Warsztaty dla nauczycieli z twórcami spektaklu „Trzej Muszkieterowie” w ramach nowego projektu edukacyjno-artystycznego „BELFER W TEATRZE”

Pierwsze warsztaty w ramach projektu „Belfer w Teatrze” poprowadzą twórcy „Trzech Muszkieterów”: Rafał Szumski i Aleksander Kopański. Uczestników warsztatów zaprosimy również na próbę do naszego spektaklu w dniach 20 i 21 lutego 2020 roku o godzinie 19:00.
Zgłoszenia przyjmuje pedagog teatru Anna Zalewska-Uberman (edukacja@teatrgombrowicza.art.pl).
Szczegóły dotyczące projektu i warunki rekrutacji znajdują się poniżej.

Harmonogram warsztatów:
17 lutego, g. 15:30-17:30 – „Techniki aktorskie na przykładzie klasyki literatury dramatycznej” – warsztat z aktorem i reżyserem Rafałem Szumskim. Podczas zajęć przyjrzymy się różnym technikom aktorskim i konwencjom teatralnym w oparciu o fragmenty utworów ikon światowej dramaturgii: Wiliama Szekspira, Antona Czechowa i Samuela Becketta.

22 lutego, g. 14:30-16:30 – Warsztat ruchowy z Aleksandrem Kopańskim. Uruchom swoje ciało! Wyjdź na scenę! Poznaj narzędzia do budowania maszyny choreograficznej z uczniami w szkole! Zajęcia uruchamiające ekspresję poprzeć ciało z elementami ćwiczeń tanecznych poprowadzi Aleksander Kopański, twórca m.in. choreografii do spektaklu „Trzej Muszkieterowie” w reżyserii Rafała Szumskiego w Teatrze Miejskim w Gdyni, na co dzień pracujący z profesjonalistami, amatorami oraz instruktorami w instytucjach kultury.

Biogramy prowadzących:
Rafał Szumski. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie im. Aleksandra Zelwerowicza, Wydział Zamiejscowy Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku (2008) oraz Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (2020). Wyróżniony na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie za widowisko dźwiękowe „Od Ofelii do Felicji”, czyli 1 – szy dzień wolności” (2016) oraz uczestnik festiwalu „Młodzi w Łaźni Nowej” z tymże widowiskiem (2017).

Dotychczasowe prace reżyserskie:
– Instalacja performatywna: „Remiks jako lekcja” (remiks „Dziadów” Konrada Swinarskiego) w ramach Olimpiady Teatralnej we Wrocławiu (2016),
– Słuchowisko na podstawie opowiadania Kazimierza Brandysa „Jak być kochaną” w Radio Opole w ramach 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka polska” (2017),
– Czytanie performatywne tekstu „Sleeping Beauty” Małgorzaty Lech w finale „X Metafor Rzeczywistości” – konkursu na dramat organizowanym przez Teatr Polski w Poznaniu (2017),
– Czytanie performatywne tekstu „Tożsamość Wila” Amanity Muskarii w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (2018),
– Spektakl „Jak być kochaną” na podstawie opowiadania Kazimierza Brandysa pod tym samym tytułem w Teatrze Odwróconym w Krakowie (2018), prezentowanym również na TopOFF Festiwal w Tychach (2019),
– Spektakl „Tchnienie” Duncana MacMillana w Teatrze Miejskim w Gliwicach (2019), prezentowanym również na Festiwalu M – teatr w Koszalinie (nagroda dla jednego z aktorów),
– Spektakl „Trzej muszkieterowie” Marty Guśniowskiej w Teatrze Miejskim w Gdyni (premiera 22 lutego 2020),
– Spektakl „Ludwiczek” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (premiera 27 marca 2020); (współreżyser: Daniel Malchar).

