Galion za Całokształt Twórczości dla Krzysztofa Babickiego

Z ogromną przyjemnością informujemy, że Krzysztof Babicki – dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, reżyser wielu wybitnych spektakli, m.in.: „Idąc rakiem”, „Lot nad kukułczym gniazdem” czy ostatnio zrealizowanego przedstawienia pt. „Kopenhaga” został nagrodzony Artystyczną Nagrodą Prezydenta Miasta Gdyni – Galion Gdyński 2023 za Całokształt Twórczości. Nagrodę odbierze podczas uroczystej gali, która odbędzie się 13 maja w Muzeum Miasta Gdyni. Gratulujemy!!!

Krzysztof Babicki, od 2011 roku dyrektor Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, najpierw artystyczny, a od 2021 również naczelny. Absolwent Wydziału Filologii Polskiej na Uniwersytecie Gdańskim i Wydziału Reżyserii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Z teatrem związał się już podczas studiów, od roku 1980 był etatowym asystentem w Teatrze Bagatela. Był współzałożycielem oraz szefem studenckiego Teatru Jedynka w Gdańsku. W czerwcu 1982 roku wyreżyserował „Hioba” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Był to jego reżyserski dyplom. Kilka miesięcy wcześniej w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku odbyła się premiera „Sonaty Widm” Augusta Strindberga w jego reżyserii (nagroda im. Hugona Morycińskiego dla młodego twórcy, XXIV FTPP w Toruniu). Po uzyskaniu dyplomu podjął wieloletnią współpracę z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, w którym pełnił także funkcję dyrektora artystycznego (1991-1994). W Teatrze Wybrzeże wyreżyserował m.in.: „Pułapkę” Tadeusza Różewicza (1984), „Wiśniowy sad” Antoniego Czechowa (1985), „Biesy” Fiodora Dostojewskiego (1992), „Arkadię” Toma Stopparda (1994), „Demokrację” Michaela Frayna (2005), „Parawany” Jeana Geneta (2006). W latach 1983-1991 współpracował ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Powstały tam m.in. spektakle: „Affabulazione” Piera Paolo Pasoliniego (1985), „Termopile Polskie” Tadeusza Micińskiego (1986), „Do Damaszku” Augusta Strindberga (1991). W Krakowie, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego wyreżyserował m.in. przedstawienie „Frank V. Komedia bankierska” Friedricha Dürrenmatta (2008) i „Arszenik i stare koronki” Kesselringa (2014). Reżyserował także w teatrach Poznania, Wrocławia, Katowic, tworzył spektakle dla Teatru Telewizji. Odnosił sukcesy zagraniczne reżyserując w Finlandii, Niemczech, Rosji, Korei Południowej
i Holandii. W latach 2000-2011 był dyrektorem artystycznym Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Wyreżyserował na deskach tego teatru m.in.: „Dziady” Adama Mickiewicza (2001), „Operetkę” Witolda Gombrowicza (2003), „Hamleta” Williama Shakespeare’a (2004), „Miłość na Krymie” Sławomira Mrożka (2006), „Idiotę” Fiodora Dostojewskiego (2007), „Sarmację” (2008) i „Zamknęły się oczy Ziemi” (2011) Pawła Huellego.

W Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni wyreżyserował m. in.: sztukę Toma Stopparda „Rock’n’roll”, „Idąc rakiem” Güntera Grassa, Jeana Geneta „Pokojówki”, „Królową śniegu” Hansa Christiana Andersena, „Biesy” Fiodora Dostojewskiego, „Żółtą łódź podwodną” Pawła Huellego, „Śnieżkę i krasnoludki” Braci Grimm, „Z życia glist” Pera Olova Enquista, „Lot nad kukułczym gniazdem” Dala Wassermana, „Kursk” Pawła Huellego, „Romea i Julię” Szekspira, „Zabójstwo króla” Pasoliniego, „Przygody Remusa” wg Majkowskiego, „Arszenik i stare koronki” Josepha Kesselringa, „Misery” Williama Goldmana, „Pułapkę” Tadeusza Różewicza, „Umrzeć ze śmiechu” Paula Elliotta, „Jądro ciemności” Josepha Conrada, „Niewolnice z Pipidówki” Michała Bałuckiego.

