Półmetek XI edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego

Półmetek XI edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego

Wyłoniono półfinalistów w konkursie na recenzje teatralne dla młodych krytyczek i krytyków.

W XI edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego kapituła analizowała 72 recenzje, które przysłane zostały przez 24 osoby. Wszystkie nadesłane prace spełniały kryteria wyznaczone w Regulaminie Konkursu.

Kapituła w składzie: prof. Bożena Frankowska – teatrolożka, historyczka teatru, Sławomira Łozińska – aktorka, Remigiusz Grzela – pisarz, kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie i dr Tomasz Miłkowski – teatrolog, krytyk teatralny, przewodniczący polskiej sekcji AICT i przewodniczący Kapituły Konkursu na posiedzeniu 17.06.2024 roku w Warszawie dokonała oceny wszystkich nadesłanych prac. Zastosowano dotychczas obowiązującą  w konkursie punktację oceniającą: od jednego do trzech punktów za każdą recenzję. Maksymalna więc ilość punktów dla uczestnika/uczestniczki konkursu przyznanych przez wszystkich członków Kapituły wynosiła 36 punktów.

Po wnikliwej analizie wszystkich tekstów i szerokiej dyskusji na pierwszym posiedzeniu Kapituła do II etapu konkursu zakwalifikowała recenzje tych autorek i autorów, których prace oceniono od 30 punktów wzwyż. Zatem do II etapu konkursu zakwalifikowali się (podajemy alfabetycznie): Piotr Hildt, Jan Karow, Paweł (Kryczek) Kluszczyński, Joanna Królikowska, Agnieszka Loranc, Anna Pajęcka, Agata Skrzypek, Zofia Ścigaj i Aleksandra Wach.

Finałową piątkę XI edycji konkursu Kapituła przedstawi na początku sierpnia 2024 roku. Natomiast nazwiska laureatów/laureatek dwóch nagród: Prezydenta miasta Gdyni i Marszałka Województwa Pomorskiego poznacie Państwo w tracie uroczystej gali konkursu, która odbędzie się 28.09.2024 roku w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Na to uroczyste spotkanie zaproszeni zostaną finaliści konkursu. Wręczenie dwóch nagród w konkursie im. Andrzeja Żurowskiego połączone będzie z uroczystym wręczeniem nagród w 17. konkursie o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.

Alina Kietrys, sekretarz konkursu

Najnowsze aktualności

 

Żegnamy Jerzego Stuhra

Żegnamy Jerzego Stuhra (18.04.1947 – 9.07.2024)

Z ogromnym smutkiem przyjmujemy informację, że zmarł Jerzy Stuhr. Wspaniały aktor, polonista, profesor sztuk teatralnych, wieloletni juror Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.