Akcja „Dotknij Teatru” w Teatrze Miejskim w Gdyni

Teatr Miejski już po raz kolejny bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Dotknij Teatru”. W tym roku przygotowaliśmy dla Was bogatą ofertę edukacyjno-artystyczną. W terminie od 30 marca do 4 kwietnia zapraszamy naszych widzów, i tych, którzy jeszcze nie mieli okazji odwiedzić Teatru na Bema 26, na: warsztaty teatralne, zwiedzanie kulis sceny, próby otwarte, spektakl i performance. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, po wcześniejszej rezerwacji: edukacja@teatrgombrowicza.art.pl; 58 660 59 23.

Harmonogram wydarzeń:
Wokół „Z życia glist”. Warsztaty aktorskie
30 marca (Mała Scena) godz. 15:00-17:00 , prowadzenie: Szymon Sędrowski
Jak ukazać na scenie mikrokosmos skomplikowanych relacji międzyludzkich i uwiarygodnić postaci nazywane przez autora „roślinami bagiennymi”, glistami? Czy biografia znanej postaci (Hans Christian Andersen) jest dobrym punktem wyjścia do budowania roli? Uczestnicy warsztatu zmierzą się z tymi zagadnieniami poprzez udział w improwizowanych mini-etiudach teatralnych.
Od 16 lat

Wokół „Z życia glist”. Andersen. Biografia patchworkowa. Warsztat pedagogiczno-teatralny
31 marca (Duża Scena) godz. 14:30-16:30, prowadzenie: Anna Zalewska-Uberman
„Każda postać jest wzięta z życia, każda, ani jedna
Nie została wymyślona. Znam i znałem je wszystkie”
H.CH. Andersen, List, 1834
Andersen był mistrzem autokreacji. Chcąc wyjść z cienia, ukrywał niektóre fakty ze swojego życia, a co najwyżej przenosił je na płaszczyznę baśni. Rysy jego fascynującej osobowości można odnaleźć zarówno w postaci dzielnego ołowianego żołnierzyka, jak i Małej Syrenki czy Calineczki, by wymienić tylko niektóre z korowodu stworzonych przez niego barwnych postaci literackich. Podczas warsztatu zajmiemy się „pisaniem na scenie” biografii pisarza. Stworzymy ją stosując metodę patchworku, korzystając z własnych skojarzeń, baśni i listów Andersena oraz fragmentów sztuki Per Olov’a Enquist’a „Z życia glist”.
Od 16 lat

„Z życia glist” Per Olov Enquist (reż. Krzysztof Babicki). Spektakl
Trzy podwójne zaproszenia na spektakl grany w dniu 31 marca o godz. 19:00, czekają na naszych widzów w Kasie Teatru. Odbiór zaproszeń na hasło: „Dotknij Teatru”. Obowiązują zapisy do 20 marca.
Spektakl przeznaczony jest dla widzów dorosłych.
Obsada: Monika Babicka, Dorota Lulka, Eugeniusz Krzysztof Kujawski, Szymon Sędrowski
31 marca (Mała Scena), godz. 19:00.

Wokół „Z życia glist”. Warsztaty scenograficzno-kostiumowe
1 kwietnia (Duża Scena) godz. 14:30-17:30, prowadzenie: Zofia de Ines
Wokół „Z życia glist”. Warsztaty scenograficzno-kostiumowe
Teatralna podróż przez epoki opowiedziana za pomocą kostiumu teatralnego. O metodach projektowania i tworzenia kostiumu inspirowanego z jednej strony współczesną modą a z drugiej zanurzonych w konkretnej epoce historycznej, opowie wybitna scenografka teatralna, operowa, baletowa, filmowa i telewizyjna: Zofia de Ines. Uczestnicy warsztatu wykonają pod jej kuratelą kostiumy inspirowane sztuką „Z życia glist”.
Od 16 lat

DOTKNIJ TEATRU Anex:
„Dotykanie TEATRU GOMBROWICZA”. Performance
4 kwietnia godz. 12:00, prowadzenie: Anna Zalewska-Uberman
Hasło „Dotknij teatru” traktujemy dosłownie i zarazem metaforycznie. Teatr jest materią: kolorem, dźwiękiem, bryłą, kształtem… Można go poznawać na wiele różnych sposobów, choćby przez dotyk… Zanim przekroczysz mury teatru i poznasz jego historię, przyjrzyj się kolorowej, mozaikowej elewacji budynku i spróbuj go dotknąć. Zaprojektowana przez artystę video, malarza i performera Roberta Sochackiego, surrealistyczna fasada Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, jedyna i niepowtarzalna, czeka na Wasz dotyk.
Uczcijmy razem Międzynarodowy Dzień Teatru! 4 kwietnia 2016 roku, w samo południe, wspólnie dotkniemy Teatru na ulicy Bema 26. To wyjątkowe zdarzenie zostanie utrwalone na zbiorowej fotografii teatralnej, na której będą mogli rozpoznać się uczestnicy performansu. Fotografia zostanie umieszczona między innymi na naszej stronie internetowej. Zdjęcie będzie można również odebrać w kasie Teatru!
Brak limitów wiekowych

„Machina TEATR. Próby otwarte: rekonstrukcja” (reż. Grzegorz Wolf)
4 kwietnia (Duża Scena) godz. 10:30-11:45 – 1 grupa; 12:45-14:00 – 2 grupa, prowadzenie: Anna Zalewska-Uberman
Teatr to zaawansowana machina, której poszczególne elementy nie mogą bez siebie istnieć, są jak naczynia połączone: aktor i widz, literatura i teatr, światło i dźwięk… Jak działa teatralna machina? Kto wprawia ją w ruch? Przekonaj się sam! Zapraszamy Cię do scenicznego świata, na granicę… prawdy i fikcji. Znosimy podziały między sceną i widownią i odsłaniamy rąbki teatralnych tajemnic… Dotknij aktora! Zobacz go podczas charakteryzacji i w czasie prób do naszych ostatnich premier: „Amadeusz” „Piosenka jest dobra na wszystko” „Z życia glist”.
Udział biorą: aktorzy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni (Monika Babicka, Olga Barbara Długońska, Rafał Kowal, Piotr Michalski, Szymon Sędrowski, Grzegorz Wolf) wraz z zespołem technicznym oraz studenci studium wokalno-aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
Brak limitów wiekowych

„45 minut na scenie”. Improwizacje grupowe
4 kwietnia godz. 14:00 – 14:45, prowadzenie: Grzegorz Wolf
Improwizowana gra teatralna.
Brak limitów wiekowych

O akcji „Dotknij Teatru”
Dotknij Teatru to ogólnopolski projekt organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Jego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. To wyjątkowo szeroka i interdyscyplinarna forma obchodów Dnia Teatru. Poprzez program zawierający różnorodne działania, m.in. spektakle, warsztaty, czytania dramatów, akcje plenerowe, performance, wystawy, próby otwarte, projekcje, wykłady i koncerty, promuje i popularyzuje sztukę teatru i czyni ją dostępną w najróżniejszych przestrzeniach. Widzowie poznają teatr „od kuchni”, zostają zaproszeni do wspólnego tworzenia.
Więcej informacji: www.dotknij-teatru.pl
Koordynator wojewódzki akcji: Anna Włodarska (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)

Najnowsze aktualności