„Słabi. Ilustrowany banał teatralny” Magdaleny Drab laureatem GND!

PROTOKÓŁ Z OBRAD KAPITUŁY 10. GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ Z DNIA 27.05.2017
Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Ewa Guderian-Czaplińska, Justyna Jaworska (przewodnicząca Kapituły), Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr, na posiedzeniu w dniu 27 maja 2017 roku, nagrodę główną 10 edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w wysokości 50 tysięcy złotych, postanowiła przyznać Magdalenie Drab za sztukę „Słabi. Ilustrowany banał teatralny”.
Autorka dramatu w sposób bardzo subtelny przedstawia doświadczenie depresji, konstruując świat na przecięciu realizmu i fantazji. Realizm pozwala na empatyczne podążanie za bohaterką, która „nie mieści się” w świecie przewidzianym dla niej przez społeczeństwo i kulturowe przymusy uosabiane przez otaczające ją postaci, zaś fantazje dają chwilowe złudzenie utrzymania się na powierzchni.
„Słabi” to nie tylko udana próba dramatycznego opracowania tematu długo w teatrze tabuizowanego. Dramat opowiada także o częstym doświadczeniu inności, nieprzystawalności, odklejeniu od wymagań „udanego” życia.
Magdalena Drab operuje minimalistycznym, dość surowym językiem (choć jej frazy zapadają w pamięć), zamiast didaskaliów zaproponowała proste rysunki komentujące stany bohaterów i relacje między nimi – oba te kody konstruują świat tyleż groteskowy co przerażający.

Najnowsze aktualności