Kosmiczna „Lizystrata” w Miejskim. Jutro premiera

Na scenie Teatru Miejskiego w Gdyni już wkrótce zrobi się nieziemsko. Starożytne dzieło Arystofanesa zostanie osadzone w różnych światach i czasach. Bohaterowie przeniosą się w przestrzeń kosmiczną. A wszystko w spektaklu „Lizystrata, czyli strajk kobiet”, który dotknie uniwersalnych niepokojów ludzkości. Premiera już 17 lutego. Przedstawienie reżyseruje Zdenka Pszczołowska.W Teatrze Miejskim w Gdyni trwają przygotowania do premiery spektaklu „Lizystrata, czyli strajk kobiet” na podstawie dzieła Arystofanesa. Będzie to science fiction na scenie. A starożytność przeniesie się do kosmosu. Bohaterowie znajdą się tam dzięki portalowi, jakim jest – w warstwie scenograficznej – muzeum. Spektakl Zdenki Pszczołowskiej będzie wielowarstwowy. A wszystko po to, żeby dotknąć i zgłębić temat uniwersalnych ludzkich niepokojów.

– „Lizystrata” powstała 2,5 tys. lat temu. To kawał czasu. I z tego powodu, że to jest tak odległe – chociaż jeśli chodzi o problematykę – przerażająco aktualne – przenosimy akcję jeszcze dalej, to znaczy w przestrzeń kosmiczną – tłumaczy Zdenka Pszczołowska, reżyserka spektaklu.

– Spektakl dzieje się w teraźniejszości, przeszłości i przyszłości. Teraźniejszość i przyszłość są inspirowane przeszłością, czyli „Lizystratą”. Wydaje mi się, że to jest fajne podejście, takie troszeczkę nietuzinkowe. Mam nadzieję, że to da kopa temu spektaklowi – dodaje Rafał Kowal, aktor.

– Korzystając z tego, że mamy trzy poziomy grania – to znaczy trzy światy, trzy miejsca akcji, trzy czasy – troszkę skróciliśmy samą „Lizystratę”, sam tekst, czyli nie gramy w całości komedii Arystofanesa. Widzimy wyrywek z tego świata, ale ten, który nas najbardziej interesuje – mówi Olga Barbara Długońska, aktorka.

przeczytaj całość na:

 

Najnowsze aktualności