Nowa oferta edukacyjna Teatru w Sezonie 2024/2025
Pora ruszyć z kolejnym sezonem! Zapraszamy na Spacery i Warsztaty!
TISZ – Teatr i Szkoła
We wrześniu 2009 w naszym teatrze rusza projekt Teatr i Szkoła – TISZ, czyli partnerstwo szkoły i teatru. Projekt jest realizowany ze środków Narodowego Centrum Kultury i koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza jest jednym z ośmiu teatrów w Polsce, który bierze udział w tym ogólnopolskim projekcie.
Pozostałe teatry to: Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr im. Cypriana Norwida w Jeleniej Górze, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatr Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi.
W sezonie 2009/2010 projekt zakłada roczną współpracę teatru i konkretnej, wybranej szkoły, otwarcie sceny teatralnej na spotkania z widzami, aktywną współpracę pomiędzy uczniami, nauczycielami, artystami teatru. Partnerską szkołą będzie Gimnazjum nr 1 w Gdyni im. Gdyńskich Harcerzy II Rzeczypospolitej.
Od września do grudnia teatr przystępuje do realizacji autorskiego programu opartego na realizacji następujących zadań: zapoznanie młodzieży z repertuarem teatru, poznanie budynku teatru, udział w warsztatach: scenograficznych, reżyserskich, aktorskich, choreograficznych.
Termin od stycznia do czerwca zaplanowany jest jako czas pracy z młodzieżą nad spektaklem, który nawiązuje do estetyki gdyńskiej sceny.
W ramach projektu odbędzie się WARSZTATOWY DZIEŃ TISZ, który umożliwi uczniom uczestniczącym w projekcie poznanie teatru w innym mieście. Młodzież współpracująca z Teatrem im. Witolda Gombrowicza w Gdyni odwiedzi Teatr Polski w Bydgoszczy. Do gdyńskiego teatru przyjedzie grupa młodzieży z Teatr Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi.
Na zakończenie projektu przewidziany jest TISZ FEST – teatralne święto, podczas którego poszczególni partnerzy zaprezentują efekty swojej współpracy. Miejscem spotkania będzie Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Głównym celem projektu jest zmiana myślenia młodzieży o teatrze, próba wyrażenia siebie przez akt twórczy, poznanie „języka teatru”.
Koordynator projektu: Anna Zalewska – Uberman (Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni)
Koordynator projektu: Bożena Janiec (Gimnazjum nr 1 w Gdyni im. Gdyńskich Harcerzy II Rzeczypospolitej)
Pora ruszyć z kolejnym sezonem! Zapraszamy na Spacery i Warsztaty!
Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia (nie)teatralne, podczas których Wasi uczniowie poczują się nie tylko jako aktorzy, ale będą mieli okazję do wykorzystania swojej zwariowanej wyobraźni i do kreatywnej improwizacji.
Zapraszamy na kolejne Spacery wszystkich zainteresowanych teatrem i jego zakamarkami. Jeśli chcecie się dowiedzieć, co kryje tajemnicza rekwizytornia, nad czym pracują krawcowe albo jak wygląda ukryte zaplecze sceny, to Spacer Teatralny będzie dla Was idealny.