4 lipca Jazz na plaży Take It Easy

Take It Easy to grupa grająca w stylistyce swingu. Tworzą ją: saksofonista Przemek Dyakowski oraz młodzi, wybitnie utalentowani trójmiejscy jazzmani. Do udziału w koncertach, jako gość specjalny, zapraszany jest znany saksofonista Wojciech Staroniewicz.
Zespół występował w wielu polskich klubach: warszawskim Tygmoncie, sopockich – Kawiaretonie i Sfinksie, gdyńskim Uchu a także na festiwalach: Jazz w Lesie w Sulęczynie, Gdańskie Noce Jazzowe, Złota Tarka w Iławie, Zakopiańska Wiosna Jazzowa, Sopot Molo Jazz Festival, Skok Jazz Sopot, Komeda Jazz Festiwal w Słupsku, Jazz w Muzeum (Ostrów Wielkopolski), Festiwal Jazz o Zmierzchu (Olsztyn), Festiwal Jazzu Tradycyjnego (Rybnik), support dla Roda Stewarta w Stoczni Gdańskiej, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (Gdynia). Album płytowy pod tytułem Przemek Dyakowski Take it Easy IV – SWING! To już czwarta płyta tego zespołu. Tak o płycie pisze znana dziennikarka – Katarzyna Fryc:
Przemek Dyakowski – weteran polskiego jazzu, znakomity saksofonista, muzyk, kompozytor jazzowy, animator kultury. Dziennikarz muzyczny, propagator jazzu w Trójmieście, współtwórca klubu Ucho w Gdyni, w którym organizuje koncerty jazzowe. 1 czerwca 2015 r. skończył 80 lat.
Artystycznie ukształtował go Kraków lat 50 i 60. W jego życiu jak w lustrze odbija się polskie życie kulturalne ostatnich kilku dekad. Przyjaźnił się z Piotrem Skrzyneckim, Wiesławem Dymnym i Zygmuntem Koniecznym z „Piwnicy pod Baranami”. Grywali tam najlepsi muzycy tworzący historię polskiego jazzu. To on odkrył talent Ewy Demarczyk. Od 1964 roku mieszka w Gdyni.
Za swój największy sukces uważa wieloletnią grę w zespole „Swing Old Stars” legendarnego Jerzego Dudusia Matuszkiewicza wraz z Wojtkiem Karolakiem, Andrzejem Dąbrowskim i Januszem Kozłowskim.
Koncert zespołu „Take It Easy” z gościnnym udziałem Hanny Banaszak był emitowany na żywo i zarejestrowany 31 maja 2015 r. w studio koncertowym im. Janusza Hajduna w rozgłośni Radio Gdańsk.

Na koncercie który odbędzie się 4 lipca na Scenie Letniej Teatru Miejskiego w Gdyni zespół zaprezentuje program z najnowszej płyty Take It Easy „Swing”. To czwarta płyta w ciągu 10 letniej działalności zespołu . Grają w nim muzycy na co dzień obracający się w stylistyce jazzu nowoczesnego , liderzy własnych zespołów . Tutaj prezentują swoje kompozycje utrzymane w idiomie muzyki swingowej do których wszystkie teksty napisała wokalistka Joanna Knitter.

Zespół gra miękko, przyjemnie, głaszcząc instrumenty, lecz bynajmniej nie jest to muzyka tła. Bo są w tych nagraniach emocje – przede wszystkim radość z przyjacielskiego spotkania. Borys Kossakowski, trójmiasto.pl

Podstawowy skład zespołu: Przemek Dyakowski /saksofon tenorowy/; Joanna Knitter /wokal/; Dominik Bukowski /wibrafon/; Artur Jurek /fortepian/; Janusz „Macek” Mackiewicz /kontrabas/; Tomasz Sowiński /perkusja/ oraz gość specjalny Wojciech Staroniewicz /saksofon/.

Najnowsze aktualności