LATO W TEATRZE PO RAZ PIERWSZY W TEATRZE MIEJSKIM WGDYNI!

NASZ PIERWSZY SUKCES!

Dnia 20 kwietnia 2011 roku w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie komisja programu „Lato w Teatrze” w składzie: Magdalena Szpak (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego) – przewodnicząca komisji; Zofia Dworakowska (Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski); Wiesława Klata (wykładowczyni Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK); Anna Michalak (Ośrodek Działań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży DOROŻKARNIA); Justyna Sobczyk (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego) wybrała do realizacji programu „Lato w Teatrze 2011” dwadzieścia pięć projektów z całej Polski. Jesteśmy dumni, że projekt naszego Teatru znalazł się na zaszczytnym piątym miejscu.

„PRZYSTAŃ ’26. RETRO SCENA” –

gdyńska odsłona ogólnopolskiego projektu „LATO W TEATRZE”.
Startujemy 18 lipca 2011!

Już 18 lipca Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gdyni oraz Muzeum Miasta Gdyni rozpoczyna realizację LwT. W terminie od 18- 31 lipca b.r. 30 osobowa grupa młodzieży, biorąca udział w projekcie, będzie mogła poznać teatr od kulis, poprzez wspólną pracę nad spektaklem teatralnym, poczynając od napisania scenariusza, a kończąc na promocji finałowego spektaklu. Nasz projekt będziemy realizować pod hasłem: „Przystań 26′. Retro Scena”, jest on bowiem ściśle wpisany w przestrzeń miasta Gdyni, w jej historię i współczesność. Cofniemy się do roku 1926, kiedy nadano Gdyni prawa miejskie i kiedy rozpoczęły się lata jej świetności. Zadaniem młodzieży, będzie opowiedzenie historii „miasta z morza i marzeń” i próba zbudowania pomostu między przeszłością a teraźniejszością. Wierzymy, że teatralna podróż w czasie, będzie dla młodych ludzi niesamowitą przygodą i dobrą zabawą. Chcielibyśmy również aby poszukiwanie korzeni współczesności, stało się dla nich pretekstem do odkrycia własnej tożsamości.

Efekty naszej pracy będzie można zobaczyć dwukrotnie: 30 lipca o godz. 15:00 oraz 31 lipca o godz. 13:30 na Scena Letniej Teatru Miejskiego przy plaży w Gdyni Orłowie. Wstęp na spektakle jest wolny. Zapraszamy już dziś!

Młodzi adepci sztuki teatralnej będą pracować pod opieką artystyczną doświadczonych twórców i pedagogów: Mariusza Żarneckiego (aktor i pedagog), Rafała Kowala – aktora i kompozytora; Anny Zalewskiej-Uberman – teatrologa i pedagoga teatru, Sabiny Czupryńskiej- teatrologa, projektantki/stylistki, Marty Jaremin (Czajny) –instruktorki street dance i choreografki oraz Marty Jeziernej – teatrologa i pedagoga.

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT „LATO W TEATRZE”

Lato w Teatrze jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Tegoroczna czwarta już edycja teatralnych półkolonii odbywa się między 4 lipca a 27 sierpnia 2011 roku w kilkunastu miastach Polski. Codziennie przez 14 dni uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec turnusu przedstawienie prezentowane jest w teatrze bądź innej przestrzeni miejskiej.
Dwa tygodnie spędzone w teatrze są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się z doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.
Dzięki realizacji projektu Lato w teatrze teatr staje atrakcyjnym ośrodkiem działań twórczych i edukacyjnych również podczas wakacji, zyskując sobie tym samym nowych widzów, którzy w ciągu sezonu często nie uczestniczą w życiu kulturalnym.

W tegorocznej edycji projektu biorą udział:

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, Białostocki Teatr Lalek, Stowarzyszenie Teatr Okno w Białymstoku, Stowarzyszenie Sztuk Wszelakich w Białymstoku, Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”, Miejski Dom Kultury w Bielsko-Białej, Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” w Bukownicy, Teatr Polski im. H. Konieczki w Bydgoszczy, Stowarzyszenie De-Novo w Dynowie, Stowarzyszenie „In gremio” w Gdyni, Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni, Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Jantar, Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego w Koszalinie, Fundacja im. Ks. Siemaszki w Krakowie, Fundacja Paideia w Krakowie, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Stowarzyszenie Teatralne Chorea w Łodzi, Teatr Lalki i Aktora „Pinokio” w Łodzi, Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema w Michałowicach, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Teatr Remus w Warszawie, Klub Kultury Falenica w Warszawie, Stowarzyszenie Praktyków Dramy „Stop-klatka” w Warszawie, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Nowy w Zabrzu.

Najnowsze aktualności

 

Bilety on-line

Szanowni Państwo, przepraszamy za trudności przy zakupie biletów online na spektakle nowego sezonu artystycznego.

 

Bogdan Smagacki w RADIU KASZËBË

7 listopada o g. 15.00 w „Obiadach czwartkowych z Teatrem Miejskim w Gdyni” Bogdan Smagacki opowie o jubileuszu 35-lecia pracy na scenie, który niedawno obchodził i rolach, które są dla niego ważne. Zdradzi też, co to znaczy „ugotować” partnera na scenie…