Pokaz specjalny wieńczący 16. Finał GND

Podczas 16. FINAŁU GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ

W Teatrze Miejskim w Gdyni będzie można zobaczyć monodram muzyczny Agnieszki Babicz, na który serdecznie zapraszamy.

30 września 2023

  1. 19.00 pokaz specjalny WIERA monodram muzyczny Agnieszki Babicz

Cezary Rossa

WIERA

Reżyser: Krzysztof Stasierowski
Oprawa muzyczna i aranżacje piosenek: Paweł Stankiewicz
Światło i dźwięk: Maciej Boryszewski

W roli Wiery: Agnieszka Babicz

 

Wiera – monodram muzyczny Agnieszki Babicz oparty na biografii i piosenkach z repertuaru Wiery Gran. Wielkiej artystki, polskiej pieśniarki żydowskiego pochodzenia, aktorki kabaretowej i filmowej, która podczas wojny śpiewała w getcie warszawskim, a po wojnie była oskarżona o kolaborację z Niemcami, stała się ofiarą ówczesnego hejtu. Przeżyła okupację jako jedyna z rodziny. Do końca życia odpierała zarzuty, że wyjście z getta okupiła kolaboracją z gestapo. Mimo oświadczeń i wygranych procesów wciąż spotykała się ostracyzmem ludzi dających wiarę oskarżeniom. Bardzo chciała oczyszczenia się z pomówień –   m.in. dlatego napisała książkę „Sztafeta oszczerców: Autobiografia śpiewaczki” (1980}, na której podstawie powstał tekst tego monodramu, którego autorem jest Cezary Rossa, opieką reżyserską otoczył je Krzysztof Stasierowski, oprawą muzyczną i aranżacjami piosenek Paweł Stankiewicz a światłem i dźwiękiem Maciej Boryszewski.

Spektakl nagrodzony na X Festiwalu Debiutów w Monodramie w Koszalinie, 2022.

Cena biletów: Normalny 60 zł; Ulgowy 50 zł

 

Najnowsze aktualności

 

Kabaret Starszych Panów na Scenie Letniej w Orłowie

Chociaż przez cały premierowy dzień było deszczowo, to niebiosa ulitowały się nad artystami inaugurującymi 28. sezon Sceny Letniej w Orłowie, organizowanej przez Teatr Miejski w Gdyni. „Przybora. Kabaret metapsychiczny” rozpoczął się zgodnie planem, pomimo siąpiącego początkowo deszczu. Na szczęście ciężkie chmury znad Orłowa zostały przegonione przez wiatr, a publiczność bez przeszkód mogła zaliczyć sentymentalny powrót do inteligentnego humoru tekstów Jeremiego Przybory i piosenek Jerzego Wasowskiego.

 

Półmetek XI edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego

Wyłoniono półfinalistów w konkursie na recenzje teatralne dla młodych krytyczek i krytyków. W XI edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego kapituła analizowała 72 recenzje, które przysłane zostały przez 24 osoby. Wszystkie nadesłane prace spełniały kryteria wyznaczone w Regulaminie Konkursu.