GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNA 2010

GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNA 2010
III EDYCJA

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że w tym roku do udziału w trzecim już konkursie o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną zostały zgłoszone 133 sztuki. Są to w większości teksty nowe, czasami wręcz pisane z myślą o gdyńskim konkursie. Nie były dotąd wystawiane na scenicznych deskach ani nagradzane w innych konkursach dramaturgicznych, co wiąże się na ogół z prawem organizatorów do realizacji prapremierowego spektaklu.
Dzięki zniesieniu w zeszłym roku warunku anonimowości wiemy, że wśród uczestników konkursu są m.in. laureaci i finaliści ubiegłorocznych edycji: Szymon Bogacz, Magda Fertacz, Marek Modzelewski, Mateusz Pakuła, Jakub Roszkowski, Zyta Rudzka, oraz debiutanci, którzy – co szczególnie cieszy – widzą w gdyńskim konkursie swoją szansę na wyjście z cienia i zaistnienie w szerszym obiegu teatralnym.
Tak, jak w ubiegłych latach, konkurs składa się z trzech etapów. Najpierw trzyosobowa Komisja Artystyczna (w składzie: dr Małgorzata Jarmułowicz – teatrolożka z Uniwersytetu Gdańskiego, Paweł Wodziński – reżyser, dyrektor artystyczny tegorocznego R@Portu, Anna Zalewska-Uberman – doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego) wyłoni spośród nadesłanych sztuk co najmniej 25 procent tytułów, które przejdą do półfinału. Ogłoszenie wyników pierwszego etapu nastąpi 30 czerwca. Następnie siedmioosobowa Kapituła GND (w składzie: prof. Jerzy Stuhr – wybitny aktor, reżyser i scenarzysta, Anna Augustynowicz – reżyserka znana z wielu znakomitych inscenizacji współczesnych sztuk, prof. Małgorzata Sugiera – kierownik Pracowni Dramatu na Uniwersytecie Jagiellońskim, tłumaczka i redaktorka, prof. Jan Ciechowicz – historyk teatru z Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Zakładu Dramatu, Teatru i Filmu, prof. Zbigniew Majchrowski – historyk literatury i kultury z Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Zakładu Antropologii Literatury i Krytyki Artystycznej, dr Jacek Kopciński – redaktor naczelny miesięcznika „Teatr” oraz Jacek Sieradzki – redaktor naczelny miesięcznika „Dialog”) wybierze maksymalnie pięć tytułów nominowanych do finału. Nazwiska finalistów poznamy w połowie września. Rozstrzygnięcie konkursu przez wyłonienie laureata Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2010 nastąpi 21 listopada 2010 roku, podczas inauguracji V Międzynarodowego Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Do rąk zwycięzcy trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych.
Tuż przed przed festiwalem (19-20 listopada 2010 roku), pod hasłem R@Port-Prolog, odbędą się czytania/pokazy sztuk nominowanych do finału konkursu.
Dwie sztuki z ubiegłorocznego finału GND zobaczymy na deskach teatru podczas V Festiwalu R@Port: „Nad” Mariusza Bielińskiego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego, zrealizowane przez Teatr im. Stefana Jaracza z Łodzi oraz „W imię ojca i syna” Szymona Bogacza w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego, przygotowywane przez zespół naszego teatru.

Wszelkie informacje o wynikach kolejnych etapów konkursu będą publikowane stronie www.gnd.art.pl , a także na stronie współorganizatora konkursu – Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni (www.teatrgombrowicza.art.pl).

Najnowsze aktualności

 

Żegnamy Jerzego Stuhra

Żegnamy Jerzego Stuhra (18.04.1947 – 9.07.2024)

Z ogromnym smutkiem przyjmujemy informację, że zmarł Jerzy Stuhr. Wspaniały aktor, polonista, profesor sztuk teatralnych, wieloletni juror Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.