DOTKNIJ TEATRU 2015

Warsztaty teatralne, możliwość zobaczenia kulis teatru, spektakl i performance w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru w dniach 27.03 – 1.04. 2015 w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Dotknij Teatru to ogólnopolski projekt organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Jego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. To wyjątkowo szeroka i interdyscyplinarna forma obchodów Dnia Teatru. Poprzez program zawierający różnorodne działania, m.in. spektakle, warsztaty, czytania dramatów, akcje plenerowe, performance, wystawy, próby otwarte, projekcje, wykłady i koncerty, promuje i popularyzuje sztukę teatru i czyni ją dostępną w najróżniejszych przestrzeniach. Widzowie poznają teatr „od kuchni”, zostają zaproszeni do wspólnego tworzenia.

Więcej informacji: www.dotknij-teatru.pl

Teatr Miejski w Gdyni zaprasza w dniach 27.03 – 1.04. na następujące wydarzenia:

„Wokół Otella”. Warsztaty aktorskie
Co jest językiem przemocy? Jakie niesie ze sobą niebezpieczeństwa? Jakie zachowania piętnują, wykluczają, ograniczają? W trakcie krótkich warsztatów teatralnych zbadamy język pod kątem tych właśnie zachowań. Doświadczymy Otella poprzez dynamiczne działania teatralne.
27 marca (Mała Scena) godz. 10:00-12:00, prowadzenie: Waldemar Raźniak
Warsztat skierowany do młodzieży w wieku 16-18 lat.

„Dotykanie teatru”. Performance
Hasło „Dotknij teatru” traktujemy dosłownie i zarazem metaforycznie. Teatr jest materią: kolorem, dźwiękiem, bryłą, kształtem… Można go poznawać na wiele różnych sposobów, choćby przez dotyk… Zanim przekroczysz mury teatru i poznasz jego historię, przyjrzyj się kolorowej, mozaikowej elewacji budynku i spróbuj go dotknąć. Zaprojektowana przez artystę video, malarza i performera Roberta Sochackiego, surrealistyczna fasada Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, jedyna i niepowtarzalna, czeka na Wasz dotyk.
Uczcijmy razem Międzynarodowy Dzień Teatru! 27 marca 2015 roku, w samo południe, wspólnie dotkniemy Teatru na ulicy Bema 26. To wyjątkowe zdarzenie zostanie utrwalone na zbiorowej fotografii teatralnej, na której będą mogli rozpoznać się uczestnicy performansu.
Fotografia zostanie umieszczona między innymi na naszej stronie internetowej.
27 marca godz. 12:00, prowadzenie: Anna Zalewska-Uberman
Brak limitów wiekowych.

„Wokół Otella”. Warsztaty muzyczne
Zapraszamy do wspólnych eksperymentów dźwiękowych! Uczestnicy warsztatu staną się odbiorcami i współtwórcami procesu syntezy muzyki elektronicznej. Zapoznają się również ze sposobami projekcji dźwięku poprzez wirujące głośniki, wykorzystane w spektaklu.
27 marca 2015 (Sala prób) godz. 15:00-17:00, prowadzenie: Karol Nepelski
Warsztat skierowany do młodzieży w wieku 16-18 lat.

„Rodzinne Spacery Teatralne”
Spacery teatralne dedykujemy wszystkim, ciekawym Teatru. Odsłaniamy kulisy, wietrzymy magazyny i zdradzamy rąbki teatralnych tajemnic… Zajrzyj za kulisy razem z mamą i tatą! Zabierz ze sobą babcię, dziadka, siostrę i brata. Znajdzie się też miejsce dla ulubionego pluszaka. Odwiedzimy pracownię krawiecką, rekwizytornię i aktorskie garderoby, przymierzymy teatralne kostiumy i staniemy na prawdziwej scenie. Dla najmłodszych spacerowiczów przygotowaliśmy sceniczne zagadki i ciekawostki, a dla starszych anegdoty teatralne. Zapraszamy na rodzinne wędrówki po Teatrze Miejskim, dzieci i dorosłych od lat 5 do 105.
30 marca godz. 9:30, 11:00, prowadzenie: Anna Zalewska-Uberman
Brak limitów wiekowych.

„Pokojówki” Jeana Geneta w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Spektakl
Pięć podwójnych zaproszeń na spektakl grany w dniu 1 kwietnia o godz. 19:00, czeka na naszych widzów w Kasie Teatru. Odbiór zaproszeń na hasło: „Dotknij Teatru”. Obowiązują zapisy do 20 marca.
Spektakl przeznaczony jest dla widzów dorosłych.
Obsada: Dariusz Szymaniak, Szymon Sędrowski, Beata Buczek–Żarnecka, Andrzej Redosz
1 kwietnia (Mała Scena), godz. 19:00.

Wstęp na warsztaty, spacery teatralne i performance jest wolny, po wcześniejszej rezerwacji. Zgłoszenia do 20 marca (edukacja@teatrgombrowicza.art.pl).

Projekt Dotknij Teatru powstał w 2010 roku w Łodzi. Inicjatorem była grupa łódzkich artystów i animatorów kultury, koordynacji podjął się Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. Niemal równocześnie w 2011 roku w Warszawie rozwinął się projekt Instytutu Teatralnego Chodź do teatru!, realizujący podobne cele. W związku z tym postanowiono połączyć siły oraz zaprosić do programu kolejne regiony. W 2012 roku Dotknij Teatru świętowano już wspólnie w Łodzi, w Wielkopolsce, na Śląsku i na Mazowszu. W 2013 roku przyłączyli się partnerzy ze wszystkich województw, pozwalając na organizację niemal 600 wydarzeń w 45 miastach. W edycji 2014 udział wzięło 49 miast, 178 podmiotów, odbyło się 701 wydarzeń.

Koordynator Regionalny Dotknij Teatru w Trójmieście: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku (Anna Włodarska)
Aktualne informacje o trójmiejskich działaniach znajdziecie
Dotknij Teatru Trójmiasto

Najnowsze aktualności