Logo Teatru Miejskiego w Gdyni

Günter Grass

premiera

IDĄC RAKIEM

reżyseria: Krzysztof Babicki

Około 20 mil morskich od Łeby, ponad 40 metrów pod wodą, na dnie Bałtyku spoczywa wrak dawnego niemieckiego statku pasażerskiego „Wilhelm Gustloff”. W 1945 roku wypłynął on z portu w Gdyni w rejs ewakuacyjny, z tysiącami ludzi na pokładzie. Został zatopiony przez radzieckie torpedy tuż po wypłynięciu. Uratowało się niewielu. Wśród nich Tulla Pokriefke i jej syn, narodzony tej tragicznej nocy - bohaterowie Idąc rakiem. Katastrofa na każde z nich wpłynęła inaczej. Tulla wciąż pielęgnuje w sobie pamięć o niej, jej syn – przeciwnie – pragnie o wszystkim zapomnieć. Dopiero Konrad, wnuk Tulii, zainfekowany opowieściami babki, podejmuje - na swój sposób - temat bolesnych, wojennych wspomnień. Za pomocą internetu próbuje rozwiązać zagadki przeszłości i wymierzyć dziejową sprawiedliwość.

"Idąc rakiem" to fascynujący dialog współczesności z przeszłością. Pierwsza domaga się rozliczeń i wyjaśnień. Druga zaś czuwa przyczajona, by ostatecznie ujawnić swe okaleczone i zdeformowane oblicze. Skutki ich spotkania mogą okazać się dramatyczne, bowiem wobec odradzającego się zła, wszyscy jesteśmy tak samo bezradni.


Spektakl "Idąc rakiem" grany jest na Darze Pomorza, który znajduje się przy Nabrzeżu Pomorskim, Al. Jana Pawła II (przedłużenie Skweru Kościuszki).


29 czerwca, z okazji 85 urodzin Güntera Grassa na Darze Pomorza miała miejsce galowa premiera przedstawienia "Idąc rakiem" w adaptacji Pawła Huellego i reżyserii Krzysztofa Babickiego. Gościem specjalnym był Sam Autor. Po spektaklu dziękował realizatorom, rozmawiał z aktorami, podpisywał książki i egzemplarze. Licznie zgromadzeni goście przyjęli go bardzo ciepło.


Spektakl roku 2012 - Nagroda teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego.

występują

Aleksander MarinescoRafał Kowal
PisarzDariusz Szymaniak
KomentatorEugeniusz Krzysztof Kujawski
Żona autora - GabiBeata Buczek–Żarnecka
Konradek - konnyMaciej Wizner
Tulla (przed 1945)Agata Moszumańska
Tulla (po 1945)Dorota Lulka
SędziaBogdan Smagacki
Pani Stremplin Elżbieta Mrozińska
Pan Stremplin Mariusz Żarnecki
Dawid FrankfurterGrzegorz Wolf
DawidSzymon Sędrowski
Wilhelm GustloffLeon Krzycki

Realizacja, informacje dodatkowe

Adaptacja: Paweł Huelle
Reżyseria: Krzysztof Babicki
Scenografia i kostiumy: Marek Braun
Muzyka: Marek Kuczyński
Światło: Marek Perkowski
Asystent reżysera: Szymon Sędrowski


Miejsca są nienumerowane, spektakl odbywa się na Darze Pomorza.Czas trwania: 90 minut bez przerwy

recenzje

Plakat - IDĄC RAKIEM