„Ostatnia taśma” Becketta – PREMIERA!!!

Samuel Beckett
Ostatnia taśma
przekład: Antoni Libera
reżyseria: Katarzyna Deszcz
Premiera: 26 marca 2010
W roli Krappa: Eugeniusz K. Kujawski

Antoni Libera: – Ostatnia taśma to dramat podejmujący jeden z podstawowych tematów całej twórczości Becketta, a mianowicie zagadnienie tożsamości jednostki ludzkiej. Rzecz w tym, iż jest ona nieciągła. Człowiek w dzieciństwie, w okresie dojrzałości, a następnie starości to trzy najzupełniej różne istoty (a jest ich znacznie więcej), spojone jedynie pamięcią samego siebie, a nie rzeczywistą identycznością. W swoim młodzieńczym eseju o Prouście Beckett napisał:
Pragnienia doznawane „wczoraj” właściwe są wczorajszemu „ja”, nie dzisiejszemu. To, co nazywamy osiągnięciem, rozczarowuje nas w swej marności. Lecz cóż jest osiągnięcie? Tożsamość podmiotu z przedmiotem pożądania. Nim jednak coś takiego zajdzie, podmiot po drodze umiera, i to chyba nie raz.
Zdania te idealnie nadawałyby się na motto Ostatniej taśmy.
Budda powiadał, że ludzie mylą się twierdząc, że istnieje coś takiego jak „ja”, ale nie mają też racji, gdy twierdzą, że nie istnieje. Ta myśl stała się dla Becketta tematem godnym dramatu.

Najnowsze aktualności

 

28. Scena Letnia w Orłowie

W Teatrze trwają przygotowania do otwarcia 28. Sceny Letniej w Orłowie. Tegoroczna wakacyjna edycja SL trwać będzie od 22 czerwca do 11 sierpnia 2024. Otworzy ją premiera spektaklu „Przybora. Kabaret metapsychiczny” w adaptacji i reżyserii i Jacka Bały.

 

Zmiany w organizacji ruchu

W związku z organizowanym w Gdyni półmaratonem 18 maja (sobota) w godzinach wieczornych nastąpią utrudnienia w ruchu.