Cudownych rodziców mam – czyli drugie spotkanie z cyklu CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

W dniu 14 lipca 2013 r. o godz. 12.00 na Scenie Letniej w Gdyni, gościem Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni będzie Prezes Zarządu – Dyrektor OPEC – Janusz Różalski. Tym razem bohaterami czytanych książek będą rodzice, którzy w oczach dzieci są prawdziwymi herosami: wspaniały tata (tytułowa postać z książki Sveina Nyhusa Tato) i cudowna mama (z książki Joanny Papuzińskiej Nasza mama czarodziejka).

Wstęp wolny!
Zapraszamy serdecznie do wysłuchania pięknych i mądrych historii oraz wspólnej zabawy.

Svein Nyhus, Tato

Jest noc. Tomek, mały chłopiec, siedzi w swoim łóżeczku i zastanawia się, co robi jego tata w tym momencie. Rozmyśla jak to było, gdy tata był mały, co by się działo gdyby tata był teraz z nim. Na pewno byłoby wspaniale, bo tata jest strasznie fajny, odważny, jest strasznie dobry i nawet wyższy od króla, no i ma wielkie buty jak magnetofony. Może tata patrzy teraz na księżyc, jeśli tak to patrzymy na to samo”.

Wspaniała opowieść o chłopcu, który tęskni za ukochanym tatą i poprzez różne sytuacje odmalowuje go jako idealnego ojca, prawdziwego bohatera z bajki. Historia o najgłębszych marzeniach, tęsknotach i pragnieniach dziecka, z mistrzowskimi ilustracjami samego autora.

Książka, która podbiła serca Małych Czytelników i ich rodziców w wielu krajach. Została przetłumaczona, między innymi, na język angielski, francuski, hiszpański, szwedzki.
W Norwegii uznana została za najpiękniejszą książkę roku, zdobyła prestiżową nagrodę norweskiego Ministerstwa Kultury, zapoczątkowała społeczna debatę na temat roli ojca.

Joanna Papuzińska, Jak nasza mama odczarowała Wielkoluda (ze zbioru: Nasza mama czarodziejka)

Pierwsza przytoczona w książce opowieść została osnuta wokół pojawienia się w mieście wielkoluda, który zajął dla siebie cały park i zabronił komukolwiek do niego wchodzić. Mama postanowiła przerwać tę sytuację, a kiedy poszła go skrzyczeć, okazało się, że jego kurtka jest dziurawa. Kiedy mama zaszywała dziurę, przypadkowo ukłuła wielkoluda, a wtedy powietrze uszło z niego jak z balonu i stał się zwykłym chłopcem. Okazało się, że jego „wielkoludztwo” było nauczką za bycie nadętym, nieznośnym chłopcem.

Joanna Papuzińska (ur. 3 stycznia 1939 w Warszawie) – pisarka, naukowiec, przyjaciółka dzieci i bibliotek oraz ludzi i zwierząt. Autorka wierszy, wierszyków, opowiadań, powieści i rozpraw naukowych. Wie, czym dla dziecka jest książka. Potrafi o tym opowiadać godzinami. Jej utwory, takie jak Nasza mama czarodziejka, Rokiś czy Czarna jama cieszą się kultową wręcz popularnością wśród wielu pokoleń czytelników.

Galeria

Najnowsze aktualności