FINAŁ 15. GND

FINAŁ 15. GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ
29 września – 1 października 2022
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni

Krzysztof Babicki, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Miejskiego w Gdyni: – „Sezon 2022/2023 rozpoczniemy finałem 15. GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ. Pięć finałowych sztuk nadesłanych na konkurs przeczytają aktorzy naszego teatru, aby przybliżyć je publiczności. Czytania ważne są również dla Kapituły, która musi podjąć decyzję o przyznaniu głównej nagrody. Jestem bardzo ciekaw tych zmagań, co roku z ogromnym zainteresowaniem przyglądam się im, słucham co mają do powiedzenia na spotkaniach z publicznością autorzy sztuk i reżyserzy. To cenne doświadczenia. Cieszę się, że mamy możliwość zaproponowania ich naszym widzom. GND w znaczny sposób wzbogaca repertuar naszego teatru o najnowsze sztuki i najaktualniejsze zagadnienia polskiej dramaturgii”.

W dniach 29 września – 1 października 2022 w Teatrze Miejskim w Gdyni odbędzie się, przeniesiony z maja, finał 15 edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. To najważniejsze wyróżnienie dla polskich dramatopisarzy. Zwyciężczyni albo zwycięzca konkursu otrzyma pamiątkową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł. Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 roku, jako rozwinięcie i uzupełnienie Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port, który przez ostatnie trzy lata nie miał szans zaprezentowania gdyńskiej publiczności szerokiej panoramy polskiego teatru, ze względu na pandemię i kryzys finansowy.
Cieszymy się jednak, że aż 210 sztuk zostało nadesłanych na tegoroczny konkurs o GND. Wszystkie przeczytali i ocenili członkowie Komisji Artystycznej: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran i Wojciech Owczarski. O wyborze pięciu najlepszych tekstów dramatycznych zdecydowała Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, obradująca pod przewodnictwem Justyny Jaworskiej, w składzie: Piotr Dobrowolski, Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr. Ona też, podejmie 1 października decyzję o wyborze laureata tegorocznej edycji GND. Poprzedzą ją zaplanowane na dni: 29-30 września i 1 października czytania/pokazy warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu z udziałem publiczności.

Pięć najlepszych sztuk zobaczymy w formie inscenizowanych czytań:

29 września 2022
g. 18.00 Mariusz Gołosz PIEŚNI PIEKARZY POLSKICH reżyseria: Michał Telega
g. 20.00 Artur Pałyga SANDWICHMAN reżyseria: Karol Klugowski

30 września 2022
g. 18.00 Michał Buszewicz EDUKACJA SEKSUALNA reżyseria: Zdenka Pszczołowska (Olga Grzelak)
g. 20.00 Magdalena Fertacz TYSIĄC NOCY I JEDNA. SZEHEREZADA 1979 reżyseria: Jan Kamiński

1 października 2022
g. 16.00 Malina Prześluga JESZCZE TU JESTEŚ reżyseria: Magdalena Miklasz
g. 19.00 pokaz specjalny Jolanta Janiczak „I tak nikt mi nie uwierzy” reżyseria: Wiktor Rubin Teatr im. Aleksandra Fredry Gniezno
g. 20.40 GALA FINAŁOWA GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ

Opiekę artystyczną nad czytaniami objął Piotr Kruszczyński, a wezmą w nich udział aktorzy naszego teatru.

Zapraszamy na teatralną ucztę! W tym roku pod hasłem: Sens życia w pigułce.

Na czytania GND wstęp jest wolny, po każdym z czytań rozmowę z autorką lub autorem sztuki poprowadzi Łukasz Drewniak

W ubiegłym roku Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna przyznana została sztuce „I tak nikt mi nie uwierzy” Jolanty Janiczak. 1 października nasi widzowie zobaczą jej realizację w reżyserii Wiktora Rubina z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie.

Wszelkie informacje dotyczące konkursu są publikowane na stronie www. gnd.art.pl, a także na stronie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni – www.teatrgombrowicza.art.pl.
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, 81-381 Gdynia, ul. Bema 26, Biuro Promocji, tel. (58) 660 59 22, (58) 660 59 24

***
Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 roku, jako rozwinięcie i uzupełnienie powołanego dwa lata wcześniej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna jest konkursowym przeglądem najnowszych tekstów, które są pisane specjalnie dla teatru. Oba przedsięwzięcia były w założeniu elementami jednego, wspólnego, prestiżowego projektu mającego na celu promocję i popularyzację polskiej dramaturgii współczesnej. W tym roku, znacząca część całego projektu, czyli Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port, po raz trzeci, ze względu na pandemię i kryzys finansowy, nie odbędzie się.

Galeria

Najnowsze aktualności