Jubileusze 30-lecia pracy artystycznej Elżbiety Mrozińskiej i Bogdana Smagackiego

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni ma zaszczyt poinformować, że 17 lutego 2019 dwoje aktorów naszego Teatru: Elżbieta Mrozińska i Bogdan Smagacki, rolami w spektaklu „Historia filozofii po góralsku” świętować będzie jubileusze 30-lecia pracy artystycznej.

Elżbieta Mrozińska

Od połowy lat 90. aktorka Teatru Miejskiego w Gdyni. Obdarzona niezwykłym głosem, temperamentem i wrażliwością. Oryginalna, wybitna aktorka, która powołała do życia wiele godnych zapamiętania kreacji, czasem ról głównych, czasem epizodycznych, w których „kradła” dla siebie całą publiczność. Tak było m.in. w miniaturze Rebeka w Słodkich latach 20., 30. …. Zawładnęła też publicznością monodramem Na krawędzi życia Gao Xingjian’ga, rolą Hipolity w Śnie nocy letniej Szekspira, Benitą w Niezidentyfikowanych szczątkach ludzkich Frasera, Wilhelminą w Mistrzu Piotrze Pathelin, Markizą de Merteuil w Niebezpiecznych związkach Hamptona, Marią w Woyzecku Büchnera, czy Véronique Houllié w Bogu mordu Rezy. Niezapomnianą, przyprawiającą widzów o niepohamowane salwy śmiechu była jej Cruella de Mon w 101 dalmatyńczykach. W najmocniejszej, wręcz oskarowej roli, czy raczej trzech rolach, i to męskich, obsadził ją Andrzej Bubień w Braciach K. na podstawie Dostojewskiego. Diabeł – Rakitin – Smierdiakow i drobna Elżbieta Mrozińska scalająca ich wszystkich w jedną postać Zła Absolutnego, panoszącego się w świecie, w którym zwątpiono w Boga. Za tę kreację znalazła się w znakomitym gronie artystów wyróżnionych przez miesięcznik TEATR pod hasłem „Najlepszy, najlepsza, najlepsi”. Niezwykła w tytułowej roli Joanny Kastylijskiej, obłąkanej, hiszpańskiej władczyni w Joannie Szalonej; Królowej Jolanty Janiczak. W 2015 roku przypadła jej w udziale Nagroda Prezydenta Gdyni za rolę Molly w Żółtej łodzi podwodnej w reżyserii Krzysztofa Babickiego, Wiedźmy w Śnieżce i krasnoludkach w reżyserii Krzysztofa Babickiego i Gaździny w Historii filozofii po góralsku w reżyserii Bogdana Cioska. Jej ostatnie kreacje również warte są nagród i wyróżnień. Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Carmelą, którą tworzy w spektaklu Cafe Luna, Anna Burzyńska napisała tę rolę specjalnie dla Elżbiety i z zupełnie odmienną postacią – Babką Prababką Sofią Antonowną w Kursku Pawła Huellego. Jak nikt inny potrafi inspirować autorów sztuk!

Bogdan Smagacki

Od 1991 roku aktor naszego teatru. W tym okresie stworzył wiele wybitnych kreacji. Dowiódł, że znakomicie się sprawdza zarówno w rolach tragicznych, jak i komediowych. Miauczyński w Dniu świra, Boczek w Dyzmie, Santini w Plotce, Sanczo Pansa w Don Kichocie, Francois Pignon w Kolacji dla głupca, Pedro w Tangu Piazzolla, Michel Houilé w Bogu mordu, Kretynik w Bogu Woody’ego Allena, Argan w Chorym z urojenia to tylko niektóre z jego, w większości, głównych ról, którymi cieszył widzów naszego teatru. Stosując oszczędne, ale bardzo sugestywne środki aktorskie, za każdym razem z imponującą wprawą kreuje postać godną najwyższego uznania, co w komedii nie jest wcale takie proste. Ponadto, obdarzony wspaniałym głosem, często bywa obsadzany również w rolach wymagających umiejętności wokalnych (np. w wieczorach kabaretowych Marka Pacuły, Niespodziewanym końcu lata, w Tangu Piazzolla, Słodkich latach 20., 30…., jako Adam Bardziej w Być jak Krzysztof Krawczyk, czy Wojtek w Jesteśmy na wczasach Młynarskiego. W 2015 roku, podobnie jak Elżbiecie Mrozińskiej, przyznana została mu Nagroda Prezydenta Gdyni za role: Hrabiego von Stracka w Amadeuszu w reżyserii Jacka Bały, Górala w Historii filozofii po góralsku w reżyserii Bogdana Cioska i Gburka w Śnieżce i krasnoludkach w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Również ostatnie, diametralnie odmienne role zasługują na najwyższe uznanie. Jest przerażający jako bezduszny Capulet w Romeo i Julii Szekspira oraz przekochany i przekomiczny jako George Pigden w Hotelu Westminster Cooney’a.

Życząc Elżbiecie i Bogdanowi kolejnych 30 lat pożycia scenicznego, wielu nowych wspaniałych sukcesów artystycznych, nagród, wyróżnień, uwielbienia widzów, wymarzonych ról, niesłabnących sił twórczych i zadowolenia z obranej drogi
składamy najserdeczniejsze gratulacje oraz wyrazy najwyższego uznania z okazji jubileuszów 30-lecia pracy artystycznej.

Galeria

Najnowsze aktualności