Wieczór Wspomnień Pawła Huelle

W środę 5 czerwca o 21.30  na antenie Radia Gdańsk w audycji „Dobry Wieczór z kulturą” Paweł Huelle we wspomnieniach Doroty Lulki i Krzysztofa Babickiego. W materiale Marzeny Bakowskiej usłyszymy również archiwalne wypowiedzi Pawła Huellego na temat sztuk pisanych specjalnie dla Teatru Miejskiego w Gdyni.

Audycja jest zapowiedzią Wieczoru Wspomnień Pawła Huellego, który towarzyszyć będzie spektaklowi „Kursk” 9 czerwca 2024 na „Darze Pomorza”.

Krzysztof Babicki: Z Pawłem znaliśmy się ponad trzydzieści lat. Przygotowaliśmy wspólnie wiele premier w teatrze, w telewizji i razem powołaliśmy tę scenę na „Darze Pomorza”, która stała się jego sceną. Pisał z myślą o konkretnych aktorach, z przeznaczeniem na tę szczególną przestrzeń. Na próbach pracowaliśmy nad tekstem, czasem się spieraliśmy, kłóciliśmy, ale zawsze byliśmy siebie ciekawi i nawzajem się inspirowaliśmy. W ostatniej wspólnej premierze, którą razem przygotowaliśmy („Jądro ciemności”) jest niezwykła scena, w której Parki przecinają nożycami czerwoną nić ludzkiego życia… Dziś, po odejściu mojego przyjaciela, ma ona dla mnie wymiar bardzo symboliczny…

Paweł Huelle (1957 – 2023)

Paweł Huelle od 2011 roku był związany z naszym Teatrem, Teatrem Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, jako kierownik literacki, od 2016 roku jako dramaturg. W kwietniu 2023 odbyła się nasza ostatnia wspólna premiera ,,Jądra ciemności” Conrada w Jego adaptacji. 7 grudnia 2023 roku odbyło się Jego ostatnie pożegnanie. Brakuje nam Go, chcemy Go wspominać.

Jeden z najlepszych polskich pisarzy, poeta, scenarzysta, dramatopisarz i dramaturg naszego Teatru. Autor m.in. powieści: „Weiser Dawidek”, „Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala”, „Castorp” „Ostatnia Wieczerza”, „Śpiewaj ogrody”. Pisał dla naszego Teatru dramaty i dokonywał adaptacji klasycznych dzieł. Wystawialiśmy jego „Kolibra lot ostatni” (prapremiera: 18 stycznia 2014), „Idąc rakiem” na podstawie Guntera Grassa (prapremiera: 13 maja 2012 na „Darze Pomorza”) , „Żółtą łódź podwodną” (prapremiera: 30 maja 2015), „Kursk” nagrodzony Galionem Gdyńskim (prapremiera: 6 maja 2017), „Znaczy kapitana” Borchardta (prapremiera: 5 czerwca 2021) i w kwietniu 2023 roku „Jądro ciemności” Conrada. Kreował realistyczne światy zapełnione krwistymi postaciami, z których każda tworzona była z myślą o konkretnym aktorze naszej sceny. Razem z reżyserem Krzysztofem Babickim, przyjacielem od czasów szkolnych, stworzyli mocny, charakterystyczny, rozpoznawalny styl opowiadania w teatrze o ludziach zdeterminowanych historią, bezbronnych wobec wspaniałości i okrucieństwa świata, który sami tworzą. Charakterystyczne dla jego pisarstwa były: epicki rozmach i dbałość o realistyczny detal, erudycyjność, skłonność do pastiszu i gry konwencjami.

 

Najnowsze aktualności

 

Żegnamy Jerzego Stuhra

Żegnamy Jerzego Stuhra (18.04.1947 – 9.07.2024)

Z ogromnym smutkiem przyjmujemy informację, że zmarł Jerzy Stuhr. Wspaniały aktor, polonista, profesor sztuk teatralnych, wieloletni juror Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.