Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
Logo Teatru Miejskiego w Gdyni

Startujemy już po raz siódmy! VII edycja konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodych krytyków teatralnych.

Startujemy już po raz siódmy!
VII edycja konkursu im. Andrzeja Żurowskiego dla młodych krytyków teatralnych.
Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego dzięki życzliwości i otwartości mecenasów – prezydenta Miasta Gdyni, Marszałka Województwa Pomorskiego i Teatru Miejskiego w Gdyni im. Witolda Gombrowicza odbędzie się po raz siódmy. Inicjatorem i współorganizatorem konkursu dla młodych krytyków jest polska sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych. AICT.
Konkurs został zainicjowany z myślą o często powtarzanej idei przez profesora dr. hab. Andrzeja Żurowskiego, wybitnego krytyka, znawcy teatru, szekspirologa, przez lata honorowy wiceprzewodniczący światowego IACT/AICT. Mówił on wielokrotnie o potrzebie doskonalenia i wspieranie młodej krytyki teatralnej jest jednym z ważniejszych działań we współczesnym myśleniu o teatrze.
Młodzi krytycy teatralni mogą więc już po raz siódmy wziąć udział w konkursie na najlepsze recenzje teatralne minionego sezonu, publikowane od maja 2019 do ostatniej dekady marca 2020 roku. Kapituła konkursu ocenia recenzje zamieszczane w mediach tradycyjnych: prasie, radio, telewizji, w gazetach i folderach festiwalowych, jak i w nowych mediach: na portalach teatralnych, w mediach społecznościowych i na blogach.
Wysoki poziom nadsyłanych prac w dotychczasowych sześciu edycjach sprawił, że to przedsięwzięcie uważane jest za ważne wydarzenie promujące najbardziej utalentowanych młodych recenzentów. Finaliści i laureaci konkursu im. Żurowskiego w sposób widoczny zaznaczają już własny wkład w rozwój myśli krytycznej i obecni są, ku radości organizatorów konkursu, w wielu znaczących przedsięwzięciach teatralnych. Potwierdzają również, że ważny jest obieg myśli krytycznej i stałe wzbogacanie wymiany doświadczeń, ku czemu również IATC /AICT stwarza liczne okazje.
Regulamin VII edycji pozostaje bez zmian. Pełna informacja znajduje się na stronie: www.konkurs-zurowski.pl i na FB Konkurs im. A. Żurowskiego.
Bardzo prosimy o spokojną i dokładną lekturę warunków konkursu. Szanse na wzięcie udziału w tym konkursie mają wszyscy publikujący recenzje teatralne, którzy nie przekroczyli 35 roku życia. Dokładne informacje o regulaminie konkursu znajdziecie Państwo w zakładce O konkursie na stronie głównej: konkurs-zurowski. pl. Tam również umieszczone zostały informacje o tym jak należy wypełnić zgłoszenie do konkursu i metryczkę do każdej recenzji.
Nie ulega zmianie skład kapituły oceniającej nadsyłane prace. Jesteśmy zaszczyceni, że w pracach jury uczestniczyć będą nadal: wieloletnia profesorka Akademii Teatralnej dr Bożena Frankowska, aktorka Sławomira Łozińska, wybitny reżyser Maciej Prus, pisarz i dramaturg, kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie Remigiusz Grzela, a przewodniczącym kapituły jest dr Tomasz Miłkowski, krytyk teatralny z liczącym się dorobkiem, honorowy wiceprezes AICT.
Uwaga! Recenzje należy nadsyłać do 31 marca 2020 roku na adres Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni . Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju 2020, a dwie nagrody: Prezydenta Miasta Gdyni i Marszałka Województwa Pomorskiego zostaną wręczone podczas finału Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port. Tegoroczny gdyński festiwal, którego dyrektorem programowym jest Jacek Sieradzki, redaktor naczelny Dialogu, zaplanowano od 17 do 24 maja 2020 roku.
Zapraszamy więc do udziału w VII edycji konkursu. Bądźcie też z nami na FB.
Wysokie nagrody, każda po 5 tysięcy złotych, laureatom VII edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego fundują Prezydent Miasta Gdyni dr Wojciech Szczurek i Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.
Sekretarz Konkursu
Alina Kietrys