X edycja konkursu im. Andrzeja Żurowskiego zakończona

X edycja konkursu im. Andrzeja Żurowskiego zakończona

Najlepsze recenzje teatralne młodych krytyczek i krytyków teatralnych.

Na konkurs roku 2023 wpłynęło 60 prac 20 autorów – recenzentek i recenzentów teatralnych, którzy swoje teksty publikowali w pismach poświęconych twórczości teatralnej i krytyce teatralnej, w tygodnikach kulturalnych, prasie codziennej i mediach internetowych. Wszyscy, który zgłosili swoje recenzje na konkurs, spełnili wymagane regulaminem kryteria i analizowali przedstawienia prezentowane w różnych teatrach w Polsce i na krajowych festiwalach w terminie od maja 2022 roku do 31 maja 2023 roku. Każda z nadesłanych prac każdej recenzentki i każdego recenzenta oceniana była przez Kapitułę konkursu i mogła uzyskać w punktacji od zera do trzech punktów u każdej oceniającej osoby, łącznie maksimum 9 punktów za trzy recenzje. Każdy z uczestniczących w X edycji konkursu mógł uzyskać maksymalnie od wszystkich oceniających 32 punkty.

Tegoroczną Kapitułę konkursu im. Andrzeja Żurowskiego stanowili: prof. Bożena Frankowska – krytyczka teatralna, wykładowczyni akademicka, autorka publikacji książkowych, Sławomira Łozińska – aktorka, zdobywczyni wielu nagród, którą oglądać możemy m.in. na scenie Teatru Narodowego w Warszawie, Remigiusz Grzela – kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie, autor monodramów i książek o ludziach teatru, dr Tomasz Miłkowski – teatrolog i krytyk literacki, przewodniczący Kapituły. Z ogromnym żalem informuję, że niestety, w tym roku w składzie Kapituły zabrakło wybitnego reżysera Macieja Prusa, który zmarł 8 kwietnia 2023 przed zakończeniem X edycji konkursu.

Kapituła konkursu spotkała się na posiedzeniu 12.06.2023. w Warszawie. Obrady były długie i burzliwe, bowiem w tym roku wielu piszących o teatrze uczestników i uczestniczek konkursu nadesłało prace o wyrównanym poziomie.

Do II etapu konkursu zostały zakwalifikowane recenzje krytyczek i krytyków, których trzy recenzje Kapituła oceniła na noty od 30 punktów. Są to następujący autorzy i autorki: Stanisław Godlewski, Maciej Guzy, Paweł Kluszczyński, Julia Niedziejko, Zofia Ścigaj, Aleksandra Wach i Katarzyna Waligóra.

Zgodnie z ideą patrona prof. Andrzeja Żurowskiego, nieżyjącego od ponad dziesięciu lat krytyka teatralnego, najważniejsze w tym konkursie jest doskonalenie zawodowe krytyków. Zakwalifikowani do II etapu X edycji to piszący o teatrze, którzy w większości w naszym konkursie pojawiają się już nie pierwszy raz. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

A przy okazji informujemy, że w ciągu dziesięciu lat trwania konkursy Kapituła miała okazję przeczytać 855 recenzji ze spektakli granych w większości polskich teatrów dzięki aktywności uczestników i uczestniczek naszego konkursu.

Uczestników finałowej piątki konkursu X edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego podamy w osobnym komunikacie na początku lipca 2023 roku.

Alina Kietrys, sekretarz konkursu im. Andrzeja Żurowskiego

Najnowsze aktualności