Aleksander Kopański. Tancerz, choreograf, aktor. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej. Przez 10 lat trenował wyczynowo akrobatykę zdobywając sportową klasę mistrzowską. Posiada dyplom tancerza zawodowego, przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich, oficjalnie honorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przez ponad siedem sezonów tancerz Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu (jednego z pierwszych obok Poznania teatrów tańca współczesnego w Polsce). Jego debiut sceniczny miał miejsce w Indiach. Od tamtego czasu występował z teatrem w Kanadzie, Chinach, Wielkiej Brytanii, oraz krajach całej Europy. Prowadził zajęcia z body conditioning oraz z tańca współczesnego w ramach Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej w Bytomiu.
Współpracował z Teatrem Słowackiego, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Teatrem KTO, Teatrem Variete, Warszawską Operą Kameralną, Operą Krakowską, Teatrem Łaźnia Nowa, teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie, teatrem Hothaus, międzynarodowym festiwalem teatrów ulicznych w Krakowie „Ulica”.
Za ruch sceniczny do spektaklu „Dzieje upadków” wg powieści „Kuzynka Bietka” Honoriusza Balzaca w reżyserii Małgorzaty Warsickiej, został wymieniony w wydarzeniach sezonu pisma „Teatr” Najlepszy, Najlepsza, Najlepsze – w kategorii najlepsza choreografia. Regularnie tworzy autorskie spektakle taneczne.
Przez 5 lat był kierownikiem artystycznym innowacji taneczno teatralnej w XXX Liceum w Krakowie. Uczy tańca współczesnego. Jego wychowankowie studiują na wyższych uczelniach tanecznych w Polsce i w Europie. Systematycznie prowadzi warsztaty z tańca współczesnego oraz warsztaty z ekspresji dla wokalistów w całej Polsce.

O projekcie BELFER W TEATRZE:
Misją Działu Edukacji Teatru Miejskiego, od początku jego istnienia (2009 rok) jest budowanie platformy współpracy ze szkołą. Stąd obecność w naszym programie takich działań jak projekt TISZ (Teatr i Szkoła), w ramach którego w roku szkolnym 2019/2020 teatralnym patronatem została objęta I klasa teatralno-filmowa IX LO w Gdyni oraz cieszącego się uznaniem wśród uczniów i nauczycieli Dramatu w szkole, który od 10 lat jest integralnym elementem Ogólnopolskiego Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Rozwinięciem idei twórczej współpracy między Szkołą a Teatrem ma być pilotażowy projekt „Belfer w Teatrze”, w ramach którego od lutego 2020 nauczyciele będą mogli uczestniczyć w wykładach, warsztatach, próbach otwartych i spotkaniach z artystami oraz być na bieżąco z ofertą naszego Teatru.
Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami i zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie. Zapewniamy pracę w maksymalnie 20-osobowych grupach. Zajęcia będą odbywały się popołudniami lub/i w soboty. Każdy uczestnik projektu otrzyma zaświadczenie potwierdzające udział w projekcie.

Nazwa projektu: Belfer w Teatrze. Projekt edukacyjno-artystyczny dla nauczycieli
Termin rozpoczęcia: 17 lutego 2020
Miejsce: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, ul. Bema 26
Forma działań: bezpłatne warsztaty, wykłady, próby otwarte do spektakli i spotkania z artystami
Adresaci: pracujący z młodzieżą i dorosłymi nauczyciele, wykładowcy akademiccy, animatorzy kultury, instruktorzy teatralni, studenci chcący poznać teatr w praktyce oraz poszerzyć warsztat swojej pracy o narzędzia i metody teatralne
Prowadzący: artyści związani z Teatrem Miejskim w Gdyni (m.in. aktorzy, reżyserzy, scenografowie, choreografowie, kompozytorzy) wraz z pedagogiem teatru
Cele projektu:
1. Zdobywanie i rozwijanie wiedzy o teatrze.
2. Poszerzenie warsztatu pracy uczestników o narzędzia teatralne, które można wykorzystać w pracy z grupą (przykłady dobrych praktyk, metodyka prowadzenia zajęć).
3. Integracja środowiska nauczycieli i innych praktyków teatru oraz stworzenie warunków do wzajemnej inspiracji i wymiany doświadczeń.
4. Rozwijanie współpracy Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni ze Szkołą.
5. Umożliwienie aktywnego udziału w życiu instytucji – uczestniczenie w próbach do spektakli, bycie na bieżąco z aktualną ofertą Teatru.

Warunki udziału w projekcie:
1. Obowiązują zgłoszenia, tylko i wyłącznie drogą e- mailową: edukacja@teatrgombrowicza.art.pl
2. Organizatorzy nie pokrywają kosztów dojazdu ani noclegów.
3. Można się zapisać na jeden lub więcej warsztatów.
4. Udział w projekcie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów projektowych oraz udostępnianie wizerunku w celach promocyjnych w drukach teatralnych oraz w przestrzeni wirtualnej (strony internetowe, fb etc.)
Rekrutacja:
1. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
2. Zgłoszenie powinno zawierać:
– nazwę warsztatu, w którym chce się wziąć udział,
– imię i nazwisko uczestnika oraz wiek,
– adres e-mail i telefon kontaktowy,
– nazwę szkoły/instytucji, z którą związany jest uczestnik,
– nazwę nauczanego przedmiotu (w przypadku nauczycieli).

Najnowsze aktualności