Logo Teatru Miejskiego w Gdyni

Martyna Matoliniec

Martyna Matoliniec. Absolwentka Wydziału Lalkarskiego Akademii Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, filia we Wrocławiu.

W 2016 roku zagrała główną postać Niny w Ceremonii Zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury: ,,Niebo" w reż. Chrisa Baldwina.

W 2017 zagrała gościnnie w dyplomie ,,A teraz wszystkie dusze razem" (nagrodzonym Grand PRIX na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów PESTKA 2018) reżyserii Pawła Passiniego, połączonym z realizacją ,,Widm" w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

W 2019 roku zagrała w dwóch spektaklach dyplomowych;
,, Zabójca czasu" reżyseria Maćko Prusak;
,, Słaby rok" reżyseria Martyna Majewska;

Ze spektaklem ,,Dziwaczki" (reż. Natasza Sołtanowicz) wzięła udział w jednym z najbardziej prestiżowych europejskich festiwali - Avignon Le Off. W 2019 roku spektakl zdobył główną nagrodę na Festiwalu Theater Networking Talents w Rumunii.

W lutym 2019 Zrealizowała autorski spektakl ,,Co po nas zostaje" w ramach projektu ,,Teatr na Faktach" w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

W Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni gościnnie zagrała Maruzellę w „Czarnych wdowach” Anny Burzyńskiej i Agłaję w spektaklu „Nastazja wychodzi za mąż” na podstawie Dostojewskiego.

,,Dobrze wypada wątek romansowy, bo Maciej Wizner jako Paolo i debiutująca w Teatrze Miejskim gościnnie Martyna Matoliniec w roli Maruzzelli tworzą parę, która budzi sympatię. Szczególnie rola Maruzzelli zagrana jest ciekawie, niemanierycznie i z dużą lekkością, więc dobrze śpiewająca Martyna Matoliniec (grać będzie w tym sezonie nie tylko w tym spektaklu) wydaje się wartościowym nabytkiem do zespołu, w którym nie ma aktorki o takim emploi jak ona" Łukasz Rudziński trojmiasto.pl

Nagrody
2021 - Nagroda Dyrektorów Teatru Miejskiego w Gdyni z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru za rolę Małgorzaty Dashwood w „Rozważnej i romantycznej” w reżyserii Aliny Moś-Kerger;

Role w naszym teatrze

Pragnienie Życia, Budda, Matka, Asystentka Y„Czarodziejska Góra”
Rachel„Umrzeć ze śmiechu”
Klara„Kwiaty we włosach”
Valli„Pułapka”
Pavla„Czar molekuły”
Elf„Sen nocy letniej”
Max, Pasażerka, Maria Dembowska„Marlena Dietrich. Iluzje”
Zosia Bielska szansonistka, Rewa Janowicz„Znaczy Kapitan”
Ruta„Prawiek i inne czasy”
Małgorzata Dashwood„Rozważna i romantyczna”
AGŁAJA„Nastazja wychodzi za mąż”
Zdjęcie - Martyna Matoliniec