Finał GND i R@Port EPIZOD

GND 25 września 2021 g. 15.45

JOLANTA JANICZAK I TAK NIKT MI NIE UWIERZY, reżyseria: reżyseria: Agata Biziuk, muzyka: Radek Duda czytają: Beata Buczek – Żarnecka, Olga Barbara Długońska, Dorota Lulka, Weronika Nawieśniak, Krzysztof Berendt, Piotr Michalski, Maciej Wizner

Jolanta Janiczak. Dramaturżka i dramatopisarka. Absolwentka psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i aktorskiego Lart Studio. Jeden z najwyrazistszych i najradykalniejszych głosów feministycznych w kraju. Laureatka Paszportu Polityki 2013. Od 2008 roku współpracuje z reżyserem Wiktorem Rubinem. Kilka z jej dramatów znalazło się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej: „Joanna Szalona; Królowa” (2012), „Caryca Katarzyna” (2013), „Sprawa Gorgonowej (2016, zdobywczyni GND). Jej dramaty doczekały się licznych publikacji w kraju i zagranicą oraz wielu zagranicznych przekładów.

Jaka powinna być ofiara, żeby zyskać wiarygodność? Jakimi ścieżkami się poruszać, żeby nie kusić losu? Kim jest ten los, który prowokują dziewczyny i kobiety wychodzące z domu bez opieki, wchodzące w różne nieznane miejsca i ślepe zaułki, doświadczające różnych wersji siebie? Kim jest ten los, który wdrukował im w głowę „ nie wchodź tam, uważaj, bądź cicho, milcz, nie dotykaj, nie ryzykuj, jesteś bez znaczenia, i tak nikt ci nie uwierzy”. Barbara Zdunk skusiła pewnie wiele losów w drodze na stos. Może była zbyt intensywna i trzeba było ją uspokoić, albo zbyt głośna i konieczne było ją uciszyć. Może była bezwstydna, dlatego w celi trzeba było ją z tego wyleczyć. Zostało po niej zaledwie kilka luźnych informacji, wszystkie dotyczą gwałtów i przemocy, jakich doświadczyła. Jej nazwisko znalazło się na marginesie historii tylko z tego powodu. Rekonstruując swoją historię pewnie potrafiłaby przywołać obrazy, ale czy umiała by je ułożyć po kolei, tak żeby zyskały wiarygodność? Historia procesów począwszy od procesów o czary skończywszy na dzisiejszych rozprawach dotyczących nadużyć i gwałtów jest przede wszystkim historią podważania wiarygodności osób, które zdecydowały się mówić (…)

GND 25 września 2021 g. 17.45

Martyna Wawrzyniak SCHWARZCHARAKTERKI, reżyseria: Katarzyna Minkowska, czytają: Agnieszka Bała, Martyna Matoliniec, Agata Moszumańska, Joanna Połeć
Martyna Wawrzyniak. Dramaturżka, autorka tekstów, absolwentka specjalności dramaturgicznej AST w Krakowie i współzałożycielka Pracowni Dramaturgicznej. Pilna studentka Gender studies IBL PAN. Współpracowała z wieloma reżyserami, ale nie jest pewna czy w każdej sytuacji aby na pewno warto o tym wspominać. Do dziś żałuje, że uciekła z budynku i nie wystąpiła w konkursie poetyckim Turniej jednego wiersza w Domu Harcerza w Zielonej Górze w 1999 roku tuż przed końcem świata.
Kim jest Schwarzcharakterka? Paskudną babą, wrednym dziewuszyskiem, wstrętnym babiszczem? Fantazmatyczną postacią morderczyni z pisma Detektyw, która nie wpisuje się w stereotyp empatycznej kobiecości? Pełną gniewu młodą dziewczyną, która przez całe dzieciństwo świadkowała przemocy domowej? A może starszą panią przemierzającą z dzikim zapałem przestrzenie miejskie taranując nogi przechodniów swoimi wypchanymi po brzegi torbami? Tekst schwarzcharakterki to studium frustracji, małych obsesji i obscen codzienności, dla których nie ma miejsca w skodyfikowanej rzeczywistości społecznej. Wypierane z przestrzeni publicznej historie i doświadczenia antybohaterek niespodziewanie domagają się podążania za gniewnym podszeptem i udzielenia im głosu.

25 września 2021 g. 20.00 R@PORT / EPIZOD /
Michał Siegoczyński INNA DUSZA na podstawie powieści Łukasza Orbitowskiego, reżyseria: Michał Siegoczyński, Teatr Polski Bydgoszcz
Oparty na znakomitej powieści Orbitowskiego spektakl, w którym młodość popełnia okrutną zbrodnię… Przenikliwa analiza bydgoskiego mordercy. Czym jest ów „pierwiastek zła”, który świadkowie procesu rzekomo widzieli w oczach oskarżonego? Czy chęć destrukcji przychodzi z zewnątrz, czy jest uśpiona w każdym z nas? I w końcu, co może czuć człowiek, kiedy pozbywa życia drugiego człowieka?
1 h 40 minut

Najnowsze aktualności