Jolanta Janiczak Laureatką 14 GND

PROTOKÓŁ Z OBRAD KAPITUŁY 14. GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ Z DNIA 26.09.2021
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Piotr Dobrowolski (przewodniczący Kapituły), Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr, na posiedzeniu w dniu 26 września 2021 roku, nagrodę główną 14 edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w wysokości 50 tysięcy złotych postanowiła przyznać Jolancie Janiczak za sztukę „I tak nikt mi nie uwierzy”.
Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, będąc pod wrażeniem wysokiego poziomu tekstów finałowych, większością głosów postanowiła nagrodzić dramat poetycki, w którego formie krystalizuje się sytuacja tych, których wiarygodność przez wieki podważano i podważa się nadal. Prezentuje on różne perspektywy widzenia świata. Jest wyrazisty, ale subtelny; uderzający, nawet okrutny, ale nie deklaratywny. To tekst znakomicie skonstruowany, konfrontujący języki natury, kultury i władzy, który w równej mierze wzbudza refleksję i empatię. Nagradzamy dziś dramat napisany przez kobietę, która konsekwentnie upomina się o obecność i sprawczość innych kobiet w pamięci społecznej. Jej tekst uczula jednak na przemoc, której doświadczać może każdy, bez względu na płeć. Tym dramatem, jest „I tak nikt mi nie uwierzy” Jolanty Janiczak.

Najnowsze aktualności

 

Jubileusz 30-lecia pracy artystycznej Rafała Kowala

Miło nam poinformować, że Rafał Kowal, aktor Teatru Miejskiego w Gdyni, rolą Piotra Kloca w „Śnie nocy letniej”, świętować będzie 20 maja 2023 roku jubileusz 30-lecia pracy artystycznej.