Warsztaty do spektaklu „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii Jacka Bały

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru i zbliżającej się premiery MISTRZA I MAŁGORZATY Michaiła Bułhakowa w reżyserii Jacka Bały, zapraszamy młodzież na cykl warsztatów towarzyszących naszemu spektaklowi. Zajęcia poprowadzą realizatorzy spektaklu: Jacek Bała (reżyser, autor adaptacji i muzyki), Ewa Woźniak (scenograf i kostiumolog) oraz Agnieszka Bała (aktorka, odtwórczyni tytułowej roli w „Mistrzu i Małgorzacie”).

Uwaga! Od uczestników zajęć nie wymagamy umiejętności aktorskich, tanecznych, plastycznych, wokalnych etc. Oczekujemy jedynie otwartości i odrobiny wyobraźni.

WARSZTATY DO SPEKTAKLU:
– pozwalają poznać teatr w praktyce
– stanowią wprowadzenie do spektaklu
– umożliwiają spotkanie z ludźmi teatru
– pokazują jak w kreatywny sposób pracować z tekstami kultury
– inspirują do własnych poszukiwań twórczych

Harmonogram warsztatów:

„Miłość jako siła napędowa Teatru” . Warsztat aktorski z Agnieszką Bałą
26 marca, g. 12:00-14:00, Duża Scena
„(…) twierdzę, że każda scena jest sceną miłosną. Aktor powinien pytać: Gdzie jest miłość w każdej scenie, inaczej nie dotrze do jej najgłębszej, emocjonalnej zawartości…nie znaczy to oczywiście, że każda scena musi być miłosną w rodzaju Romea i Julii; czasem scena traktuje o braku lub erozji miłości. Lecz pytając: Gdzie jest miłość, wpadniesz na odpowiedź, która wciągnie cię w scenę bardziej, niż gdy nie zadasz tego pytania. Jako aktor musisz poszukiwać bezpośredniego zaangażowania emocjonalnego- czegoś, co wciągnie cię teraz, zaraz, nie jutro czy w przyszłym tygodniu.”
Michael Shurtleff, „Przesłuchanie. Wszystko, co aktor wiedzieć powinien, aby dostać rolę”
„Któż to ci powiedział, że nie ma już na świecie prawdziwej, wiernej, wiecznej miłości? A niechże wyrwą temu kłamcy jego plugawy język!”
Michaił Bułhakow, „Mistrz i Małgorzata”

Warsztat reżyserski z Jackiem Bałą
26 marca, g. 10:00-12:00, Duża Scena
Podczas warsztatu reżyser, adaptator a jednocześnie autor muzyki do spektaklu „Mistrz i Małgorzata” przeprowadzi młodzież przez proces twórczy (ćwiczenia i improwizacje muzyczne, tworzenie rysunkowych i nie tylko, obrazów postaci) zwieńczony budowaniem improwizowanych scen aktorskich.

Warsztat scenograficzno-kostiumowy z Ewą Woźniak
20 marca, g. 14:30-16:30, sala prób
W pierwszej, teoretycznej części warsztatu prowadząca przybliży młodzieży plastykę „Mistrza i Małgorzaty” i opowie o znaczeniu scenografii w spektaklu, i różnorodnych funkcjach, jakie pełni ona w teatrze klasycznym, teatrze ożywionej formy, teatrze dorosłego oraz dziecięcego widza.
W drugiej części uczestnicy stworzą pracę kolażową będącą projektem Sceny „Balu”oraz przygotują elementy kostiumów teatralnych. Dzięki temu będą mogli prześledzić proces powstawania kostiumu (od pomysłu do realizacji).

Wstęp na warsztaty jest wolny dla wszystkich, którzy widzieli, lub zamierzają zobaczyć spektakl „Mistrz i Małgorzata”. Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia: edukacja@teatrgombrowicza.art.pl.

Najnowsze aktualności