Kierunek: Kultura. Przejazd ZKM: za darmo!
Od 1 stycznia 2026 roku każdy posiadacz ważnego biletu do wybranych gdyńskich instytucji kultury może w weekendy i święta podróżować autobusami i trolejbusami ZKM bezpłatnie.
GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNA – ETAP I
W tym roku do udziału w konkursie o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną zostało zgłoszonych jak dotąd 118 sztuk. Liczba ta zapewne nie jest ostateczna – wciąż docierają do nas kolejne prace. To, że nie udało się powtórzyć imponującego wyniku z pierwszej edycji, nie jest dla nas zaskoczeniem ani – tym bardziej – wyrazem mniejszego zainteresowania konkursem. W ubiegłym roku wielu autorów wyciągnęło swoje teksty z przysłowiowej szuflady (czyli z twardego dysku komputera). Teraz trafiło do nas więcej tekstów nowych, czasami wręcz pisanych z myślą o konkursie. Choć – zgodnie ze nowym zapisem w regulaminie – wśród zgłoszeń pojawiły się również utwory już publikowane (np. w miesięczniku „Dialog”), niekoniecznie jednak w tych samych wersjach. Muszą to być jednak sztuki niezweryfikowane do tej pory przez scenę, które czekają wciąż na swój debiut w teatrze. Eliminujemy również te teksty, które zostały docenione i nagrodzone w innych konkursach dramaturgicznych, co wiąże się na ogół z prawem organizatorów do realizacji prapremierowego spektaklu.
Dzięki zniesieniu wymogu anonimowości wiemy, że wśród uczestników konkursu są m.in. finaliści ubiegłorocznej edycji: Mateusz Pakuła, Marek Pruchniewski, Zyta Rudzka, jak i wielu debiutantów, którzy – co szczególnie cieszy – widzą w gdyńskim konkursie swoją szansę na wyjście z cienia i zaistnienie w szerszym obiegu teatralnym.
Tak, jak w ubiegłym roku, konkurs składa się z trzech etapów. Najpierw trzyosobowa Komisja Artystyczna (w składzie: dr Małgorzata Jarmułowicz, dr Joanna Puzyna-Chojka, dr Monika Żółkoś – teatrolożki z Uniwersytetu Gdańskiego) wyłoni spośród nadesłanych sztuk co najmniej 25 procent tytułów, które przejdą do półfinału. Ogłoszenie wyników pierwszego etapu nastąpi 15 lutego. Następnie siedmioosobowa Kapituła GND (w składzie: prof. Jerzy Stuhr – wybitny aktor, reżyser i scenarzysta, Anna Augustynowicz – reżyserka znana z wielu znakomitych inscenizacji współczesnych sztuk, prof. Małgorzata Sugiera – kierownik Pracowni Dramatu na Uniwersytecie Jagiellońskim, tłumaczka i redaktorka, prof. Jan Ciechowicz – historyk teatru z Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Zakładu Dramatu, Teatru i Filmu, prof. Zbigniew Majchrowski – historyk literatury i kultury z Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Zakładu Antropologii Literatury i Krytyki Artystycznej, dr Jacek Kopciński – redaktor naczelny miesięcznika „Teatr” oraz Jacek Sieradzki – redaktor naczelny miesięcznika „Dialog”) wybierze maksymalnie pięć tytułów nominowanych do finału. Nazwiska finalistów poznamy pod koniec marca. Rozstrzygnięcie konkursu przez wyłonienie laureata Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2009, nastąpi 11 maja 2009 roku podczas inauguracji IV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych RaPort. Do jego rąk trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych.
Bezpośrednio przed festiwalem (9-10 maja 2009 roku) pod hasłem RaPort-Prolog odbędą się pokazy sztuk nominowanych do finału konkursu, poprzedzone tygodniowymi warsztatami młodych aktorów i reżyserów, którzy będą pracować nad tymi tekstami po opieką doświadczonych pedagogów. Całość zakończy debata z udziałem autorów podsumowująca wyniki konkursu. Uroczystość wręczenia GND uświetni pokaz prapremierowej inscenizacji sztuki laureatki poprzedniej edycji – „Trash Story” Magdy Fertacz, w wykonaniu aktorów warszawskiego Teatru Ateneum, w reżyserii Eweliny Pietrowiak. W tym dniu przewidziana jest również promocja antologii dramatów (gromadząca utwory finalistów pierwszej edycji), którą wyda gdańskie wydawnictwo słowo-obraz/terytoria.
Wszelkie informacje o wynikach kolejnych etapów konkursu będą ukazywać się na stronie www. gnd.art.pl, a także na stronie współorganizatora konkursu – Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni (www.teatrgombrowicza.art.pl).
