Projekt ministerialny GOMBROWICZ (POZA)MIEJSKI

CZYM JEST GOMBROWICZ (POZA)MIEJSKI?

Gombrowicz (poza)Miejski to projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany w 2025 roku. Jego idea jest prosta – otworzyć teatr na osoby, które chcą uczestniczyć w jego życiu, ale nie zawsze mają taką możliwość. To także projekt dla tych, którzy z różnych przyczyn jeszcze nigdy do teatru nie dotarły. Chcemy zaktywizować i twórczo pobudzić społeczności na północnym Pomorzu i otworzyć przed nimi drzwi prowadzące do życia kreatywnego i artystycznego. Do życia w teatrze.

CO PLANUJEMY?

Projekt Gombrowicz (poza)Miejski składa się z czterech części. 

Pierwsza to warsztaty wyjazdowe. Chcemy, aby warsztaty były przeprowadzone jakościowo i były dostosowane do warunków i możliwości uczestników, bez konieczności transportu. To teatr przyjedzie do Was. Wybrane grupy odwiedzą wykwalifikowani prowadzący, którzy na co dzień aktywnie wykonują zawód teatralny. Nie musicie mieć żadnego doświadczenia teatralnego, aktorskiego czy artystycznego – warsztaty są po to, aby uwolnić Waszą naturalną kreatywność.

Jak zgłosić swoją grupę na warsztaty wyjazdowe? Wystarczy wysłać zgłoszenie pod adres: edukacja@teatrgombrowicza.art.pl zawierające krótki opis Waszej grupy, kilka zdjęć lub krótki filmik z uzasadnieniem, dlaczego powinniśmy właśnie Was odwiedzić. Po przyjęciu ustalimy wspólnie dogodny termin zajęć. Warsztaty są w pełni bezpłatne.

Warsztaty wyjazdowe są dla Was, jeśli:

  • mieszkacie w miejscowości poniżej 10 tysięcy mieszkańców w powiecie nowodworskim, gdańskim, kartuskim, wejherowskim, puckim, lęborskim lub malborskim
  • reprezentujecie takie placówki jak szkoła, zespół szkół, ośrodek wychowawczy, dom dziecka, dom kultury, dom seniora, środowiskowy dom samopomocy itd. (zapraszamy wszystkich powyżej 6 r.ż.)
  • jesteście grupą 8-30-osobową
  • macie wolną salę lub inną przestrzeń na warsztaty teatralne

Druga część to warsztaty w Teatrze w Gdyni (z opcją zajęć na statku Dar Pomorza). Tym razem zależy nam, abyście mogli odwiedzić teatr, poznać jego siedzibę i działalność oraz przekonać się, co kryje się za kulisami i w zakamarkach różnych pracowni. Dlatego poza warsztatami kreatywnymi proponujemy też oprowadzanie i performatywną opowieść o tym, jak powstaje spektakl. To także okazja do spotkania się z innymi osobami, które – tak jak Wy – chcą uczestniczyć w życiu teatru.

Jak zgłosić swoją grupę na warsztaty w teatrze? Wystarczy wysłać zgłoszenie pod adres: edukacja@teatrgombrowicza.art.pl zawierające krótki opis Waszej grupy, kilka zdjęć lub krótki filmik z uzasadnieniem, dlaczego to Was powinniśmy zaprosić. Po przyjęciu ustalimy wspólnie dogodny termin zajęć. Warsztaty są w pełni bezpłatne.

Warsztaty w Teatrze są dla Was, jeśli:

  • mieszkacie na północnym Pomorzu (w tym w Trójmieście i Tczewie)
  • reprezentujecie takie placówki jak szkoła, zespół szkół, ośrodek wychowawczy, dom dziecka, dom kultury, dom seniora, środowiskowy dom samopomocy itd. (zapraszamy wszystkich powyżej 6 r.ż.)
  • nigdy nie mieliście okazji odwiedzić Teatru Miejskiego
  • jesteście grupą przynajmniej 4-osobową (warsztaty w teatrze mogą odbywać się z uczestnikami z różnych miejsc, dlatego mogą się zgłosić mniejsze zespoły; niemniej zapraszamy także większe grupy)
  • macie możliwość dojazdu do Teatru Miejskiego (w razie potrzeby proszę w zgłoszeniu określić, czy możemy pomóc w transporcie i w jaki sposób)

Trzecia część to spektakl amatorski wystawiony na deskach Teatru Miejskiego. Już w czerwcu zobaczymy młodą grupę teatralną, która wystawi swoją sztukę na Małej Scenie w siedzibie Teatru. Otwieramy się na tych, którzy chcą działać aktywnie i kreatywnie. Grupa otrzyma od nas przede wszystkim wsparcie techniczne, organizacyjne, merytoryczne oraz promocyjne. Zespół pod okiem ekspertów i mentorów opracuje spektakl, a następnie wystawi go premierowo 15 czerwca. Do tego czasu na mediach społecznościowych Teatru będą pojawiać się nowe informacje o młodych artystach, o sztuce oraz o przygotowaniach do premiery. Wyczekujcie!

Czwarty – i ostatni – filar projektu to seminarium dla pedagogów, opiekunów i nauczycieli. To tym samym podsumowanie projektu, do którego chcemy zaprosić przede wszystkich współpracujących z Teatrem nauczycieli oraz opiekunów grup warsztatowych z pierwszej i drugiej części projektu. To jeden dzień (datę podamy wkrótce – 4 kwartał 2025), w którym odbędą się 2 warsztaty seminaryjne. To idealna okazja do stworzenia przestrzeni na dyskusję, wymianę myśli, narzędzi i metod związanych z teatrem, a które z pewnością przydadzą się innym pedagogom. Po warsztatach odbędzie się luźne spotkanie we Foyer.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

  1. Wszystkie wydarzenia i warsztaty są w pełni bezpłatne.
  2. W celu zgłoszenia lub pytań, prosimy kierować się pod adres mailowy: edukacja@teatrgombrowicza.art.pl
  3. Wybór grup warsztatowych przeprowadzamy drogą rekrutacji – jakość wysłanego zgłoszenia ma znaczenie.
  4. Szczegółowe informacje zawierane będą w osobnych wpisach oraz na mediach społecznościowych Teatru.
  5. Na każdym spotkaniu i wydarzeniu obecny będzie fotograf. Udział w projekcie równoznaczny jest ze zgodą na utrwalenie i wykorzystanie wizerunku w celach promocyjnych i archiwizacyjnych.

 

Najnowsze aktualności

 

Na ziemię sprowadza Szymon Jachimek

18 czerwca o godz. 18.30 na antenie Radia Gdańsk premierowy spektakl „Na ziemię, czyli szał niebieskich ciał” i inne propozycje Sceny Letniej Teatru Gombrowicza w Orłowie przedstawi, słowem mówionym, Szymon Jachimek.

 

Ogólnopolski konkurs im. Andrzeja Żurowskiego 2025  

W XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje teatralne dla młodych krytyczek i krytyków teatralnych zgłoszono trzydzieści dziewięć prac nadesłanych przez trzynaście osób. Wszystkie teksty spełniały kryteria wymagane w regulaminie konkursu. Recenzowane były różnorodne formalnie spektakle z wielu teatrów w Polsce. Do ścisłego finału zgodnie z regulaminem wytypowano piętnaście tekstów pięciu uczestników konkursu.