Wokół „Czarnych wdów” Anny Burzyńskiej i Józefa Opalskiego: warsztaty do spektaklu i spotkania z artystami

Już na początku sezonu teatralnego 2019/2020 zapraszamy Was na cykl wydarzeń artystyczno-edukacyjnych zaprojektowanych wokół spektaklu „Czarne wdowy”, którego premiera odbędzie się w naszym teatrze 12 października 2019 roku.
Proponowane przez nas zajęcia realizowane w ramach programu „Palec Gombrowicza czyli „Dotknięci Teatrem”, w twórczy sposób wprowadzają widzów w świat i estetykę spektaklu.

Harmonogram wydarzeń:
2 października g. 14:30-16:00 Wokół „Czarnych wdów”. Spotkanie z Józefem Opalskim
Prowadzący zabierze Was w pasjonującą podróż do Włoch przesiąkniętych na wskroś teatrem. Reżyser spektaklu i znawca kultury włoskiej opowie Wam o swoich artystycznych inspiracjach: „prawdziwym” obliczu Neapolu, mafii sycylijskiej, włoskich przekleństwach i kulisach powstawania „Czarnych wdów”.
9 października g. 14:30-16:30 – Wokół „Czarnych wdów”. Warsztat muzyczny z Piotrem Salaberem
Kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, pianista i dyrygent poprzez ćwiczenia i zabawy improwizacyjne wprowadzi Was w muzyczny świat „Czarnych wdów”. Opowie również o tym jak powstaje muzyka do spektaklu i w jaki sposób wpływa na działania sceniczne?

Zgłoszenia:
Powyższe zajęcia kierujemy do młodzieży i dorosłych, którzy planują zobaczyć nasze najnowsze przedstawienie. Adresujemy je głównie do grup zorganizowanych, choć możliwe są również zgłoszenia indywidualne. Liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia przyjmujemy od 2 września 2019 roku pod adresem: edukacja@teatrgombrowicza.art.pl
Uwaga! Od uczestników zajęć nie wymagamy umiejętności aktorskich, tanecznych, wokalnych etc. Oczekujemy jedynie otwartości i wyobraźni.
15 października g. 18:00 – premiera studencka „Czarnych wdów” i spotkanie z aktorami
Spektakl dedykowany młodzieży, studentom, nauczycielom i wszystkim innym miłośnikom teatru połączony ze spotkaniem aktorów z publicznością, które prowadzi pedagog teatru Anna Zalewska-Uberman. Wstęp na spotkanie jest wolny. Bilety na spektakl do nabycia w kasie Teatru.

Biogramy prowadzących:
Józef Opalski – w środowisku ludzi teatru znany jako „Żuk” – to człowiek orkiestra: pisze, uczy, kieruje festiwalami i przeglądami, wystawia na scenach dramatycznych i muzycznych, reżyseruje w radiu. Laureat wielu prestiżowych nagród. Był kierownikiem literackim krakowskiej Opery i Operetki, Starego Teatru oraz Teatru Ewy Demarczyk. Pracował w Katedrze Teatru i Dramatu Wydziału Polonistyki UJ, obecnie jest profesorem w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Był wykładowcą języka polskiego na Uniwersytecie w Neapolu. Wykładał też polski teatr współczesny w Los Angeles (UCLA) i Mediolanie (Szkoła Teatralna Paolo Grassi). Zaprzyjaźnił się z Herlingiem-Grudzińskim a Włochy uważa za swoją drugą ojczyznę. Reżyseruje w teatrach dramatycznych (Słowacki, Fredro, Czechow, Pinter, Genet…) i muzycznych („Człowiek z La Manchy”, prapremiera światowa „Loterii na mężów” K. Szymanowskiego, „Tango Piazzolla”, spektakle oparte na piosenkach Piaf i Brela, songach Kurta Weilla…)
W jednym z wywiadów mówił: „Nie mam zamiaru wstydzić się tego, że na równi ukształtował mnie „Człowiek z La Manchy” w wykonaniu Brela, jak i „Wyzwolenie” Swinarskiego czy „Burza” Strehlera. Nie kryję mojej fascynacji wyjątkowym spektaklem zrobionym w teatrze dramatycznym, ale także koncertem Brela czy Milvy. Fenomenalne przedstawienie sztuki Szekspira, ale i piosenki Piaf, mogą być – oczywiście każdy w swoim gatunku – teatralnym arcydziełem. I to jest dla mnie twórcze i fascynujące”.

Piotr Salaber – kompozytor, pianista i dyrygent. Przeważającą część jego dorobku kompozytorskiego stanowi muzyka teatralna i filmowa. Profesor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Wykłada również muzykę filmową w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz gościnnie w Vancouver na University of British Columbia. Laureat Amadeusza 2017 – nagrody kompozytorskiej Teatru Polskiego Radia oraz Honorowej Perły Polskiej Gospodarki w dziedzinie Kultury (2017). Warsztat kompozytorski doskonalił pod kierunkiem jednego z największych kompozytorów XX w. – Karlheinza Stockhausena podczas kursów mistrzowskich w Kuerten koło Kolonii (1998-2001). Autor muzyki do ponad 100 spektakli teatralnych, piosenek, programów radiowych i telewizyjnych, trzech filmów kinowych i dwóch seriali TV. Jako kompozytor współpracuje z TVP1, TV Polonia, TV Polsat, Programem 1, 2 i 3 Polskiego Radia, Teatrem Polskiego Radia oraz wieloma teatrami dramatycznymi m.in. w Polsce (Ateneum, Teatr 6 Piętro, Warszawa), a także Rosji (Bolshoi Drama Theater, Sankt Petersburg, Moscow Sovremennik Theatre), Francji (Atelier-Théâtre, Paryż), Kanadzie (The Popular Theatre, Vancouver), na Węgrzech (Csokonai Theater, Debrecen, Nemzeti Színház {Teatr Narodowy}, Budapest), Puppet and It’s Double Theater (Tajwan).

Najnowsze aktualności

 

Żegnamy Jerzego Stuhra

Żegnamy Jerzego Stuhra (18.04.1947 – 9.07.2024)

Z ogromnym smutkiem przyjmujemy informację, że zmarł Jerzy Stuhr. Wspaniały aktor, polonista, profesor sztuk teatralnych, wieloletni juror Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.