W tym roku do udziału w konkursie o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną zostało zgłoszonych jak dotąd 116 sztuk. Liczba ta zapewne nie jest ostateczna – wciąż docierają do nas kolejne prace. To, że nie udało się powtórzyć imponującego wyniku z pierwszej edycji, nie jest dla nas zaskoczeniem ani – tym bardziej – wyrazem mniejszego zainteresowania konkursem. W ubiegłym roku wielu autorów wyciągnęło swoje teksty z przysłowiowej szuflady (czyli z twardego dysku komputera). Teraz trafiło do nas więcej tekstów nowych, czasami wręcz pisanych z myślą o konkursie. Choć – zgodnie ze nowym zapisem w regulaminie – wśród zgłoszeń pojawiły się również utwory już publikowane (np. w miesięczniku „Dialog”), niekoniecznie jednak w tych samych wersjach. Muszą to być jednak sztuki niezweryfikowane do tej pory przez scenę, które czekają wciąż na swój debiut w teatrze. Eliminujemy również te teksty, które zostały docenione i nagrodzone w innych konkursach dramaturgicznych, co wiąże się na ogół z prawem organizatorów do realizacji prapremierowego spektaklu.
Dzięki zniesieniu wymogu anonimowości wiemy, że wśród uczestników konkursu są m.in. finaliści ubiegłorocznej edycji: Mateusz Pakuła, Marek Pruchniewski, Zyta Rudzka, jak i wielu debiutantów, którzy – co szczególnie cieszy – widzą w gdyńskim konkursie swoją szansę na wyjście z cienia i zaistnienie w szerszym obiegu teatralnym.
Tak, jak w ubiegłym roku, konkurs składa się z trzech etapów. Najpierw trzyosobowa Komisja Artystyczna (w składzie: dr Małgorzata Jarmułowicz, dr Joanna Puzyna-Chojka, dr Monika Żółkoś – teatrolożki z Uniwersytetu Gdańskiego) wyłoni spośród nadesłanych sztuk co najmniej 25 procent tytułów, które przejdą do półfinału. Ogłoszenie wyników pierwszego etapu nastąpi 15 lutego. Następnie siedmioosobowa Kapituła GND (w składzie: prof. Jerzy Stuhr – wybitny aktor, reżyser i scenarzysta, Anna Augustynowicz – reżyserka znana z wielu znakomitych inscenizacji współczesnych sztuk, prof. Małgorzata Sugiera – kierownik Pracowni Dramatu na Uniwersytecie Jagiellońskim, tłumaczka i redaktorka, prof. Jan Ciechowicz – historyk teatru z Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Zakładu Dramatu, Teatru i Filmu, prof. Zbigniew Majchrowski – historyk literatury i kultury z Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Zakładu Antropologii Literatury i Krytyki Artystycznej, dr Jacek Kopciński – redaktor naczelny miesięcznika „Teatr” oraz Jacek Sieradzki – redaktor naczelny miesięcznika „Dialog”) wybierze maksymalnie pięć tytułów nominowanych do finału. Nazwiska finalistów poznamy pod koniec marca. Rozstrzygnięcie konkursu przez wyłonienie laureata Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2009, nastąpi 11 maja 2009 roku podczas inauguracji IV Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych RaPort. Do jego rąk trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych.
Bezpośrednio przed festiwalem (9-10 maja 2009 roku) pod hasłem RaPort-Prolog odbędą się pokazy sztuk nominowanych do finału konkursu, poprzedzone tygodniowymi warsztatami młodych aktorów i reżyserów, którzy będą pracować nad tymi tekstami po opieką doświadczonych pedagogów. Całość zakończy debata z udziałem autorów podsumowująca wyniki konkursu. Uroczystość wręczenia GND uświetni pokaz prapremierowej inscenizacji sztuki laureatki poprzedniej edycji – „Trash Story” Magdy Fertacz, w wykonaniu aktorów warszawskiego Teatru Ateneum, w reżyserii Eweliny Pietrowiak. W tym dniu przewidziana jest również promocja antologii dramatów (gromadząca utwory finalistów pierwszej edycji), którą wyda gdańskie wydawnictwo słowo-obraz/terytoria.
Wszelkie informacje o wynikach kolejnych etapów konkursu będą ukazywać się na stronie www. gnd.art.pl, a także na stronie współorganizatora konkursu – Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni (www.teatrgombrowicza.art.pl).
Od 1 stycznia 2026 roku każdy posiadacz ważnego biletu do wybranych gdyńskich instytucji kultury może w weekendy i święta podróżować autobusami i trolejbusami ZKM bezpłatnie.
11 czerwca 2025 roku o godz. 15:00 antenie RADIA KASZËBË o przygotowaniach do jubileuszowej 30. Sceny Letniej w Orłowie, repertuarowych niespodziankach, niezapomnianej atmosferze grania na plaży, wyjątkowych wakacjach i naszych marzeniach o totalnym, letnim resecie.
Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia z choreografem Michałem Przybyłą!
Komisja Artystyczna w składzie: Mateusz Bednarkiewicz, Ewa Hevelke, Tomasz Kubikowski, Agnieszka Lubomira Piotrowska i Grzegorz Uzdański wybrała 15 tytułów, które przeszły do półfinału dziewiętnastej edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.Finałowa piętnastka została wybrana bezdyskusyjnie, drogą konsensusu. Stwierdzono, że wszystkie wyłonione tytuły spełniają kryteria formalne, wyznaczone przez regulamin konkursu.