P R E M I E R A ——- WOYZECK ——- P R E M I E R A

Georg Büchner
„Woyzeck”
Tłumaczenie: Barbara Witek-Swinarska
Reżyseria: Katarzyna Deszcz
Scenografia i kostiumy: Andrzej Sadowski
Muzyka: Olo Walicki
Kierownik produkcji: Ewa Wojciechowska
Asystent reżysera – Mariusz Żarnecki
Premiera 7 marca 2009 w Teatrze Miejskim w Gdyni
Udział biorą:
Woyzeck – Dariusz Siastacz
Maria – Elżbieta Mrozińska
Tamburmajor – Mariusz Żarnecki
Andrzej – Filip Frątczak
Kasia – Małgorzata Talarczyk
Obłąkany Karol – Eugeniusz K. Kujawski
Kapitan – Stefan Iżyłowski
Doktor – Sławomir Lewandowski
Dziewczyna I, kobieta-małpa – Beata Buczek – Żarnecka
Dziewczyna II, kobieta-koń – Olga Barbara Długońska
Małgorzata – Dorota Lulka
Właściciel budy – Leon Krzycki
Nawoływacz, Żyd – Bogdan Smagacki

„Woyzeck” to najsłynniejszy, choć nie dokończony dramat Georga Büchnera (1813-1837), ponadczasowa historia, nie tylko o zazdrości i morderstwie, ale także o godności człowieka, kształcie ludzkiej tożsamości oraz o różnicach w hierarchii społecznej. Büchner zaczął go pisać zainspirowany prawdziwą historią mordu na niewiernej kochance, za który Woyzeck został skazany na śmierć i stracony. Wówczas zdarzenie to wywołało falę dyskusji na temat kary śmierci, a tekst młodego dramaturga był zdecydowanym głosem w tej sprawie. Ubogi i poniewierany przez przełożonych fryzjer garnizonowy Frank Woyzeck podnosi rękę na życie swej ukochanej Marii, po tym, jak ta zdradza go z Tamburmajorem, uosobieniem urody, godności i wysokiej pozycji społecznej. Dziś tekst ten interpretowany jako opowieść o kacie, ofierze i niewinności bądź jako ballada o fryzjerze, który był dobrym człowiekiem, chociaż nie miał żadnej moralności, jest w istocie dramatyczną opowieścią o miłości – wartości najwyższej, jedynej, która nadaje życiu sens. Jest więc bohater bezwzględnym zabójcą czy romantycznym kochankiem…? Osądźcie sami.

Galeria

Najnowsze aktualności

 

Warsztaty Kreatyw(Nie)teatr

Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia (nie)teatralne, podczas których Wasi uczniowie poczują się nie tylko jako aktorzy, ale będą mieli okazję do wykorzystania swojej zwariowanej wyobraźni i do kreatywnej improwizacji.

 

Spacery Teatralne w sezonie 2024/2025

Zapraszamy na kolejne Spacery wszystkich zainteresowanych teatrem i jego zakamarkami. Jeśli chcecie się dowiedzieć, co kryje tajemnicza rekwizytornia, nad czym pracują krawcowe albo jak wygląda ukryte zaplecze sceny, to Spacer Teatralny będzie dla Was idealny.