Werdykt Jury 9 R@Portu

Jury dziewiątego Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port po obejrzeniu siedmiu przedstawień konkursowych postanowiło przyznać Nagrodę Główną 9. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w wysokości 50.000 zł twórcom spektaklu „Caryca Katarzyna” w reżyserii Wiktora Rubina z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Jury dziękuje organizatorom Festiwalu za perfekcyjne przygotowanie i przeprowadzenie imprezy. Miastu Gdynia zaś za skuteczne wspieranie jej istnienia.
Ciesząc się, że polska dramaturgia współczesna rozwija się w takim tempie chcielibyśmy jednak zauważyć, że ilość niekoniecznie oznacza jakość, o czym aż nadto świadczą niektóre spektakle prezentowane podczas tegorocznej edycji. Wyrażamy głębokie zaniepokojenie decyzjami podejmowanymi przez niektórych dyrektorów polskich scen, a dotyczącymi kwalifikacji tekstów do wystawienia. Część z nich bowiem nie powinna, naszym zdaniem, ujrzeć światła scenicznych reflektorów.

Jacek Cieślak
Zbigniew Majchrowski
Dorota Masłowska
Tomasz Mościcki
Tadeusz Nyczek

Tomasz Mościcki
Gdynia, Festiwal R@Port
23.05.2014 r.

Podzielając rozterki Jury po obejrzeniu tegorocznych przedstawień konkursowych – nade wszystko pragnąć pozostać w zgodzie z samym sobą – zgłaszam votum separatum w sprawie przedstawienia „Caryca Katarzyna”.
Nawet najbardziej ekstrawagancki światopogląd nie zwalnia twórcy z nadania mu scenicznej formy a z pewnością wyklucza zadawanie gwałtu odbiorcy.

Najnowsze aktualności