Finał GND we wrześniu 2022

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni przypomina, że do końca grudnia czeka na zgłoszenia do konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.

Jednocześnie informuje, że rozstrzygnięcie konkursu i wyłonienie laureata odbędzie się w dniach 27 września – 1 października 2022, a nie jak planowano w maju.

Powodem przesunięcia terminu są poszukiwania przez organizatora dodatkowych źródeł finansowania, będące konsekwencją ograniczenia dotacji na realizację GND i związanego z nią Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.

Z jednej strony mamy sytuację pandemiczną, kryzysową, oraz konieczność oszczędności, a z drugiej, jak zauważa dyrektor programowy Festiwalu R@Port Jacek Sieradzki: – dramaturgia polska kwitnie, teatry zapowiadają bardzo wiele nowych premier. Na dodatek stała się rzecz bardzo ważna, jeśli idzie o symbiozę R@Portu i Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Po latach, w których upodobania kapituły Nagrody Dramaturgicznej niekoniecznie spotykały się z oczekiwaniami scen, stała się rzecz nowa: laureatki z ostatnich dwóch edycji: „I tak mi nikt nie uwierzy” Jolanty Janiczak i „Debil” Maliny Prześlugi miały swoje bardzo udane prapremiery w polskich teatrach. Obydwa przedstawienia będą, mamy nadzieję, uczestnikami 15. R@Portu – o ile takowy dojdzie do skutku. Uzyskanie dodatkowych źródeł dofinansowania przez organizatora Festiwalu jest warunkiem koniecznym aby R@Port i GND w 2022 roku mogły mieć wspólny finał, stąd przesunięcie terminu na jesień, aby zyskać dodatkowy czas na zebranie środków.

Najnowsze aktualności