Chodźcie do nas!!! Najnowsze polskie sztuki w poszukiwaniu formy i widza!!!

Finał 15. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
29 września – 1 października
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
czytania i pokazy najlepszych polskich sztuk, improwizacje, dyskusje, spotkania autorkami/autorami i reżyserkami/reżyserami.

29 września 2022
g. 18.00
Mariusz Gołosz PIEŚNI PIEKARZY POLSKICH reżyseria: Michał Telega, choreografia: Piotr Wach

Mariusz Gołosz: -Dwóch piekarzy przemierza Polskę w poszukiwaniu piekarni, w której będą mogli robić chleb i słuchać rapu. Dramat „pieśni piekarzy polskich” to opowieść o wyzysku i klasowości przez pryzmat pracy w małej, rzemieślniczej piekarni, gdzie chleb kosztuje 15 zł. To też historia o potrzebie bycia pożytecznym i ciągłym uzasadnianiu swojej obecności w świecie poprzez pracę. Tekst „pieśni…” powstał w piekarni i jest osobistym przełożeniem doświadczeń robotnika na formę dramatyczną.

Obsada: Agnieszka Bała, Krzysztof Berendt, Rafał Kowal, Elżbieta Mrozińska, Weronika Nawieśniak, Bogdan Smagacki, Maciej Wizner

g. 20.00
Artur Pałyga SANDWICHMAN reżyseria: Karol Klugowski

Artur Pałyga: -„Sandwichman” to śmieszno-żałosny utwór o pięćdziesięciolatku, który próbuje przeżyć w codzienności. To utwór o człowieku lodu, który uciekając przed śmiertelnym zagrożeniem idzie w wysokie, zimne góry. To utwór o pokoleniu 'sandwich’.

Obsada: Jacek Bała, Olga Barbara Długońska, Sasza Hairulin (studium WA), Marta Kadłub, Natalia Kłodnicka, Misia Otczyk (studium WA), Szymon Sędrowski

30 września 2022
g. 18.00
Michał Buszewicz EDUKACJA SEKSUALNA reżyseria: Zdenka Pszczołowska (Olga Grzelak) muzyka: Andrzej Konieczny

Michał Buszewicz: -„Edukacja seksualna” to gest przyjrzenia się wszystkim „dziwnym momentom” zażenowań, trudności, onieśmieleń, niewyrażonych pragnień, które towarzyszą tematowi seksualności przez całe życie człowieka. W wielogatunkowej konwencji między prywatnym zwierzeniem, horrorem a rewią, postaci dramatu dzielą się swoim doświadczeniem udowadniając, że tam gdzie dotąd była cisza może pojawić się opowieść.

Obsada: Monika Babicka, Martyna Matoliniec, Piotr Michalski, Rafał Kowal, Julia Stężewska (studium WA), Sylwester Piechura (gościnnie), Maciej Wizner

g. 20.00
Magdalena Fertacz TYSIĄC NOCY I JEDNA. SZEHEREZADA 1979 reżyseria: Jan Kamiński

Magda Fertacz:-Dramat „Tysiąc nocy i jedna. Szeherezada 1979” przez pryzmat perskich baśni opowiada o islamskiej rewolucji irańskiej z 1979 roku. Pretekstem do snucia opowieści, jest wizyta reporterki Oriany Fallaci w Teheranie i jej sławny wywiad z Ajatollahem Chomeinim. Fallaci spędziła w Teheranie parę nocy, ale jedna była szczególna, ta, w czasie której, niczym współczesna Szeherezada walczyła o prawo do życia. Swoje i spotkanych mieszkańców Iranu.

Obsada: Jacek Bała, Beata Buczek-Żarnecka, Olga Barbara Długońska, Tomasz Dziak (studium WA), Sasza Hairulin (studium WA), Marta Kadłub, Marta Schmidt (studium WA), Dorota Lulka, Elżbieta Mrozińska, Weronika Nawieśniak, Bogdan Smagacki, Szymon Sędrowski, Mariusz Żarnecki

1 października 2022
g. 16.00
Malina Prześluga JESZCZE TU JESTEŚ reżyseria: Magdalena Miklasz

Malina Prześluga: – „Jeszcze tu jesteś”. W samym środku jest kobieta, a wokół niej toczy się życie. Przetacza po niej jak walec. To życie, które miało się rozpaść na milion kawałków, zatrzymać, zamknąć w bezruchu. Wciąż jest. I ona w nim. Czy ona też wciąż jest? Po co ona jest? Jak ona ma jeszcze być? Po tym, co się zdarzyło? Czy można nie rozumieć i dalej być? Czy jest coś więcej niż pytania i ból? Jak się jest po końcu?

Obsada: Agnieszka Bała, Krzysztof Berendt

g. 19.00 pokaz specjalny Jolanta Janiczak „I tak nikt mi nie uwierzy” reżyseria: Wiktor Rubin Teatr im. Aleksandra Fredry Gniezno

g. 20.40 GALA FINAŁOWA GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ

Zapraszamy na teatralną ucztę! W tym roku pod hasłem: Sens życia w pigułce.

Na czytania GND wstęp jest wolny, po każdym z czytań rozmowę z autorką/autorem sztuki oraz reżyserką/ reżyserem czytania poprowadzi Łukasz Drewniak.

Na spektakl zeszłorocznej laureatki GND Jolanty Janiczak „I tak nikt mi nie uwierzy”/ Teatr im. Aleksandra Fredry Gniezno/ bilety do nabycia w kasie biletowej i przez stronę internetową teatru.

Zapraszamy! Chodźcie do nas!

Najnowsze aktualności

 

Żegnamy Jerzego Stuhra

Żegnamy Jerzego Stuhra (18.04.1947 – 9.07.2024)

Z ogromnym smutkiem przyjmujemy informację, że zmarł Jerzy Stuhr. Wspaniały aktor, polonista, profesor sztuk teatralnych, wieloletni juror Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.