Krzysztof Babicki od 13 lat kreuje profil artystyczny gdyńskiego teatru dramatycznego.
W tym okresie zbudował konsekwentny wizerunek repertuarowy, ofertę dla kochającej teatr, ale wymagającej publiczności, spowodował podniesienie i stabilne utrzymywanie się frekwencji na bardzo wysokim poziomie. To działania, które wymagają żelaznej konsekwencji i sprecyzowanej wizji, i …dziś wydają oczekiwane owoce.

W 2012 roku, z inicjatywy dyrektora Krzysztofa Babickiego, Teatr Miejski zyskał koleją scenę. Spektakle wystawiane są nie tylko w budynku przy Bema 26, czy na Scenie Letniej w Orłowie, ale również pod podkładem najpiękniejszego polskiego żaglowca-muzeum „Dar Pomorza”. Sztuki specjalnie pisane dla tej sceny wyszły spod pióra Pawła Huellego, dramaturga i dramatopisarza od 2011 roku związanego z Teatrem Miejskim. Babicki i Huelle stworzyli mocny, charakterystyczny, rozpoznawalny styl opowiadania w teatrze o ludziach zdeterminowanych historią, bezbronnych wobec wspaniałości i okrucieństwa świata, który sami kreują własnymi wyborami. Wspólnie zrealizowali na „Darze Pomorza”: „Idąc rakiem” na podstawie Güntera Grassa (prapremiera: 13 maja 2012), „Żółtą łódź podwodną” (prapremiera: 30 maja 2015), „Kursk” nagrodzony Galionem Gdyńskim (prapremiera: 6 maja 2017) i w kwietniu 2023 ostatnią wspólną premierę – „Jądro ciemności” Conrada. W Teatrze przy Bema wystawili sztukę napisaną przez Huellego „Kolibra lot ostatni” (prapremiera: 18 stycznia 2014  i adaptację „Znaczy kapitana” Borchardta (prapremiera: 5 czerwca 2021).

Teatr Miejski w Gdyni już po dwóch latach dyrekcji Krzysztofa Babickiego osiągnął ponad 80% frekwencję, dziś wynosi ona około 100% (wcześniej wynosiła ok. 20%). Jest jednym
z chętniej odwiedzanych przez widzów trójmiejskich teatrów, choć inwestycyjnie, jak zauważają widzowie i media, wymaga wsparcia.

Krzysztof Babicki ma w swoim dorobku ponad 100 wyreżyserowanych spektakli teatralnych i ponad 20 realizacji w Teatrze Telewizji. Wśród nich nagradzane, głośne spektakle „Idąc rakiem” Güntera Grassa – Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego dla najlepszego przedstawienia roku 2012, „Lot nad kukułczym gniazdem” Dala Wassermana za który otrzymał w 2017 Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego w kategorii „najlepsza reżyseria”. W 2023 roku otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za spektakl ,,Pułapka”. Laureat wielu innych nagród na festiwalach teatralnych, m.in. Nagrody im. Konrada Swinarskiego oraz Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego. Odznaczenia: Srebrny Krzyż Zasługi, 1986; Złoty Krzyż Zasługi, 1996; Medal Mściwoja II, 2001; Honorowa Odznaka „Zasłużony dla woj. lubelskiego”, 2006; Srebrny Medal Gloria Artis-Zasłużony Kulturze, 2006.

Najnowsze aktualności

 

Warsztaty Kreatyw(Nie)teatr

Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia (nie)teatralne, podczas których Wasi uczniowie poczują się nie tylko jako aktorzy, ale będą mieli okazję do wykorzystania swojej zwariowanej wyobraźni i do kreatywnej improwizacji.

 

Spacery Teatralne w sezonie 2024/2025

Zapraszamy na kolejne Spacery wszystkich zainteresowanych teatrem i jego zakamarkami. Jeśli chcecie się dowiedzieć, co kryje tajemnicza rekwizytornia, nad czym pracują krawcowe albo jak wygląda ukryte zaplecze sceny, to Spacer Teatralny będzie dla Was idealny.