Finał GND i R@Port EPIZOD

Finał 14. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

GND 23 września 2021 g. 16.45
Jarosław Jakubowski BANALNA HISTORIA, reżyseria: Franciszek Szumiński, czytają: Olga Barbara Długońska, Rafał Kowal

Jarosław Jakubowski. Poeta, prozaik, dramatopisarz.
Zbiory poezji: „Wada wymowy” (1996), „Kamyki” (1998), „Wyznania ulicznego sprzedawcy owoców” (2003), „Wszyscy obecni” (2006), „Pseudo” (2007), „Ojcostych” (2007), „Flow” (2012), „Święta woda” (2012), „Światło w lesie” (2015), „Wzruszenia” (2017).
Zbiory prozy: „Slajdy” (2009), „Cyryl, dlaczego to zrobiłeś?” (2012), „Oczy pełne strachu” (2014), „Rzeka zbrodni” (2015), „Hejter” (2020), „Wojna” (2020).
Zbiory dramatów: „Generał i inne dramaty polityczne” (2014), „Prawda i inne dramaty” (2017), „Czerwony autobus. Didaskalia” (2020), „Witaj Barabaszu. Nowe dramaty” (2020). Wyróżniony m.in. Nagrodą Główną 11 Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych „R@Port” w Gdyni („Generał”), finalista GND 2020 („Incydent”).

„Banalna historia” jest opowieścią o małżeństwie, które wyrusza w rozstrzygającą podróż samochodową na Południe. A i B przemierzają Europę, docierają na wyspę, gdzie dochodzi do serii zdarzeń, które rzucają nowe światło na ich życie. Podróż ma rozstrzygnąć, czy A i B będą jeszcze ze sobą, czy chce im się jeszcze walczyć o swój związek, czy ich małżeństwo ma szanse przetrwać w trudnych okolicznościach. Jest to też opowieść o banalnym trójkącie małżeńskim, relacjonowana z punktu widzenia A, B (z biernym udziałem C) oraz tzw. czwartego wierzchołka trójkąta, który rodzi się w trakcie narracji. Jest to ponadto historia o alkoholizmie i zmaganiu z nim. I wreszcie – dramat próbuje zrozumieć samą tajemnicę własnego stawania się. W warstwie literackiej utwór jest poniekąd inspirowany „Krótkimi wywiadami z paskudnymi ludźmi” Davida Fostera Wallace’a, a także „Procesem” Franza Kafki. Nie jest to sztuka realistyczna, raczej realistyczno – metafizyczno-poetycka, z wyraźnymi odwołaniami do toposów kulturowych.

R@PORT / EPIZOD / Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych

23 września 2021 g. 19.00 R@PORT / EPIZOD /
Olga Tokarczuk PRAWIEK I INNE CZASY, reżyseria: Jacek Bała, Teatr Miejski Gdynia
Fascynujące spotkanie z wyobraźnią, wrażliwością i metaforycznością języka polskiej Noblistki Olgi Tokarczuk. Osią teatralnej opowieści pozostaje czas, jego przemijanie, wewnętrzna przemiana człowieka i świata. To spektakl o szukaniu osobistej, wewnętrznej wolności, wyjściu poza schematy, stereotypy, konwencje społeczne, o zdobywaniu odwagi, i – przemijaniu.
3 h z przerwą

Najnowsze aktualności

 

Życzenia Świąteczne

Dyrekcja oraz Zespół Teatru Miejskiego składają Państwu najserdeczniejsze życzenia…

 

Nagrody Dyrekcji z okazji MDT

Miło nam poinformować, że na spotkaniu 27 marca 2024, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, Nagrody Dyrekcji Teatru Miejskiego w Gdyni otrzymały/otrzymali nasze Koleżanki i Koledzy, którym  serdecznie gratulujemy…