Inauguracja Festiwalu R@Port – 11 maja

Inauguracja Festiwalu R@Port – 11 maja
18.00 GALA GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ – ogłoszenie werdyktu Kapituły oraz INAUGURACJA IV FESTIWALU POLSKICH SZTUK WSPÓŁCZESNYCH R@Port w Gdyni
19.00 pokaz scenicznej wersji sztuki Magdy Fertacz (laureatki GND 2008) w reżyserii Eweliny Pietrowiak, Teatr Ateneum, Warszawa

Magda Fertacz
TRASH STORY albo sztuka (nie)pamięci
Sztuka laureatki pierwszej edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej rozgrywa się w małej miejscowości na Ziemiach Odzyskanych. W poniemieckim domu, zamieszkiwanym obecnie przez Polaków, błąka się duch dziesięcioletniej Urszulki, która zginęła na strychu razem z innymi niemieckimi kobietami i dziećmi, powieszona przez własną matkę na wieść o wkroczeniu Armii Czerwonej. Jej opowieść o wojennych zdarzeniach splata się z rodzinnym dramatem przeżywanym przez nowych domowników.
„Śmietnikowa opowieść” Magdy Fertacz, prowokując pytania o ciągłość doświadczenia historycznego, zachęca do podjęcia wysiłku oczyszczania zbiorowej pamięci z rozmaitych „odpadków”, zakłamań i stereotypów.

Reżyseria i scenografia: Ewelina Pietrowiak
Współpraca scenograficzna i kostiumy: Julia Skrzynecka
Muzyka: Sławomir Jaskułke
Prapremiera: 21 listopada 2008

Obsada:
Ursulka: Jadwiga Jankowska – Cieślak
Matka: Maria Pakulnis
Wdowa: Marta Gajko (gościnnie)
Syn: Bartłomiej Nowosielski
Ojciec: Tadeusz Borowski

Obserwujemy życie w domu pełnym skrywanych traum, bo współczesna polska rodzina tylko z pozoru żyje w zgodzie. Magdalena Fertacz dotyka wielu bolesnych spraw, jak przyznała w niedawnym wywiadzie: – Polacy mają tendencję do idealizowania i tworzenia mitów o ludziach nieskalanych, a zapominamy, że za glorią często stoi człowiek, który się boi. Takimi są postacie sztuki. To w większym stopniu życiowi outsiderzy niż bohaterowie z krwi i kości (…) „Trash story” wzbudza sprzeciw, zastanawia, ale i zachęca do dyskusji.
Jan Bończa-Szabłowski, Rzeczpospolita

Ursulka ma swoją opowieść. Jankowska-Cieślak prowadzi ją pewnie, zuchwale, siłą słów i gestów. Chwyta za gardło dziecięcość swojej bohaterki – z jej bezczelnością, nieuświadamianym okrucieństwem, niezrozumieniem bezwzględności otaczającego świata.
Jacek Wakar, Dziennik

11 maja (poniedziałek) godz. 19.00
Teatr Miejski Gdynia, Duża Scena
Czas trwania: 80 minut bez przerwy

Najnowsze aktualności