Godziny pracy kasy biletowej
Szanowni Widzowie,
4 grudnia (środa) kasa biletowa będzie czynna w godzinach 12.00-19.00.
Szanowni Państwo, drodzy widzowie, 13 maja teatry publiczne w Polsce wezmą udział w organizowanej już po raz trzeci akcji BILET ZA GROSZE. Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni włączył się do akcji i bilet na spektakl KURSK prezentowany we wtorek, 16 maja o godzinie 20.00 na Darze Pomorza będzie kosztował jedynie 500 groszy! Bilety do kupienia wyłącznie w kasach teatru w sobotę, 13 maja (jedna osoba może kupić maksymalnie dwa bilety).
W akcji „Bilet do teatru za 500 groszy” z okazji Dnia Teatru Publicznego weźmie udział 98 teatrów z 39 polskich miast, a więc o osiem teatrów więcej niż w roku ubiegłym. Zmieni się także nieco formuła samego świętowania. Sprzedaż biletów za okrągłe 5 złotych – prowadzona tylko w kasach teatrów – rozpocznie się 13 maja, ale spektakle nie będą wystawiane w kolejną sobotę, jak było w roku ubiegłym, lecz przez cały tydzień – aż do 20 maja. Symbolicznym zakończeniem tygodniowego święta będzie zaproszenie widzów do wspólnego teatralnego spacerowania w ramach projektu „Spacerowników teatralnych”, który swój początek miał także przed dwoma lata z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Proponowane trasy spacerów mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej – a tym samym kulturalnej – historii miast.
Najważniejszy punkt, a więc idea akcji i jej główny cel, pozostaje niezmienny. Chcemy przybliżać teatr obywatelom i zwracać uwagę, że jest on miejscem dostępnym, bezpiecznym oraz reagującym żywo na otaczające nas problemy. I właśnie do tej żywej problematyki nawiązuje w tym roku cena biletu. 500 groszy odpowiada bowiem liczbie spektakli premierowych w ostatnim sezonie, których twórcy wykorzystali do rozmowy z widzami współcześnie napisane teksty. Skrupulatność nakazywałaby nawet, aby do tej liczby dodać jeszcze „+”, bo takich przedstawień było dokładnie 530. Imponująca statystyka! To także wyjście naprzeciw oczekiwaniom widzom, którzy przy okazji ubiegłorocznego Dnia Teatru Publicznego zwracali uwagę na repertuar współczesny, jako na ten, który z jednej strony bardzo ich interesuje, z drugiej zaś dostarcza pewnych obaw i trudności w definicji.
Dzień Teatru Publicznego oraz towarzysząca mu akcja „Biletu do teatru za 500 groszy” to szansa i zachęta dla tych, którzy na co dzień z różnych powodów rzadko korzystają z oferty teatralnej, na ich twórcze spotkanie z teatrem, którego nie muszą się obawiać i który bardzo łatwo daje się oswoić. Chcemy aby komunikat „otwarcia teatru na widza” w tym roku również wybrzmiewał mocno. Popularyzujmy teatr poprzez mówienie o jego życzliwości, obalając tym samym złudne przekonanie ekskluzywności i niedostępności (finansowej, ale i intelektualnej) scen publicznych.
Dzień Teatru Publicznego to także próba zwrócenia uwagi widzów na to, że ich obecność stanowi żywy dowód na konieczność istnienia teatrów publicznych, w całej ich różnorodności i liczbie. W tym roku po raz kolejny powtarzamy, że bez publicznego wsparcia teatr, jako idea i jako konkretne punkty na mapach polskich miast, nie mógłby istnieć. To wyjątkowo ważne wskazanie i wzięcie odpowiedzialności za rolę teatru publicznego jako finansowanego ze środków publicznych miejsca debaty społecznej oraz narzędzia kształtowania wartości i postaw.
Więcej informacji na stronie www.dzienteatrupublicznego.pl
O SPEKTAKLU
Inspirowana faktami wstrząsająca historia katastrofy, do której doszło w 2000 roku na Morzu Barentsa. Najnowocześniejsza łódź podwodna z napędem atomowym, na której doszło do wybuchu, zbyt długo pozostawała pod wodą. Ostatecznie wrak wyciągnięto z wody dopiero po upływie roku. Na pokładzie było 118 członków załogi. Nikt nie przeżył. „Kursk” to opowieść o ich ostatnich dramatycznych chwilach, o osobistych tragediach ich rodzin, przed którymi ukrywano fakty, a także o decyzjach władz i nieodwracalnych konsekwencjach tych decyzji.
Reżyseria: Krzysztof Babicki
Muzyka: Marek Kuczyński
Scenografia: Marek Braun
Kostiumy: Jolanta Łagowska-Braun
Światła: Marek Perkowski
Asystent reżysera: Maciej Wizner
Sufler: Ewa Gawron
Inspicjent: Maciej Sykała
Producent: Ewa Wojciechowska–Chodorek
W spektaklu występują: Markiz Astolf De Custine – Mariusz Żarnecki; Admirał- Eugeniusz Krzysztof Kujawski; Komandor – Piotr Michalski, Siergiej – Maciej Wizner; Sasza – Dariusz Szymaniak; Michaił – Szymon Sędrowski, Ljowa – Rafał Kowal; Dimitrij – Grzegorz Wolf; Nadieżdza – Dorota Lulka; Irina – Olga Barbara Długońska; Babka Prababka Sofia Antonowna – Elżbieta Mrozińska; Natasza – Marta Kadłub; Olga – Monika Babicka; Pielęgniarz – Maciej Sykała
Premiera: 6 Maja 2017 roku na Darze Pomorza
Szanowni Widzowie,
4 grudnia (środa) kasa biletowa będzie czynna w godzinach 12.00-19.00.
5 grudnia o g. 15.00 nasi najmłodsi aktorzy Martyna Matoliniec i Krzysztof Berendt opowiedzą o swoich rolach w grudniowych spektaklach i podzielą się refleksją, czy pięć lat pracy w teatrze to… dużo, czy mało?
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni zaprasza do wzięcia udziału w otwartym konkursie o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, dla najlepszej sztuki przeznaczonej na scenę dramatyczną, napisanej po polsku przez żyjącego autora w 2024 roku.