KONKURS NA JURORÓW Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej

GDYŃSKA ALTERNATYWNA NAGRODA DRAMATURGICZNA
KONKURS NA JURORÓW

Podczas finału 12. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, oprócz profesjonalnej Kapituły, nadesłane sztuki oceniać będzie jury złożone z miłośników sceny, które po przeczytaniu pięciu wybranych do finału sztuk i obejrzeniu ich czytań przyzna własną Alternatywną Nagrodę Dramaturgiczną.

Skład jury zostanie wybrany w drodze konkursu.

Teatr Miejski w Gdyni zaprasza wszystkie osoby pasjonujące się współczesnym teatrem i dramatem do zgłaszania swoich kandydatur na członków jury Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej. Zgłoszenia należy nadsyłać do 20 marca 2019 na adres info@teatrgombrowicza.art.pl. Zgłoszenie powinno zawierać krótkie oświadczenie „Dlaczego chcę zostać jurorem Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej”, oraz notę biograficzną. Oba teksty łącznie nie powinny przekroczyć jednej strony (ok. 2000 znaków).

Autorzy najciekawszych zgłoszeń zostaną zaproszeni do Teatru Miejskiego w Gdyni na rozmowę, która odbędzie się 30 marca 2019 o godz. 11.00. Przebieg tej rozmowy zdecyduje o wyborze piątki jurorów Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej.
Prace jury toczyć się będą w dniach 20-26 maja podczas 14. Festiwalu R@Port. Udział w jury będzie miał charakter społeczny. Nagrodą dla jurorów będzie zaproszenie na spektakle prezentowane w ramach festiwalu.

************
Co to jest Gdyńska Alternatywna Nagroda Dramaturgiczna?
Alternatywne Jury Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej od 2015 roku przyznaje własną nagrodę dla najlepszej sztuki zgłoszonej do konkursu. Działa niezależnie od Kapituły, w skład której wchodzą najwięksi znawcy polskiego dramatu współczesnego. Podobnie jak w przypadku Kapituły, jurorzy Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej będą obradować i oceniać dramaty w pięcioosobowym składzie.

Kto może zostać alternatywnym jurorem?
Alternatywnym jurorem może zostać każdy miłośnik i entuzjasta teatru. Nie ma limitów wiekowych, związanych z wykształceniem, wykonywanym zawodem czy miejscem zamieszkania. Teatr Miejski w Gdyni, który jest organizatorem konkursu, jest otwarty dla wszystkich widzów. Na podobnej zasadzie jesteśmy otwarci na wszystkich kandydatów, którzy chcą zaangażować się w pracę teatru „od środka” i mieć decydujący wpływ na jego działania i decyzje.
Ale… aby zostać jurorem alternatywnym trzeba spełnić jeden warunek – mieć w sobie siłę i odwagę aby, o ile zaistnieje taka sytuacja, wyrazić własne zdanie i stanąć w opozycji do tego, co zostanie oficjalnie uznane za najlepsze. Trzeba mieć w duszy alternatywne podejście do rzeczywistości i autorytetów.
Jak zostać alternatywnym jurorem?
W odpowiedzi na ogłoszenie Teatru Miejskiego należy wysłać swoje zgłoszenie, na adres info@teatrgombrowicza.art.pl. Zgłoszenie powinno zawierać krótkie oświadczenie „Dlaczego chcę zostać jurorem Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej”, oraz notę biograficzną. Oba teksty łącznie nie powinny przekroczyć jednej strony (ok. 2000 znaków). Autorzy najciekawszych zgłoszeń zostaną zaproszeni do Teatru Miejskiego w Gdyni na rozmowę. Przebieg tej rozmowy zdecyduje o wyborze piątki jurorów Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej. Mądrze, swobodnie i niezależnie myślących ludzi, którzy są gotowi wziąć na siebie współodpowiedzialność za to, co rekomendujemy publiczności, jako najbardziej wartościowe we współczesnej sztuce pisania dla teatru.

Jak będzie przebiegać rozmowa kwalifikacyjna?
Do spotkania z Komisją Artystyczną, która będzie rozmawiać z kandydatami, nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Nie ma listy zagadnień do opracowania, ani testów przygotowujących. Proszę nie przypominać sobie obszernych fragmentów „Pana Tadeusza”, nie będziemy odpytywać. To nie będzie egzamin pełen podchwytliwych pytań, czy test na inteligencję. To będzie miła i pełna sympatii rozmowa, na której mogą paść pytania typu: – Czy teatr ma płeć? Nic więcej nie mogę zdradzić.
Jaka nagroda czeka zwycięzców konkursu na alternatywnych jurorów GND?
Z napływających zgłoszeń wynika, że dla osób biorących udział w konkursie najistotniejsze jest to, aby stanąć po drugiej stronie rampy, aby z odbiorcy stać się współtwórcą ważnego wydarzenia, aby skonfrontować swoje wyobrażenie o teatrze z jego faktycznym obliczem. Dla osób pasjonujących się teatrem to bezcenne doświadczenie. Autorzy zgłoszeń nie ukrywają również, że majowy, tygodniowy urlop od codziennego życia jest niezwykle pociągający. Z bardziej wymiernych korzyści – nagrodą dla jurorów będzie zaproszenie na spektakle prezentowane w ramach Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.

Marzena Szymik-Mackiewicz
Biuro Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Najnowsze aktualności

 

Żegnamy Jerzego Stuhra

Żegnamy Jerzego Stuhra (18.04.1947 – 9.07.2024)

Z ogromnym smutkiem przyjmujemy informację, że zmarł Jerzy Stuhr. Wspaniały aktor, polonista, profesor sztuk teatralnych, wieloletni juror Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.