16. Finał Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Finał 16. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

W dniach 28-30 września w Teatrze Miejskim w Gdyni odbędzie się finał 16. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. W tym roku pod hasłem FAKTY,  MITY,  PRZEMILCZENIA.

Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna to najważniejsze wyróżnienie dla polskich dramatopisarzy. Zwyciężczyni albo zwycięzca konkursu otrzyma pamiątkową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł.

Wszystkich miłośników teatru, zaciekawionych diagnozą współczesności i nas samych, Teatr Miejski w Gdyni zaprasza na czytania najlepszych sztuk nadesłanych na konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Do finału szesnastej już edycji GND, spośród nadesłanych 173, nominowano pięć utworów: „Małą piętnastkę” Tomasza Mana, „Nigdy się nie dowiecie” Jarosława Jakubowskiego, „Rohtko” Anki Herbut, „Wyparte” Darii Kubisiak i „Zmęczone” Darii Sobik. Wszystkie nominowane sztuki oparte są na faktach i nawiązują do rzeczywistych zdarzeń. Czy możemy mówić o triumfie dramatu dokumentalnego? Wyreżyserowania finałowych sztuk podjęli się: Katarzyna Minkowska, Tomasz Cyz, Wojciech Rodak, Klaudia Hartung-Wójciak i Zdenka Pszczołowska. Konkurs o GND dał wiarę we własne siły wielu młodym dramatopisarkom i dramatopisarzom. Teksty finalistów coraz częściej trafiają na teatralne sceny. Można je również znaleźć na stronie www.gnd.art.pl. W ubiegłym roku nagroda przyznana została sztuce „Jeszcze tu jesteś” Maliny Prześlugi. Laureata tegorocznej edycji poznamy 30 września, do jego rąk trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych ufundowanych przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Wyboru dokona Kapituła w składzie: dr hab. Piotr Dobrowolski, dr Ewa Hevelke, prof. Jacek Kopciński, prof. Grzegorz Niziołek – przewodniczący, oraz prof. Jerzy Stuhr. Konkursowej prezentacji towarzyszyć będzie pokaz specjalny monodramu muzycznego Agnieszki Babicz „Wiera”.

 

Zapraszamy! Polski dramat współczesny gotowy do r@portu!

na czytania wstęp wolny

28-30 września 2023
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni

strona www:
http://www.gnd.art.pl/
http://www.teatrgombrowicza.art.pl/

gnd@teatrgombowicza.art.pl

Najnowsze aktualności

 

28. Scena Letnia w Orłowie

W Teatrze trwają przygotowania do otwarcia 28. Sceny Letniej w Orłowie. Tegoroczna wakacyjna edycja SL trwać będzie od 22 czerwca do 11 sierpnia 2024. Otworzy ją premiera spektaklu „Przybora. Kabaret metapsychiczny” w adaptacji i reżyserii i Jacka Bały.

 

Zmiany w organizacji ruchu

W związku z organizowanym w Gdyni półmaratonem 18 maja (sobota) w godzinach wieczornych nastąpią utrudnienia w ruchu.