Spotkanie z Mateuszem Pakułą i promocja trzech książek autora

Już w środę 17 października po premierze studenckiej spektaklu Miki mister DJ, w Foyer Teatru Miejskiego odbędzie się spotkanie z udziałem aktorów oraz autora sztuki połączone z promocją jego trzech książek: Biały Dmuchawiec. Pięć sztuk teatralnych, zbioru sztuk Kowboj Parówka i trzy inne sztuki oraz dyptyku dramatycznego Na końcu łańcucha.

Prowadzenie: Anna Zalewska-Uberman
Serdecznie zapraszamy na spotkanie.
Wstęp wolny!

O sztukach Mateusza Pakuły:

„Biały Dmuchawiec” zwraca uwagę wyczuciem formy i słuchem literackim, wyróżnia się bardzo ciekawymi zabiegami językowymi, zaskakującą grą z wyobraźnią, pomysłowym spożytkowaniem rozmaitych konwencji: kodów kultury wysublimowanej i klisz kultury masowej.
z werdyktu Kapituły Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

W dramatach Pakuły odbijają się jak w szklanych wahadłowych drzwiach – motywy, tematy znane, resztki tytułów – tak szybko jakby ich nie było. Ledwo je dostrzegamy, na granicy zjawy. Tematy „wysokie” rozbite na drobne kawałki, z których nie da się złożyć pierwotnego obrazu, światy pogruchotane, w środku déjà vu. Analiza świata gorzka, język oryginalny, dramaty z nieznanej półki to cechy jego pisarstwa zachęcające do lektury, a przede wszystkim czekające na swoje miejsce w teatrze.
Jan Peszek o sztuce Miki mister DJ

Dawno nie było takiej dawki drapieżnego surrealizmu w polskim teatrze. Pakuła to taki Walczak na turbodoładowaniu, męskie wcielenie Masłowskiej. Czytasz jedną scenę z jego dramatu i za cholerę nie wiesz, co będzie w następnej. Bo wyobraźnia Pakuły pręży się ruchem konika szachowego, łączy to, co połączone, snuje obrazy z chorego snu i niezdrowej jawy. Jak zabierze się za nią teatr, zobaczycie szaloną jazdę żydowskich Babodziadów na rowerach, mordercze Turbo laski z solarium i straszną polską prowincję z trupami pod podłogą. David Lynch wymięka.
Łukasz Drewniak, Zawzięta trzynastka

Więcej o książkach:

Biały Dmuchawiec. Pięć sztuk teatralnych. Debiut książkowy Mateusza Pakuły. Zbiór dramatów zawierający takie sztuki jak: Biały Dmuchawiec, Miki mister DJ (finałowa sztuka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2011; polska prapremiera: 13 października 2012 r., Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni, reż. A. Olsten), Książę Niezłom, DonKichot, Marcin wieczny Artur.

Rok wydania: 2010. Cena promocyjna: 30,00 zł.

Dwie nowe książki, wydane w 2012 roku. Każda, w promocyjnej cenie: 25,00 zł

Kowboj Parówka i trzy inne sztuki, czyli: Wejście smoka. Trailer, Konrad Maszyna, Kowboj Parówka, Plemniki w kosmosie.

Na końcu łańcucha. Dyptyk dramatyczny.

Zobacz biogram autora: Mateusz Pakuła

Galeria

Najnowsze aktualności