Żegnamy wspaniałego aktora i przyjaciela Sławka Lewandowskiego

Teatr Miejski w Gdyni żegna wspaniałego aktora i przyjaciela Sławomira Lewandowskiego.

Sławomir Lewandowski (13.06.1949 – 7.10.2010)
Aktor Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni od 1985 roku.
Zmarł podczas prób do spektaklu „Ślub”, w którym kreować miał postać Pandulfa.
Studiował aktorstwo na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi. Ukończył filologię romańską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W czasie studiów występował w Studenckim Teatrze NURT pod kierunkiem Janusza Nyczaka – zagrał tu Hrabiego Szarma w polskiej prapremierze „Operetki” Gombrowicza. Debiutował w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu we wrześniu 1973 roku (rola Mikoły w „Żołnierzu i bohaterze” Shawa). Następnie występował w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Od 1976 roku w Teatrze Wybrzeże, następnie sześć sezonów w teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, i od 1985 roku w Teatrze Miejskim (wcześniej Dramatycznym) w Gdyni.
Ważniejsze role:
Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie: Artur w „Tangu”. Zbyszko Dulski, Wiktor w „Panu Jowialskim”, Edmund w „Damach i huzarach”, Czeladnik pierwszy w „Szewcach”(rola nagrodzona w Opolu na Konfrontacjach Teatralnych w 1976 roku),Mąż w „Ich czworo”, Florindo w „Słudze dwóch panów”, Witold w „Romansie z wodewilu”.
Teatr Wybrzeże w Gdańsku: Jasiek w „Weselu”, Jeremiasz w „Krainie 105 tajemnicy”, Chudogęba w „Wieczorze trzech króli”.
Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu: Ichturiel – Ksiądz w „Grzesznej wsi” Drdy, Kasjo w „Otellu”, Cezary Borgia w „Człowieku i cieniu”, Woźniak w „Kondukcie” Drozdowskiego, Fantazy, znów Chudogęba, Lockit w „Operze żebraczej”, Chór w „Kartotece”, Jupiter w „Muchach Sartre’a.
Teatr Miejski w Gdyni: Pigwa w „Śnie nocy letniej”, Szostakowicz w „Kursie mistrzowskim” Pownella, Polo w „Kapeluszu pełnym deszczu” Gazzo, Nick w „Farsie na trzy sypialnie” Ayckbourna, Kapelan w „Damach i huzarach”, król Ferdynand Aragoński w „Księdze Krzysztofa Kolumba ”Claudela, Lech w „Lilli Wenedzie”, Papkin w „Zemście”, rycerz Miles Hendon w „Księciu i żebraku”, Młodziak w „Ferdydurke”, Wujek w „Kartotece”, Archanioł w „Pastorałce ”Schillera, Oberon w „Śnie nocy letniej”, Filon w „Balladynie”, Sędzia w „Mistrzu Piotrze Pathelin”, reżyser Lloyd Dallas w „Czego nie widać” Frayna, Stomil w „Tangu”(Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni), Georges w musicalu „Klatka wariatek”, Starszy Pan A w „Niespodziewanym końcu lata” Przybory i Wasowskiego, Kat w „Anioł zstąpił do Babilonu”. Stworzył też szereg niezapomnianych kreacji szmoncesowych w programach kabaretowych Marka Pacuły.
Ostatnie role w naszym teatrze:
Lennox, Robotnik III, Paulus Snyder – „Święta Joanna szlachtuzów”, Jaszuński – „Dyzma”, Mathieu – „Plotka”, Dr Jan Burdygiel – „Wariat i zakonnica”, Burmistrz – „Zorba”, Louis Leplée (Papa) – „Piaf”, Don Kichote – „Don Kichote”, Gość w kapeluszu, Młody mężczyzna – „Kartoteka”, Pastor – „Wizyta starszej pani”, Tokarz – „Liliom”, Hrabia Respekt – „Fantazy”, Wuj – „Proces”, Doktor – „Woyzeck”.

„W „Don Kichocie” świetna kreacja Sławomira Lewandowskiego nie pozostawia złudzeń, że z wiatrakami walczy rycerz (o)błędny. Obłęd w oczach i pojawiający się po wielokroć na twarzy wyraz rozmarzenia są wymowne. Widoczne gołym okiem i bez specjalnego wysiłku romantyzm w sercu i dusza podszyta dzieckiem czynią z Don Kichota bohatera niemalże nierealnego, nie mającego prawa istnieć w bezdusznym świecie. A jednocześnie czynią go podobnego nam. Bowiem w każdym z nas drzemią jakieś uśpione, pełne obaw o swój los marzenia” media.pl

Galeria

Najnowsze aktualności

 

Warsztaty Kreatyw(Nie)teatr

Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia (nie)teatralne, podczas których Wasi uczniowie poczują się nie tylko jako aktorzy, ale będą mieli okazję do wykorzystania swojej zwariowanej wyobraźni i do kreatywnej improwizacji.

 

Spacery Teatralne w sezonie 2024/2025

Zapraszamy na kolejne Spacery wszystkich zainteresowanych teatrem i jego zakamarkami. Jeśli chcecie się dowiedzieć, co kryje tajemnicza rekwizytornia, nad czym pracują krawcowe albo jak wygląda ukryte zaplecze sceny, to Spacer Teatralny będzie dla Was idealny.