„Fantazy” Juliusza Słowackiego – PREMIERA!!!

Juliusz Słowacki
Fantazy
reżyseria: Piotr Cieplak
scenografia: Andrzej Witkowski
muzyka: Paweł Czepułkowski
realizator dźwięku: Marek Piotrowski
asystentka reżysera: Olga Barbara Długońska
Premiera: 5 marca 2010 roku

Słowacki jest mantryczny i świetnie nadaje się do słuchania, dlatego realizujemy „Fantazego” w konwencji słuchowiska radiowego. Słowackiego trzeba podawać przyjmując współczesny, a nie mentorski punkt widzenia. Nie chcę nikomu wmawiać, że „Słowacki wielkim poetą był”, chciałbym go odzyskać – mówi Piotr Cieplak, reżyser spektaklu.

Fantazy to historia upadającego rodu, który by ratować swoją pozycję postanawia poświęcić szczęście córki. Diana ma wyjść za hrabiego Fantazego dla jego majątku. Zaślepionych żądzą pieniądza rodziców nie interesują prawdziwe uczucia córki, która kocha Jana – młodego uczestnika powstania listopadowego oraz miłość Fantazego do innej kobiety. Okazuje się jednak, że ktoś może tę miłość uratować. Dzieło najwybitniejszego poety epoki romantyzmu, piętnujące materializm i obłudę, a do rangi sacrum podnoszące znaczenie szczerej miłości zostało przeniesione do nowoczesnego studia radiowego, w którym, na oczach widzów, aktorzy teatralni nagrywają słuchowisko.

Występują:
Hrabia Respekt, były marszałek powiatowy – Sławomir Lewandowski
Hrabina Respektowa, jego żona – Małgorzata Talarczyk / Dianna, ich
córka – Olga Barbara Długońska / Stella, ich córka – Katarzyna Bieniek
/ Hrabia Fantazy Dafnicki – Dariusz Siastacz / Rzecznicki, marszałek
powiatowy, jego przyjaciel – Filip Frątczak / Hrabina Idalia – Dorota Lulka / Wołdemar Hawryłowicz, rodem Czerkies, stary major rosyjski – Eugeniusz K. Kujawski / Jan, zesłany na Sybir w sołdaty – Bogdan Smagacki / Kajetan, kamerdyner hr. Respektów – Eugeniusz K. Kujawski / Helenka, pokojowa Idalii – Anna Iwasiuta / Spiker – Mateusz Ławrynowicz (gościnnie)

Dariusz Siastacz rolą Fantazego świętuje jubileusz 25-lecia pracy artystycznej.

Najnowsze aktualności

 

Kabaret Starszych Panów na Scenie Letniej w Orłowie

Chociaż przez cały premierowy dzień było deszczowo, to niebiosa ulitowały się nad artystami inaugurującymi 28. sezon Sceny Letniej w Orłowie, organizowanej przez Teatr Miejski w Gdyni. „Przybora. Kabaret metapsychiczny” rozpoczął się zgodnie planem, pomimo siąpiącego początkowo deszczu. Na szczęście ciężkie chmury znad Orłowa zostały przegonione przez wiatr, a publiczność bez przeszkód mogła zaliczyć sentymentalny powrót do inteligentnego humoru tekstów Jeremiego Przybory i piosenek Jerzego Wasowskiego.

 

Półmetek XI edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego

Wyłoniono półfinalistów w konkursie na recenzje teatralne dla młodych krytyczek i krytyków. W XI edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego kapituła analizowała 72 recenzje, które przysłane zostały przez 24 osoby. Wszystkie nadesłane prace spełniały kryteria wyznaczone w Regulaminie Konkursu.