Nagrody Prezydenta Gdyni

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Prezydent Gdyni wręczył na scenie naszego teatru nagrody za wybitne kreacje aktorskie. W tym roku nagrody otrzymali: Dorota Lulka, Szymon Sędrowski i Maciej Wizner. Wszyscy zostali wyróżnieni za role w spektaklu roku 2012 – Idąc rakiem w reżyserii Krzysztofa Babickiego.

DOROTA LULKA
za rolę Tulli Pokriefke w spektaklu Idąc rakiem w reżyserii Krzysztofa Babickiego

Od połowy lat dziewięćdziesiątych aktorka naszego teatru, w tym czasie stworzyła wiele wybitnych kreacji, jednak, po Piaf, to właśnie Tulla Pokriefke w jej wykonaniu jest absolutnym majstersztykiem aktorskim pod każdym względem. Począwszy, od znakomitego odnalezienia się, dzięki charakteryzacji, w nowym ciele tej charyzmatycznej staruszki, poprzez dopracowany ruch sceniczny, na brawurowym języku, wykreowanym specjalnie na potrzeby roli, kończąc. Przechodząc niesamowitą metamorfozę zbudowała postać ocalonej z katastrofy Gustloffa fanatyczki, która wprawia w ruch całą akcję sceniczną.

SZYMON SĘDROWSKI
za rolę Dawida w spektaklu Idąc rakiem w reżyserii Krzysztofa Babickiego

Szymon Sędrowski w spektaklu „Idąc rakiem” Güntera Grassa z nieprawdopodobną empatią wcielił się w postać młodego, współczesnego Niemca, Dawida, który utożsamiał się z cierpieniem Żydów podczas wojny. Na internetowym forum, poświęcając godziny, bronił pamięci ofiar eksterminacji, sam nieoczekiwanie stając się ofiarą głoszonych poglądów i wirtualnej przyjaźni.
Rola poprowadzona z ogromną energią i wyczuciem, symbolizująca poczucie krzywdy i zagrożenia, przenoszące się między pokoleniami.

MACIEJ WIZNER
za rolę Konradka – Konnego w spektaklu Idąc rakiem w reżyserii Krzysztofa Babickiego

Jeden z najmłodszych aktorów zespołu Teatru Miejskiego w Gdyni, z ogromną dojrzałością wcielił się w postać nastoletniego Konradzika, ukochanego wnuka ocalałej z katastrofy statku „Wilhelm Gustloff” Tulli Pokriefke. W jego ręce fanatyczna babka złożyła depozyt pamięci o wstrząsającej katastrofie i jej ofiarach. Bohaterem Konnego staje się gestapowiec Gustloff. Chłopak zarażony wirusem nazizmu, zabija żydowskiego rówieśnika, którego poznał na czacie. Na forach internetowych zostaje okrzyknięty przywódcą neonazistów. Rolą tą niezwykle sugestywnie obrazuje widzom jak trauma, poczucie krzywdy i nienawiść mogą przenosić się między pokoleniami.

Galeria

Najnowsze aktualności