Grzegorz Wolf [zwycięstwo]

Z ogromną radością informujemy, że Grzegorz Wolf wyróżniony został w „Subiektywnym spisie aktorów teatralnych” Jacka Sieradzkiego mianem: ZWYCIĘSTWO!!!
Gratulujemy i cieszymy się wraz z Grzegorzem!!!

Jackowi Sieradzkiemu gratulujemy zaś jubileuszu 30-lecia Subiektywnego Spisu, spisywanego bez przymusu, z samej szczerej, radosnej, kreatywnej potrzeby spisywania, aczkolwiek „imperatyw kategoryczny” wybrzmiewa w eterze…

Grzegorz Wolf [zwycięstwo]
Krzysztof Babicki jest wierny Różewiczowskiej Pułapce, którą w gdyńskim Teatrze im. Gombrowicza przygotował już po raz piąty w karierze i jest też konsekwentny w czytaniu utworu jako poetyckiej przypowieści o koszmarze dwudziestego wieku (głupio pisać takie oczywistości, ale niedawno w Warszawie przygotowano tę sztukę z wykastrowaną metaforyką i wyszło, że to obyczajówka o niemrawym pisarzynie, co ma kłopoty z kobietami). Postać ojca Kafki, jest tu, rzecz jasna, kluczowa. Doświadczony aktor buduje ją niezwykle oszczędnymi środkami, czyniąc fundament z rozciągniętego na cały spektakl kontrastu między okrucieństwem patriarchy wobec nieporadnego (i bezbronnego) syna, a przeczuciem nadchodzącej zagłady. Umie zadbać, żeby zwierzęcy strach z końca był nie tyle wytłumaczeniem, ile oświetleniem nieczułej bezwzględności początku, sprawić, żeby bezsilne i rozbrajające chowanie się brutalnego potwora do wielkiej szuflady w szafie odkręcało odbiorcom cały utrwalony już w głowach wizerunek postaci. A duszyczką Franza, Animulą wprowadzoną przez Różewicza w finale i zwykle skreślaną przez reżyserów, w gdyńskim spektaklu jest dziecko ukraińskich uchodźców i nie może być mocniejszej pointy.

Jacka Sieradzkiego „Subiektywny spis aktorów teatralnych”. Edycja trzydziesta.

Najnowsze aktualności

 

Żegnamy Jerzego Stuhra

Żegnamy Jerzego Stuhra (18.04.1947 – 9.07.2024)

Z ogromnym smutkiem przyjmujemy informację, że zmarł Jerzy Stuhr. Wspaniały aktor, polonista, profesor sztuk teatralnych, wieloletni juror Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.