Galion Gdyński za całokształt twórczości dla Doroty Lulki

Miło nam poinformować, że Dorota Lulka, aktorka Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, została laureatką nagrody Galion Gdyński.

Galion Gdyński to nagroda stworzona z myślą o twórcach i animatorach życia kulturalnego miasta, przyznawana od 2006 roku.

Dorota Lulka aktorka Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni od 1999 roku
Charyzmatyczna, obdarzona fenomenalnym głosem, aktorka totalna, kochana przez publiczność i krytykę. Niekwestionowana królowa naszej sceny od 1999 roku. Wcześniej związana była m.in. ze scenami Teatru Nowego i Polskiego w Poznaniu, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Radiem Merkury, czy Poznańskim Odziałem Telewizji. W 1989 roku wygrała Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Od tego czasu również śpiewa, m.in. piosenki z repertuaru Edith Piaf. Autorka scenariuszy i reżyserka nagradzanych słuchowisk radiowych. Czterdzieści lat na scenie przyniosło jej możliwość stworzenia wielu niezwykłych kreacji aktorskich, wiele wyzwań, konfrontacji, a także sukcesów, nagród i odznaczeń. To lata profesjonalnej pracy, powołania, odpowiedzialności i wrażliwości na niezwykle ulotną materię, jaką jest teatr. To wiele niezapomnianych ról, jak choćby uwielbiana przez trójmiejską widownię tytułowa Piaf, czy doceniona przez krytyków, nagradzana Tulla Pokriefke w „Idąc rakiem” oraz wiele innych, wybitnych: Panna Młoda w „Weselu”, Hilda w „Sonacie Belzebuba”, urzekająca Bidula i Jesienna Dziewczyna w „Niespodziewanym końcu lata”, Krystyna w sztuce „Panna Julie”, Trudi w „Kompozycji w słońcu”, Idalia w „Fantazym”, Patsy w spektaklu „Sammy”, Barbara Pietrowna w „Biesach”, Desdemona w „Otellu”, Łysa w „Z życia glist”, Siostra Ratched w „Locie nad kukułczym gniazdem”, Wdowa w „Balladynie”, Nadieżda w „Kursku”, czy Pani Capulet w „Romeo i Julii”. W tym roku oficjalnie przechodzi na emeryturę, ale nie wyobrażamy sobie przedstawień bez jej udziału, więc widzowie będą mogli wciąż ją podziwiać w stworzonych do tej pory, jak i, mamy nadzieję, w nowych kreacjach.

relacja ze strony Urzędu Miasta Gdyni .

Najnowsze aktualności