X edycja Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego

Gala X edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego

Podsumowanie.

Spotykam się tutaj z Państwem po raz dziesiąty. To mały jubileusz naszego wspólnego konkursu im. Andrzeja Żurowskiego. W tym czasie Kapituła konkursu oceniały 855 recenzji młodych krytyczek i krytyków, którzy opisywali spektakle niemal ze wszystkich teatrów w Polsce, a także recenzowali festiwale i spotkania teatralne.

Konkurs im. Żurowskiego to jedyne takie przedsięwzięcie w Polsce skierowane do młodych piszących o teatrze, które realizowane jest skutecznie i konsekwentnie. Inicjatorem konkursu była klub krytyki teatralnej – polska sekcja AICT Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych, którego przewodniczącym był przez lata prof. Andrzej Żurowski.

Od początku recenzje oceniała Kapituła w składzie prof. Bożena Frankowska historyczka teatru i krytyczka, Sławomira Łozińska – aktorka, Remigiusz Grzela – pisarz, kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie, dr Tomasz Miłkowski – krytyk i teoretyk teatru i Maciej Prus – reżyser. Niestety, w X edycji w składzie kapituły zabrakło znakomitego reżysera i wielkiej osobowości polskiego życia teatralnego Macieja Prusa. To był dla nas wszystkich, bardzo przykry, smutny i trudny moment. Tylko przypomnę, że właśnie Maciej Prus związany był z Teatrem Wybrzeże w niezwykle ważnym czasie. Pod koniec roku 1979, chwilę przed historycznym Sierpniem 80, Maciej Prus wystawił słynną inscenizację Dziadów, a potem razem z aktorami Teatru Wybrzeże wszedł do Stoczni Gańskiej, by strajkujących robotników wspierać tekstami m.in. Mickiewicza, Norwida, Słowackiego, Miłosza.

Chciałabym dzisiaj podziękować Prezydentowi Miasta Gdyni Panu Wojciechowi Szczurkowi za przychylność od początku trwania konkursu i natychmiastowe wsparcie naszej inicjatywy, a także co ważne – za ufundowanie nagrody laureatom.

Dziękuję również Panu Marszałkowi Województwa Pomorskiego Mieczysławowi Strukowi, który włączył się od drugie edycji konkursu i również ufundował swoją nagrodę.

Wielkie podziękowania składam Teatrowi Miejskiemu im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, Dyrektorowi Krzysztofowi Babickiemu i wcześniej również wspierającemu konkurs Dyrektorowi Wojciechowi Zielińskiemu. Z teatru współpracowały ze mną w pierwszych edycjach Ewa Szulist, Blanka Balicka a od kilku lat współdziałam na co dzień z Natalią Talewską. Dziękuję wspierającym mnie paniom serdecznie.

Wszystkim uczestnikom naszego konkursu składam podziękowania za twórczy udział w tych dziesięciu edycjach, a laureatom gratuluję nagród i znakomitych osiągnięć krytycznych i naukowych, o których głośno nie tylko w środowisku teatralnym.

Alina Kietrys sekretarz konkursu.

Najnowsze aktualności

 

Zmiany w organizacji ruchu

W związku z organizowanym w Gdyni półmaratonem 18 maja (sobota) w godzinach wieczornych nastąpią utrudnienia w ruchu.

 

FINAŁOWA PIĄTKA 17. KONKURSU O GDYŃSKĄ NAGRODĘ DRAMATURGICZNĄ 2024

„Błękitne oczy pełne miłości” Tomasza Mana, „Pierwsze razy” Marii Wojtyszko, „Tęsknię za domem” Radosława Maciąga, „Trylogia na Smutne Czasy” Małgorzaty Maciejewskiej, „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” Piotra Rowickiego wśród najlepszych sztuk GND 2024!!!