Godziny pracy kasy biletowej
Szanowni Widzowie,
4 grudnia (środa) kasa biletowa będzie czynna w godzinach 12.00-19.00.
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że przyznane zostały nagrody 11. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port oraz 9. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
Jury 11. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w składzie: Piotr Kruszczyński, Zbigniew Majchrowski – przewodniczący, Artur Pałyga jednogłośnie postanowiło przyznać Nagrodę Główną Festiwalu w wysokości 50.000 zł przedstawieniu Agaty Dudy-Gracz „Kumernis, czyli o tym jak świętej panience broda rosła” z Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
„Jury, będąc pod wrażeniem ogromnej siły oddziaływania na emocje widowni, postanowiło przyznać Nagrodę Główną Festiwalu twórcom i zespołowi aktorskiemu przejmującego, pełnego pasji widowiska, które charakteryzuje się wyrafinowaną grą z teatralną tradycją oraz autorską formą”.
Jury wyróżniło również dwa przedstawienia: „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian” Ziemowita Szczerka w reżyserii Remigiusza Brzyka z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie oraz „Ony” Marty Guśniowskiej w reżyserii Daniela Adamczyka z Centrum Kultury i Teatru Czytelni Dramatu w Lublinie.
NAGRODA PUBLICZNOŚCI 11. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port głosami widzów przyznana została sztuce „Ony” Marty Guśniowskiej w reżyserii Daniela Adamczyka z Centrum Kultury i Teatru Czytelni Dramatu w Lublinie.
GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNA
Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Justyna Jaworska, Dorota Sajewska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr – przewodniczący, nagrodę główną dziewiątej edycji GND, w wysokości 50 tysięcy złotych, postanowiła przyznać Jolancie Janiczak za sztukę „Sprawa Gorgonowej”.
„Sprawa Gorgonowej” zwraca uwagę oryginalną konstrukcją dramaturgiczno-językową i ukazuje, w jaki sposób wielkie wydarzenia medialne przysłaniają niebezpieczeństwa aktualnej polityki.
ALTERNATYWNA NAGRODA DRAMATURGICZNA
Jury Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Katarzyna Gajewska, Agnieszka Górnicka, Agnieszka Kowalska, Julia Lewandowska, Gabriela Stankiewicz postanowiło przyznać Alternatywną Nagrodę sztuce „Supernova Live” Sandry Szwarc.
Alternatywne Jury GND przyznało nagrodę sztuce, której oryginalność nie jest dziełem przypadku, ale konsekwencją obranej drogi artystycznej i świadomych wyborów. Nagrodzony przez nas dramat szuka nowej jakości w języku i eksperymentuje z jego formą, rytmem i brzmieniem. Prezentuje stylistyczny eklektyzm, uruchamiający w wyobraźni odbiorców nieoczywiste strategie performatywnej lektury dramatu. Przyznajemy nagrodę za umiejętność wsłuchania się w język współczesności i ukazania jego możliwości kreowania światów oddalonych w czasie historycznym; za stworzenie czarnej komedii, która przyjmuje formę wyjątkowej, literackiej partytury muzycznej – teatralnego koncertu na głosy komiksowych bohaterów.
III OGÓLNOPOLSKI KONKURS IM. ANDRZEJA ŻUROWSKIEGO NA RECENZJE MŁODYCH KRYTYKÓW TEATRALNYCH
Podczas Festiwalu R@Port rozstrzygnięty został również III Ogólnopolski Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje młodych krytyków teatralnych. Jego laureatami zostali: Adam Karol Drozdowski – nagroda Prezydenta Gdyni i Kamila Łapicka – nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego. Wyróżnieni zostali również: Hanna Raszewska, Michał Centkowski i Stanisław Godlewski. Wyboru dokonała Kapituła w składzie: profesor Bożena Frankowska, Sławomira Łozińska, Remigiusz Grzela, Maciej Prus, dr Tomasz Miłkowski – przewodniczący, Alina Kietrys – sekretarz konkursu.
R@PORT EDUKACJA
Jury 6. edycji „Dramatu w szkole” w składzie: Artur Pałyga, Dorota Sajewska – przewodnicząca, Marek Stępa po obejrzeniu pięciu konkursowych prezentacji postanowiło przyznać GRAND PRIX konkursu w wysokości 1.000 zł zespołowi z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni pracującemu pod kierunkiem Grzegorza Wolfa i Joanny Brańskiej Tarasiuk nad sztuką Sandry Szwarc Supernova Live. Jury postanowiło również wyróżnić Mikołaja Dobkowskiego z X Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni za rolę Charlesa Benningtona w spektaklu Ogrody chwały zrealizowanym na podstawie tekstu Jacka L. Zawady pod opieką artystyczną Macieja Wiznera i Hanny Kownackiej.
Szanowni Widzowie,
4 grudnia (środa) kasa biletowa będzie czynna w godzinach 12.00-19.00.
5 grudnia o g. 15.00 nasi najmłodsi aktorzy Martyna Matoliniec i Krzysztof Berendt opowiedzą o swoich rolach w grudniowych spektaklach i podzielą się refleksją, czy pięć lat pracy w teatrze to… dużo, czy mało?
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni zaprasza do wzięcia udziału w otwartym konkursie o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, dla najlepszej sztuki przeznaczonej na scenę dramatyczną, napisanej po polsku przez żyjącego autora w 2024 roku.