Jubileusz 25-lecia pracy artystycznej Moniki Babickiej

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni z przyjemnością informuje, że aktorka naszego teatru Monika Babicka rolą Królowej w „Trzech muszkieterach” 18 listopada 2023 roku świętować będzie jubileusz 25-lecia pracy artystycznej.

Składamy na jej ręce  najserdeczniejsze gratulacje oraz wyrazy najwyższego uznania dla osiągnięć w pracy artystycznej na scenach polskich teatrów. Jubilatce życzymy wymarzonych ról, inspirujących i wspierających przyjaciół, niesłabnących sił twórczych, wielu kolejnych sukcesów artystycznych, samorealizacji i zadowolenia z obranej drogi artystycznej.

Monika Babicka

Monika Babicka od 1 września 2011 roku aktorka Teatru Miejskiego w Gdyni.

Absolwentka Studium Aktorskiego przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

W latach 1999-2011 związana była z Teatrem im. Osterwy w Lublinie.

Wielowymiarowość i ekspresja wydają się być istotą jej aktorstwa. Z taką samą wyrazistością i świadomością siebie buduje role spontanicznych, roześmianych dziewczyn jak i dramatycznie doświadczonych przez los kobiet.

Kreowała najróżniejsze postacie: niewinne, wrażliwe panienki, małe rozbójniczki, szalone, zjawiskowe boginie, trzpiotki, kochające córki, troskliwe siostry, wierne narzeczone, spięte gorsetem manier żony i… cyniczne żony, zdeterminowane, hiobowe matki, urocze, nierozważne królowe, zakatarzone krasnoludki i najwierniejsze przyjaciółki.

Zagrała m.in.: Ofelię w „Hamlecie” Szekspira, Eleanor w „Rock’n’rollu” Stopparda, Wolność w spektaklu „Joanna szalona; Królowa Janiczak, Antosię w „Chorym z urojenia” Moliera, Annette Reille w „Bogu mordu” Rezy, Goplanę w „Balladynie” Słowackiego, Marię Timofiejewną w „Biesach” Dostojewskiego, Johannę Luisę Heiberg w „Z życia glist” Enquista, Candy Starr w „Locie nad kukułczym gniazdem” Wassermana, Panią Rollison w „Dziadach” Mickiewicza, Kłoskę w „Prawieku i innych czasach” Jacka Bały wg powieści Olgi Tokarczuk, Marię w „Marlenie Dietrich. Iluzjach”, Ludmiłę w „Czarze molekuły” Zelenki, Gretę w „Pułapce” Różewicza, Millie
w komedii „Umrzeć ze śmiechu” Elliotta.

Za większość tych ról była wyróżniana i nagradzana oficjalnymi nagrodami i pochlebnymi recenzjami. Za wszystkie swe role jest gorąco oklaskiwana i doceniana przez Widzów. Prywatnie najbardziej dumna jest z roli matki, kocha psy, koty i hortensje, jako hobby wymienia przebywanie z najbliższymi – rodziną i przyjaciółmi, a jej życiowe motto brzmi: Bóg pisze prosto, po liniach krzywych.

Ważniejsze nagrody:

2022 – Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni za rolę Kłoski w „Prawieku i innych czasach” w adaptacji i reżyserii Jacka Bały wg powieści Olgi Tokarczuk;

2019 – Nagroda Prezydenta Gdyni za rolę Pani Rollison w „Dziadach” w reżyserii Krzysztofa Babickiego;

2017 – Nagroda Prezydenta Gdyni za rolę Johanny Luisy Heiberg w „Z życia glist” Enquista i Candy Starr w „Locie nad kukułczym gniazdem” Wassermana;

2015 – Nagroda Prezydenta Gdyni za rolę Marii Timofiejewnej w spektaklu „Biesy” w reżyserii Krzysztofa Babickiego;

2013 – Nagroda Dyrektorów Teatru Miejskiego za role: Wolność w spektaklu „Joanna szalona; Królowa”, Antosia w „Chorym z urojenia” oraz Mała Rozbójniczka w „Królowej Śniegu” z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru;

2012 – Nagroda Prezydenta Gdyni za rolę Eleanor w „Rock’n’rollu” Toma Stopparda;

2011 – Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego z okazji 50. Międzynarodowego Dnia Teatru;

2005 – Nagroda Marszałka Województwa Lubelskiego za rolę Ofelii w „Hamlecie” w reżyserii Krzysztofa Babickiego.

 

Najnowsze aktualności

 

Kabaret Starszych Panów na Scenie Letniej w Orłowie

Chociaż przez cały premierowy dzień było deszczowo, to niebiosa ulitowały się nad artystami inaugurującymi 28. sezon Sceny Letniej w Orłowie, organizowanej przez Teatr Miejski w Gdyni. „Przybora. Kabaret metapsychiczny” rozpoczął się zgodnie planem, pomimo siąpiącego początkowo deszczu. Na szczęście ciężkie chmury znad Orłowa zostały przegonione przez wiatr, a publiczność bez przeszkód mogła zaliczyć sentymentalny powrót do inteligentnego humoru tekstów Jeremiego Przybory i piosenek Jerzego Wasowskiego.

 

Półmetek XI edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego

Wyłoniono półfinalistów w konkursie na recenzje teatralne dla młodych krytyczek i krytyków. W XI edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego kapituła analizowała 72 recenzje, które przysłane zostały przez 24 osoby. Wszystkie nadesłane prace spełniały kryteria wyznaczone w Regulaminie Konkursu.