Finał 17. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2024
W dniach 26-28 września w Teatrze Miejskim w Gdyni odbędzie się finał 17. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. W tym roku pod hasłem RELACJE, KONSTELACJE, WIĘZI.
Premiera studencka „Czaru molekuły”
Już 8 marca 2022 roku o godzinie 18:00 na Dużej Scenie naszego Teatru odbędzie się pierwsza w tym roku premiera studencka. Zapraszamy Was na spektakl „Czar molekuły” Petra Zelenki w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego, po którym obędzie się spotkanie z publicznością, z udziałem aktorów oraz Dyrektora Artystycznego Teatru Krzysztofa Babickiego. Spotkanie poprowadzi nasza pedagog teatru Anna Zalewska-Uberman.
Bilety do nabycia w kasie teatru lub online.
Do kogo kierujemy premiery studenckie?
Premiery studenckie dedykujemy wszystkim ciekawym teatru (uczniom, studentom, nauczycielom, seniorom i innym miłośnikom teatru), którzy oprócz obejrzenia sztuki chcą poznać kulisy powstawania spektaklu, poznać bliżej aktorów i postaci, w które się wcielają czy też podzielić się z nami refleksjami na temat obejrzanej sztuki.
Wstęp na spotkanie jest wolny.
Reżyser Krzysztof Rekowski:- „Czar molekuły” Petra Zelenki to sztuka oparta na faktach. Opowiada historię wynajdywania i produkowania leku. Wprowadza nas laików w świat naukowców – pasjonatów biochemii, farmacji i medycyny w Czechach, U.S.A. i Belgii i czyni to ze specyficznym czeskim poczuciem humoru. Antonin Holy ze swoimi współpracownikami w Czechach wynalazł pewne molekuły o niezwykłym działaniu. Czy powstaną z nich leki, zdecyduje wiele osób po drugiej stronie oceanu…
Jedno jest pewne – bez niezwykłego zaangażowania kilku osób i gotowości do podjęcia ryzyka nic by się nie wydarzyło. Ale też nauka i pasja niewiele by zdziałały bez dużego biznesu i polityki. I tu pojawia się sporo wątpliwości – czy będąc naukowcem można uniknąć podejmowania decyzji o dużej odpowiedzialności moralnej, czy współpraca z biznesem i polityką musi działać niszcząco, czy sukces stoi na drodze szczęściu?
Biochemik John i jego żona Rosemary sprzeczają się, czy o rozwoju cywilizacji decydują wybitne jednostki, czy może klęski żywiołowe – powodzie, susze, epidemie, zmuszające ludzkość do zmian. I cała sztuka Zelenki zdaje się prowadzić ten spór. Wybitne jednostki dokonują odkryć, ale to epidemia HIV zdecydowała, że nie pozostały one w szufladzie. Fabuła jednak stanęłaby w miejscu, gdyby nie biznes. Może zatem o rozwoju cywilizacji decydują pieniądze i chęć bogacenia się?
A może wszystko jest dziełem przypadku? W końcu, gdyby dwóch pijanych chemików nie spotkało się w barze karaoke, całej tej historii by nie było. Sama geneza utworu Zelenki ma w sobie coś z zabawnego przypadku. W teatrze w Pradze brakowało miejsc parkingowych i artyści zwrócili się do Instytutu Chemii Organicznej o możliwość parkowania na ich działce. Dyrekcja Instytutu zgodziła się w zamian za wystawienie sztuki o dokonaniach wybitnego, choć zupełnie nieznanego czeskiego biochemika Antonina Holy. I Petr Zelenka zaczął zbierać informacje, prowadzić wywiady po obu stronach Oceanu, których efektem jest właśnie „Czar molekuły”. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że całej tej historii towarzyszy jakiś wielki chichot.
W dniach 26-28 września w Teatrze Miejskim w Gdyni odbędzie się finał 17. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. W tym roku pod hasłem RELACJE, KONSTELACJE, WIĘZI.
W ubiegły weekend zakończyliśmy kolejny sezon artystyczny, który przyniósł wiele wspaniałych i niezapomnianych chwil.
11 sierpnia przeczytaliśmy wspólnie z Olgą Barbarą Długońską i Rafałem Kowalem książkę Jessiki Martinello i Gregoire’a Mabire’a pt. „Nawet potwory myją zęby”.