X edycja Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego

Gala X edycji Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego

Podsumowanie.

Spotykam się tutaj z Państwem po raz dziesiąty. To mały jubileusz naszego wspólnego konkursu im. Andrzeja Żurowskiego. W tym czasie Kapituła konkursu oceniały 855 recenzji młodych krytyczek i krytyków, którzy opisywali spektakle niemal ze wszystkich teatrów w Polsce, a także recenzowali festiwale i spotkania teatralne.

Konkurs im. Żurowskiego to jedyne takie przedsięwzięcie w Polsce skierowane do młodych piszących o teatrze, które realizowane jest skutecznie i konsekwentnie. Inicjatorem konkursu była klub krytyki teatralnej – polska sekcja AICT Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych, którego przewodniczącym był przez lata prof. Andrzej Żurowski.

Od początku recenzje oceniała Kapituła w składzie prof. Bożena Frankowska historyczka teatru i krytyczka, Sławomira Łozińska – aktorka, Remigiusz Grzela – pisarz, kierownik literacki Teatru Żydowskiego w Warszawie, dr Tomasz Miłkowski – krytyk i teoretyk teatru i Maciej Prus – reżyser. Niestety, w X edycji w składzie kapituły zabrakło znakomitego reżysera i wielkiej osobowości polskiego życia teatralnego Macieja Prusa. To był dla nas wszystkich, bardzo przykry, smutny i trudny moment. Tylko przypomnę, że właśnie Maciej Prus związany był z Teatrem Wybrzeże w niezwykle ważnym czasie. Pod koniec roku 1979, chwilę przed historycznym Sierpniem 80, Maciej Prus wystawił słynną inscenizację Dziadów, a potem razem z aktorami Teatru Wybrzeże wszedł do Stoczni Gańskiej, by strajkujących robotników wspierać tekstami m.in. Mickiewicza, Norwida, Słowackiego, Miłosza.

Chciałabym dzisiaj podziękować Prezydentowi Miasta Gdyni Panu Wojciechowi Szczurkowi za przychylność od początku trwania konkursu i natychmiastowe wsparcie naszej inicjatywy, a także co ważne – za ufundowanie nagrody laureatom.

Dziękuję również Panu Marszałkowi Województwa Pomorskiego Mieczysławowi Strukowi, który włączył się od drugie edycji konkursu i również ufundował swoją nagrodę.

Wielkie podziękowania składam Teatrowi Miejskiemu im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, Dyrektorowi Krzysztofowi Babickiemu i wcześniej również wspierającemu konkurs Dyrektorowi Wojciechowi Zielińskiemu. Z teatru współpracowały ze mną w pierwszych edycjach Ewa Szulist, Blanka Balicka a od kilku lat współdziałam na co dzień z Natalią Talewską. Dziękuję wspierającym mnie paniom serdecznie.

Wszystkim uczestnikom naszego konkursu składam podziękowania za twórczy udział w tych dziesięciu edycjach, a laureatom gratuluję nagród i znakomitych osiągnięć krytycznych i naukowych, o których głośno nie tylko w środowisku teatralnym.

Alina Kietrys sekretarz konkursu.

Najnowsze aktualności

 

Międzynarodowy Dzień Teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru 27 marca obchodzony jest od sześćdziesięciu czterech lat. Święto uchwalono w 1961 roku w Helsinkach podczas światowego 9. Kongresu ITI – International Theatre Institute. Data dzienna tego święta jest symboliczna – na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku. 

 

Godziny pracy kasy biletowej

W tym tygodniu kasa biletowa będzie otwarta według zmienionych godzin. Prosimy o sprawdzenie aktualnych godzin otwarcia.

 

O „Żeglarzu” Szaniawskiego w RADIU KASZËBË

3 kwietnia o g. 15.00, na antenie RADIA KASZËBË, reżyser Krzysztof Babicki i autor muzyki Marek Kuczyński opowiedzą  o pracach nad kwietniową premierą „Żeglarza” Jerzego Szaniawskiego na „Darze Pomorza”.