Akcja „Dotknij Teatru” w Teatrze Miejskim w Gdyni

Teatr Miejski już po raz kolejny bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Dotknij Teatru” . W tym roku przygotowaliśmy dla Was bogatą ofertę edukacyjno-artystyczną. W terminie od 27 marca do 2 kwietnia 2017 roku zapraszamy naszych widzów, i tych, którzy jeszcze nie mieli okazji odwiedzić Teatru na Bema 26, na: warsztaty teatralne, zwiedzanie kulis sceny, próby otwarte, spektakle i performance. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, po wcześniejszej rezerwacji w Dziale Edukacji: edukacja@teatrgombrowicza.art.pl ; 58 660 59 23 .

Harmonogram wydarzeń:

27 marca – Międzynarodowy Dzień Teatru
g. 10:00 i 11:00 „Machina TEATR. Próby otwarte: rekonstrukcja” / Teatr Miejski
g. 12:00 „Dotykanie TEATRU GOMBROWICZA”. Performance / Teatr Miejski
g. 12:30 „Aktor jako instrument muzyczny”. Warsztat aktorsko- muzyczny / Sala prób
g. 12:30 „45 minut na scenie”. Warsztat aktorski / Duża Scena
30 marca
g. 14:00 „W stronę Balladyny”. Warsztat aktorski do spektaklu „Balladyna”/ Duża Scena
g. 19:00 Józef Tischner „Historia filozofii po góralsku” (w reżyserii Bogdana Cioska) / Mała Scena
31 marca
g. 19:00 Juliusz Słowacki „Balladyna” (w reżyserii Jacka Bały) / Duża Scena
1 kwietnia
g. 19:00 Juliusz Słowacki „Balladyna” (w reżyserii Jacka Bały) / Duża Scena
2 kwietnia
g. 19:00 Józef Tischner „Historia filozofii po góralsku” ( w reżyserii Bogdana Cioska) / Mała Scena

Zapisy:
edukacja@teatrgombrowicza.art.pl
Podczas akcji „Dotykanie TEATRU GOMBROWICZA”. Performance nie obowiązują limity wiekowe.
Wszystkie pozostałe działania kierujemy do młodzieży i dorosłych.

Opis działań:

„Machina TEATR. Próby otwarte: rekonstrukcja”
prowadzenie: Anna Zalewska-Uberman, Grzegorz Wolf
Teatr to zaawansowana machina, której poszczególne elementy nie mogą bez siebie istnieć, są jak naczynia połączone: aktor i widz, literatura i teatr, światło i dźwięk… Jak działa teatralna machina? Kto wprawia ją w ruch? Przekonaj się sam! Zapraszamy Cię do scenicznego świata, na granicę… prawdy i fikcji. Znosimy podziały między sceną i widownią i odsłaniamy rąbki teatralnych tajemnic… Dotknij aktora!;) Zobacz go podczas charakteryzacji i w czasie prób do naszych ostatnich premier: „Balladyna” (w reżyserii J. Bały), „Cafe Luna” (w reżyserii Józefa Opalskiego), „Lot nad kukułczym gniazdem” (w reżyserii K. Babickiego).
Udział biorą: aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni (Monika Babicka, Agnieszka Bała, Rafał Kowal, Piotr Michalski, Agata Moszumańska, Elżbieta Mrozińska, Grzegorz Wolf) wraz z zespołem technicznym Teatru.

„Dotykanie TEATRU GOMBROWICZA”. Performance
prowadzenie: Anna Zalewska-Uberman, Grzegorz Wolf
Hasło „Dotknij teatru” traktujemy dosłownie i zarazem metaforycznie. Teatr jest materią: kolorem, dźwiękiem, bryłą, kształtem… Można go poznawać na wiele różnych sposobów, choćby przez dotyk… Zanim przekroczysz mury teatru i poznasz jego historię, przyjrzyj się kolorowej, mozaikowej elewacji budynku i spróbuj go dotknąć. Zaprojektowana przez artystę video, malarza i performera Roberta Sochackiego, surrealistyczna fasada Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, jedyna i niepowtarzalna, czeka na Wasz dotyk.
Uczcijmy razem Międzynarodowy Dzień Teatru! 27 marca 2017 roku, w samo południe, wspólnie dotkniemy Teatru na ulicy Bema 26. To wyjątkowe zdarzenie zostanie utrwalone na zbiorowej fotografii teatralnej, na której będą mogli rozpoznać się uczestnicy performansu. Fotografia zostanie umieszczona między innymi na naszej stronie internetowej. Zdjęcie będzie można również odebrać w kasie Teatru!

