Jubileusz 30-lecia pracy artystycznej Rafała Kowala

Miło nam poinformować, że Rafał Kowal, aktor Teatru Miejskiego w Gdyni, rolą Piotra Kloca w „Śnie nocy letniej”, świętować będzie 20 maja 2023 roku jubileusz 30-lecia pracy artystycznej.

Mamy nadzieję, że ten wieczór stanie się okazją, by złożyć na jego ręce  najserdeczniejsze gratulacje oraz wyrazy najwyższego uznania dla osiągnięć artysty na teatralnych scenach. Jubilatowi życzymy wielu nowych wyzwań, sukcesów artystycznych, samorealizacji i zadowolenia z obranej drogi życiowej.

Rafał Kowal (ur. 1970 w Olkuszu) – człowiek wielu talentów – aktor, kompozytor, reżyser. Absolwent PWST w Krakowie. Od 1995 roku związany z Teatrem Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Jest aktorem wszechstronnym. Utalentowany, pogodny i przyjacielski, twórczy i poszukujący, obdarzony talentem wokalnym i wrażliwością.

Na scenie zadebiutował 3 marca 1992 rolą Fanfarona II w „Placu Merkurego” Gałczyńskiego w reżyserii Marty Stebnickiej na deskach Teatru STU w Krakowie. W 1993 ukończył studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W tym samym roku otrzymał wyróżnienie za rolę Merkurego w spektaklu „Zdrady miłosne” na XI Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi. W latach 1993–1995 występował w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Od roku 1995 jest związany z Teatrem Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Występował także w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu (2001). Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany za role w spektaklach, m.in. za rolę Ljowy w „Kursku” Pawła Huellego, Filona w „Balladynie” Juliusza Słowackiego, Thomasa w „Następnego dnia rano” Petera Quiltera, Filipa w spektaklu „Joanna Szalona; Królowa” Jolanty Janiczak, czy Sammy’ego w przedstawieniu „Sammy” Kena Hughes’a. Niedawno zbierał laury za rolę Profesora Holý’ego w spektaklu „Czar molekuły” w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego. Kreacja ta doceniona została Nagrodą Teatralną Prezydenta Gdyni, a w uzasadnieniu pisano o jego specyficznej metodzie budowania roli, opartej na skupieniu, drobiazgowości i swego rodzaju introwertyczności, które przynoszą niezwykłe efekty sceniczne. Autor muzyki do wielu spektakli i filmów, reżyser m.in. przedstawienia „Piosenka jest dobra na wszystko”, zrealizowanego z okazji jubileuszu Sceny Letniej w Orłowie w 2015 roku.

Serdecznie gratulujemy Jubilatowi i życzymy mu niesłabnących sił twórczych oraz uskrzydlającej obecności na scenie teatralnej przez kolejnych – co najmniej  – trzydzieści lat!

Wszystkiego najlepszego!

Dyrekcja i Zespół Teatru Miejskiego w Gdyni

Najnowsze aktualności

 

Żegnamy Jerzego Stuhra

Żegnamy Jerzego Stuhra (18.04.1947 – 9.07.2024)

Z ogromnym smutkiem przyjmujemy informację, że zmarł Jerzy Stuhr. Wspaniały aktor, polonista, profesor sztuk teatralnych, wieloletni juror Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.