Andrzej Błażewicz poprowadzi warsztaty dramaturgiczne dla nauczycieli

2 marca 2020 roku odbędzie się trzeci warsztat w ramach naszego nowym cyklu „Belfer w Teatrze”. Tym razem nauczyciele i edukatorzy będą mogli spotkać się z Andrzejem Błażewiczem: reżyserem i dramatopisarzem, finalistą ubiegłorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, autorem m.in. tekstu „Polskie rymowanki albo ceremonie”, który możecie oglądać od grudnia na Małej Scenie naszego Teatru. Zapraszamy na spektakle (gramy 4 i 5 marca 2020 roku) i do udziału w warsztacie.

Termin: 2 marca, g. 15:30-19:30 – warsztaty teatralne „Dramaturgia dla młodzieży”

Opis warsztatu: Jakie teksty dramatyczne proponować młodzieży do lektury? Jak rozmawiać bez nudy o Mickiewiczu i Wyspiańskim? W jaki sposób analizować tekst teatralny pozbawiony postaci, scen i didaskaliów?

Celem warsztatów jest wyposażenie nauczycieli w praktyczne narzędzia, które pozwolą im na twórczą, kreatywną pracę z młodzieżą zarówno w obszarze analizy tekstu dramatycznego (w szczególności dramaturgii najnowszej) jak i prowadzenie w przyszłości zajęć z obszaru sztuk teatralnych – tworzenia tekstów scenicznych, pracy z improwizacją.

Rekrutacja:
1. Wstęp na warsztaty jest bezpłatny. Obowiązują zgłoszenia.
2. Zapisy na warsztaty przyjmuje pedagog teatru: Anna Zalewska-Uberman (edukacja@teatrgombrowicza.art.pl)
3. Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Andrzej Błażewicz – reżyser teatralny i dramatopisarz, publikuje również prozę i poezję. Urodził się w 1996 roku we Wrocławiu. Obecnie student V roku krakowskiej AST na Wydziale Reżyserii Dramatu. Jego teksty ukazywały się w Wyspie, piśmie Format, w magazynie Cegła, wrocławskiej Odrze oraz w Fabulariach i Arteriach.

Laureat 30. Konkursu na sztukę teatralną dla dzieci i młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Finalista IX i X Metafor Rzeczywistości organizowanych przez Teatr Polski w Poznaniu. Laureat konkursu Śląski Shakespeare im. Anny i Piotra Dobrowolskich. Finalista 10. i 11. Połowu poetyckiego organizowanego przez Biuro Literackie. Nagrodzony w konkursie im. Ziemowita Skibińskiego organizowanym przez Dom Literatury w Łodzi. Stypendysta Klubu Rotariańskiego. Stypendysta miasta Świdnicy.

Był asystentem przy WESELU Jana Klaty, Efekcie Agnieszki Glińskiej oraz CIEMNOŚCIACH duetu Strzępka/Demirski. W ramach projektu Alchemia Teatralna prowadzi zajęcia z młodzieżą i dorosłymi. Wystawił z nimi min. Między nami dobrze jest, Księcia Niezłoma czy Sekretne życie tygrysów łazienkowych oraz zrealizował szereg performensów: Kulturę Fizyczną, Mówić, my body/no body. Scenicznej premiery doczekały się jego dramaty Andrzeju nie denerwuj się, Rady Pana Ojca oraz Narodziny Krokodyla. Stale współpracuje z festiwalem Czas na Teatr. Juroruje w konkursach OKR. Brał udział w międzynarodowym kampusie studenckim organizowanym przez Kammerspiele w Monachium, w ramach którego uczestniczył w warsztatach między innymi z Prodromosem Tsinikorisem.

W marcu 2018 roku zadebiutował Żydem Artura Pałygi w Teatrze Bagatela w Krakowie. W Teatrze Nowym w Krakowie wystawił Małą Syrenkę w adaptacji Pawła Sablika, z którym tworzy teatralny tandem. Ostatnio wystawili razem Śluby Panieńskie Aleksandra Fredry w Teatrze Polskim w Poznaniu. Za reżyserię Ślubów Panieńskich otrzymał nagrodę na festiwalu M-Teatr w Koszalinie. Od niedawna pisze teksty dla warszawskiego kabaretu Baran z Komodą.

Najnowsze aktualności