Trzecia edycja Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzję dla młodych krytyków teatralnych

Recenzje należy nadsyłać do 31 marca 2016
Rusza III edycja konkursu
Z prawdziwą radością otwieramy trzecią już edycję Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzję dla młodych krytyków teatralnych (do 35. roku życia). Profesor Andrzej Żurowski zapewne byłby niezmiernie rad, że jego imię patronuje twórczości młodych znawców i miłośników teatru. Zawsze się niepokoił o przyszłość krytyki teatralnej, a ten konkurs bez wątpienia służy wspieraniu działań krytycznych młodych i aktywnych recenzentów.
Dwie pierwsze edycje przyniosły na tyle obiecujące wyniki, że inicjatorzy konkursu, Prezydent miasta Gdyni dr Wojciech Szczurek, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk i Klub Krytyki Teatralnej /Polska Sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT) zdecydowali się wpisać to przedsięwzięcie do kalendarza wydarzeń kulturalnych właśnie rozpoczynającego się roku 2016.
Jak w latach poprzednich konkurs towarzyszy Festiwalowi Polskich Sztuk Współczesnych R@port, a tym samym Teatr Miejski w Gdyni im. Witolda Gombrowicza pozostaje życzliwym gospodarzem konkursu i zabezpiecza działania organizacyjne.
Szczegóły dotyczące uczestnictwa w konkursie zawiera nasz regulamin dostępny na stronie internetowej konkursu www.konkurs-zurowski.pl, a także w zakładce strony internetowej Polskiej Sekcji AICT. W regulaminie bardzo ważny jest termin nadsyłania prac, upływający 31 marca 2016 roku.
W imieniu organizatorów konkursu mam przyjemność zaprosić wszystkich młodych krytyków teatralnych do udziału w trzeciej już edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego z nadzieją, że właśnie ten konkurs będzie obfitowała we wnikliwe prace krytyczne świadczące o autentycznym i trwałym zainteresowaniu współczesną sztuką teatru. Wszak o kondycji i dokonaniach polskiego teatru współdecyduje również krytyka jako zbiorowa analityczna pamięć, ośrodek krystalizowania się opinii i koncepcji teatrologicznych wybiegających w przyszłość.
Wszystkim przyszłym uczestnikom konkursu życzę satysfakcji z udziału w trzeciej edycji. Tak jak w roku poprzednim fundatorami nagród pozostali Prezydent miasta Gdyni i Marszałek Województwa Pomorskiego. Pięć osób nominowanych do nagród, spośród których kapituła wskaże laureatów, zostaną zaproszeni do udziału w finałowej gali konkursu R@port. Odbędzie się ona w maju 2016 roku w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.
Raz jeszcze serdecznie zapraszam do udziału w Konkursie im. Andrzeja Żurowskiego!
Tomasz Miłkowski
Przewodniczący Kapituły Konkursu

Więcej informacji o konkursie: Ogólnopolski Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje teatralne dla młodego krytyka

Najnowsze aktualności

 

Żegnamy Jerzego Stuhra

Żegnamy Jerzego Stuhra (18.04.1947 – 9.07.2024)

Z ogromnym smutkiem przyjmujemy informację, że zmarł Jerzy Stuhr. Wspaniały aktor, polonista, profesor sztuk teatralnych, wieloletni juror Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.