„45 minut na scenie”. Improwizacje grupowe
prowadzenie: Grzegorz Wolf
Co można zrobić na scenie w ciągu 45 minut? I czy zawsze potrzeba do tego scenariusza? Zapraszamy do udziału w improwizowanych grach teatralnych.

„Aktor jako instrument muzyczny”
prowadzenie: Rafał Kowal
Warsztat obejmuje takie zagadnienia jak: budowanie atmosfery w utworze (spektaklu) poprzez kreatywne wykorzystanie ciszy i rytmu; dynamikę utworu budowaną na emocjach aktorów; próbę stworzenia „ludzkiej orkiestry” bez instrumentów, z wykorzystaniem potencjału jednostki i grupy aktorów-muzyków.

„W stronę Balladyny”. Warsztat aktorski do spektaklu „Balladyna”
prowadzenie: Agnieszka Bała
Improwizacje aktorsko-muzyczne zaprojektowane wokół postaci Balladyny, które pozwolą uczestnikom warsztatu doświadczyć drogi, jaką pokonuje aktor stając się postacią sceniczną.

„Historia filozofii po góralsku” Józefa Tischnera (w reżyserii Bogdana Cioska) Na pocątku wsędy byli górole, a dopiero pote porobiyli się Turcy i Zydzi. Górole byli tyz piyrsymi »filozofami«. Bo na pocątku nie było Greków, ino wsędy byli górole. Bestsellerowa pozycja książkowa z sukcesem przełożona na język teatru. Niezwykle błyskotliwa, inteligentna i skrząca się charakterystycznym dowcipem opowieść o filozofii, filozofach, a co najważniejsze – o życiu po prostu. Ubarwiona piosenkami i próbami odpowiedzi na odwieczne pytania ludzkości: co było na początku? Jak powstał świat? Czym jest człowiek? A czym dusza?
Góralska muzyka na żywo, zabawa i wzruszenie gwarantowane.
Jedno podwójne zaproszenia na spektakl grany 30.03 2017 roku o g. 19:00 oraz jedno podwójne zaproszenie na spektakl grany 02.04. 2017 o g. 19:00 roku do odbioru w kasie Teatru na hasło Dotykanie Teatru 2017.

„Balladyna” Juliusza Słowackiego (w reżyserii Jacka Bały)
Wątki baśniowe, czary, legendy, walka o koronę. W zapomnianym miasteczku żyją dwie siostry z matką. Życie toczy się leniwie, choć nie jest to zwykłe miasteczko. Pełno tu duchów, czarów i niepokojących zdarzeń, trochę jak w „miasteczku Twin Peaks”. Być może nic by się nie wydarzyło, ale do Gopła przyjeżdża on – Kirkor. Między siostrami zaczyna się rywalizacja o jego serce, a ta uruchomi lawinę niepowstrzymanych zdarzeń. Władzę przejmie Balladyna, którą zawładnie żądza korony, ta z kolei popchnie ją do okrutnych czynów. Wielu straci życie, niektórzy władzę, inni godność. Wszystko stanie na głowie, a ktoś będzie pękał ze śmiechu… Bo czy sami odpowiadamy za nasze czyny, czy jesteśmy tylko narzędziami w czyichś niebezpiecznych rękach? Bądź ostrożny…
Jedno podwójne zaproszenia na spektakl grany 31.03. 2017 o g. 19:00 roku oraz jedno podwójne zaproszenie na spektakl grany 01.04. 2017 roku o g. 19:00 do odbioru w kasie Teatru na hasło Dotykanie Teatru 2017.

O akcji „Dotknij Teatru”
Dotknij Teatru to ogólnopolski projekt organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Jego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. To wyjątkowo szeroka i interdyscyplinarna forma obchodów Dnia Teatru. Poprzez program zawierający różnorodne działania, m.in. spektakle, warsztaty, czytania dramatów, akcje plenerowe, performance, wystawy, próby otwarte, projekcje, wykłady i koncerty, promuje i popularyzuje sztukę teatru i czyni ją dostępną w najróżniejszych przestrzeniach. Widzowie poznają teatr „od kuchni”, zostają zaproszeni do wspólnego tworzenia.
Więcej informacji na stronie: Dotknij Teatru oraz fb Edukacja/Teatr Miejski w Gdyni

Koordynator wojewódzki akcji: Anna Włodarska (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)
Teatr Miejski realizuje akcję w ramach swojego programu edukacyjnego „Palec Gombrowicza czyli „Dotknięci Teatrem”
Kurator akcji w Teatrze Miejskim w Gdyni: Anna Zalewska-Uberman

Najnowsze aktualności